A szabályozás azonban nem egyértelmű, például a csoportvezetőkkel kapcsolatosan. Ugyanis valóban lehetséges idegenforgalmi (főiskolai, egyetemi) diplomával csoportvezetőként dolgozni, kivéve, ha bizonyos tantárgyak nem képezték a tanulmányok részét. A törvény a további eljárást azonban nem részletezi. A művészettörténészek, régészek és hasonló végzettségűek esetén az idegennyelvtudást és a helyi kultúra ismeretét is számon kérhetik. Az Olaszországban ráadásul régiónként eltérő szabályozás is nehezítheti a törvény gyakorlatba való átültetését, hiszen bizonyos történelmi területekre un. szakidegenvezetői engedélyt is előírhatnak.
A törvényhez az Olaszországi Idegenvezetők Szövetsége az alábbi kiegészítést fűzte: "Jelenleg csak olasz idegenvezetői vizsgával lehet vezetni Olaszországban. Ezt a vizsgát külföldiek is letehetik, nem előfeltétel az olaszországi állandó lakhely, annyi könnyítéssel, hogy csak szóbeli vizsgát kell tenni. Olaszország is folyamatosan alkalmazkodik a 2005/319 EU-s törvényhez, mely lehetővé teszi, hogy a tagországok elfogadják egy másik tagország idegenvezetői vizsgáját." A régiók autonómiája sokkal nagyobb Olaszországban, mint nálunk, és számos esetben a régiós törvények a mérvadók, melyek régiónként különbözhetnek. A konkrét esetben azonban minden egyes régió törvényét módosítani kell, mely csak 2008-2009-re várható - magyarázta a helyzetet kérdésünkre Obrofta Anita, a Magyar Turizmus Zrt. milánói külképviselője.
„Ahogy eddig, érdemben ezután sem lehet majd Olaszországban idegent vezetni” - foglalta össze a helyzetet Mizsák György, a Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége (MISZ) alelnöke. Először is a 20 tartománynak a törvényt külön- külön el kell fogadnia, továbbá bizonyos turisztikai műemlékek, területek esetében továbbra is kiköthető a helyi ismeretek igazolása. Az olasz helyzet egyébként nem egyedi. Számos uniós tagállamban szintén csak megfelelő engedélyekkel végezhető idegenvezetés, melyek között gyakran szerepel a helyi idegenvezető kitétel. Általánosságban elmondható, hogy a nagy fogadóországok ellenzik a liberalizálást, míg a legfontosabb küldő piac, Németország támogatja. 1989-ben az Európai Bíróság fel is szólította Olaszországot, Franciaországot, Spanyolországot és Görögországot, hogy helyezze hatályon kívül az uniós joggal szembe menő jogszabályait.
Ennek szellemében 2005-ben egy irányelvet fogadtak el, mely szerint a tagállamok elfogadják egymás idegenforgalmi végzettségeit és ezt 2010-ig kötelező a nemzeti jogba átültetni.” A konkrét olasz szabályozással kapcsolatban azt érdemes megemlíteni - folytatta Mizsák György -, hogy ott található az épített örökség 40%-a, így érthető, hogy vehemensebben védik a piacukat. Egyébként Olaszországban külföldiként eddig is volt lehetőség megszerezni az idegenvezetői engedélyt, és csak szóbelizni kellett, ellentétben számos ország gyakorlatával.
A hazai szabályozás
Az ipari és kereskedelmi miniszter 44/1998. (VI.24.) IKM rendelete szerint idegenvezetői tevékenységet csak Magyarországon kiállított idegenvezetői igazolvánnyal rendelkező és az idegenvezetők országos nyilvántartásába bejegyzett személy folytathat. 218/1999. (XII.28.) Kormányrendelet a Jogosulatlan idegenvezetésről szerint, aki idegenvezetői tevékenységet jogosulatlanul végez, 60.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A MISZ a hazai illegális idegenvezetés elleni hatékonyabb fellépést sürget. Első lépésként a szakállamtitkárságnál kezdeményezte a Látványjegyzék - mely a speciális helyi tudást igénylő műemlékek, területek listáját tartalmazza - felfrissítését. Elméletileg nálunk sem lehetne külföldiként idegent vezetni, azonban az ellenőrzés hiánya és a szankció elenyésző volta miatt a gyakorlatban bárki megteheti. (az osztrákoknál 500 euró a legkisebb büntetés.) Az ellenőrzés jelenleg a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozik, melynek sem energiája, sem anyagi forrása nincs a feladat ellátására. Tárgyalások folynak arról, hogy egy másik szervezet az ellenőrzést és a szankcionálást a jövőben magára vállalja.