A pécsi István-akna szabad prédája lett a fosztogatóknak. Januártól ugyanis senki nem őrzi a területet, a tulajdonos Szent István Park Kft. úgy döntött, fölmondja a biztonságiakkal a szerződést. Ugyanis ideiglenesen lemondtak a nagy ívű fejlesztési tervekről, miután ez az időszak nem alkalmas arra, hogy megmozgassa a banki vagy befektetési szféra fantáziáját. Elképzelések azért vannak, de a projekt leállt, mondja Magyar László, a tulajdonos képviselője, aki állítása szerint nem is hallott a pusztításról.
Bármennyire is magántulajdonról van szó, az ügy azért is figyelmet érdemel, mert István-akna volt bányaépületei iparilag védett műemlékek, így a nemzeti vagyon részei. Bókay Endre, a terület országgyűlési képviselője éppen ezért hivatalosan is megkeresi a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnökét, és kéri az intézkedését a további rombolás megfékezésére. A képviselő ezen túl a bama.hu-nak azt is elmondta, hogy a Parlamentben nyilvánosan is kérdést intéz az ügyben az illetékes miniszterhez. A tulajdonos cég mindenképpen kemény büntetésre számíthat.
A csaknem tizennégy hektáros István-aknai ingatlant, épületestül, annak idején 220 millió forintért vette meg a Peterdy 36 Kft.-től – amelyik a vagyonkezelővel kötött először vételi szerződést – a Szent István Park Kft. és az E.M.B. Első Magyar Beruházási Zrt.-nek adta volna tovább, egymilliárdért. Úgy, hogy 30 millióért elkészíttette a terveket is. A területre kétszáz szobás, négy- vagy ötcsillagos szállodát, ugyancsak kétszáz férőhelyes idősek otthonát, konferencia- és báltermet, uszodát és wellnessközpontot, az erdőbe bobpályát terveztek. A Szent István Park Kft. egy, az önkormányzattal kötött szerződésben egyebek között azt is vállalta, hogy a szabályozási terv módosításának fejében kiépíti István-akna teljes szennyvízcsatorna-hálózatát, annak bekötését a pécsszabolcsi hálózatba. Az István-aknára tervezett beruházás költségeit több tízmilliárd forintban jelölték meg. (www.bama.hu)