2010 január–júniusában 1426 ezer külföldi vendég 3887 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek és az éjszakák száma egyaránt emelkedett (6, illetve 2%-kal) 2009 azonos időszakához képest. Az öt legjelentősebb küldő ország közül – Németország, Ausztria, Egyesült Királyság, Olaszország és az Amerikai Egyesült Államok – a brit és a német vendégek által eltöltött éjszakák száma csökkent 2009 első félévéhez képest, a többi országból nőtt a forgalom. A külföldi vendégek főként a magasabb kategóriájú, öt és négycsillagos szállodákat részesítették előnyben. Ezeknél az egységeknél jelentősen nőtt, a többi kategóriánál visszaesett a külföldiek által eltöltött éjszakák száma.
A belföldi vendégek száma (1638 ezer) 3 százalékkal mérséklődött, a belföldi vendégéjszakák száma (3686 ezer) stagnált 2009 január-júniusához képest. A belföldivendég-forgalom több mint kétharmadát fogadó szállodákban 3%-os volt az éjszakák számában a növekedés. A vendégek körében közkedvelt panzióknál 12%-os volt a csökkenés.
A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma 2010 első félévében 6%-kal esett vissza, elsősorban a külföldivendég-forgalom mérséklődésének következtében. A vendégek körében népszerűbb gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága eltérő képet mutat. A megfigyelt időszakban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma 9%-kal csökkent, míg a wellness-szállodákban – részben a kapacitás növekedése következtében – 51%-kal nőtt a vendégéjszakák száma az elmúlt év azonos időszakához képest.
Budapesten – a balatoni üdülőkörzettel ellentétben – zömében a visszatérőben lévő külföldi vendégeknek köszönhetően 5%-kal nőtt a vendégéjszakák száma. 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsett mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma jelentősen emelkedett (27, illetve 29%-kal). Bár a külföldiek az év első felében mindössze 22%-át tették ki az összes vendégnek, az előző évhez képest több mint 50%-kal nőtt a pécsi kereskedelmi szálláshelyekre látogató külföldiek száma. A vendégforgalom visszaesése a kilenc turisztikai régióból hatot érintett.
Január–júniusban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 40%-os volt (1 százalékponttal magasabb, mint 2009 azonos időszakában), ezen belül az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb kihasználtsági aránnyal (56%), a négycsillagos házak pedig 46%-os foglaltságot értek el. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli volt (51%), bár kapacitáskihasználtságuk 1 százalékponttal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől. Az új kategóriaként megjelenő, magasabb igényeket kielégítő kastélyszállók az átlagosnál alacsonyabb kihasználtsággal működtek az első félévben (26%).
A vendégforgalom szerény növekedésével nem járt együtt a szálláshelyek árbevételének emelkedése. A kereskedelmi szálláshelyek 2010. január–júniusban összesen 100 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 53 milliárd forint volt. A viszonylag magas külföldivendég-forgalmi részesedés miatt nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a forint az euróhoz képest az első hat hónapban kb. 8%-kal volt erősebb, mint egy évvel korábban. Május hónap után a június is kiemelkedően sikeres volt az ötcsillagos kategóriában, a több mint kétharmados foglaltság a (nettó) REVPAR-mutató 2%-os emelkedését eredményezte. Az összes bevétel a szálláshely-szolgáltatás fogyasztóiár-indexének stagnálása mellett folyó áron 1%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 837 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) pedig 5597 forint volt.
Forrás: KSH