A Bor és a kultúra jegyében lett a „Nagy Ízutazás 2006” rendezvénysorozat dél-dunántúli kiemelt rendezvénye az Európai Bordal Fesztivál. Nem lehet véletlen, hogy a bordalok nagyrendezvénye itt, a híres villány-siklósi borvidéken gyökeresedett meg. A fesztivált 1993 óta rendezik meg, a Pécsi Napok – Mediterrán Ősz, illetve a Szőlő és Bor Ünnepéhez kapcsolódóan minden negyedik évben világfesztivál rangban. Eddig négy földrész 38 országából több mint 3000 férfi énekes hozta el a borral kapcsolatos hagyományait, dalait, és vitte el a magyar zene és bor jó hírét a világba. Idén szeptember 22–24. között immár tizenegyedik alkalommal zeng majd az ének Villánykövesden és a Villány-Siklósi Borút egyéb településein, pincékben és templomokban és a Pécsi Nemzeti Színházban. Záróakkordként Pécsett a Széchenyi téren szüreti felvonulás, népi kirakodóvásár, borkóstolás és a Népek Bordalai és Táncai műsor előadására kerül sor.
Dr. Lakner Tamás, a rendezvény művészeti vezetője tájékoztatása szerint ebben az évben Németország, Szlovénia, Svédország, Olaszország, Spanyolország, Horvátország és Lengyelország férfikórusai látogatnak a dél-dunántúli régióba. A házigazda, a júliusban olimpiai bajnokságot nyerő Bartók Béla-férfikarral együtt 250 férfi énekes zengi majd a nemes bor dicséretét. A borról nemcsak dalok, de költemények is szólnak; Baudelaire versét fordítva a szekszárdi születésű Babits óhatatlanul a vidék nemes vörösboraira gondolhatott.
„Ma tág a tér, s ragyogva kékül, Sarkantyú, kantár, zabla nélkül Szállunk a bor sötét lován...”Régiós borászok sikere
A 8. VinAgora nemzetközi borversenyen a magyar borok jelentős sikereket értek el: két nagy aranyérmet, 65 aranyérmet és 44 ezüstérmet nyertek. A nemzetközi borversenyek legmagasabb elismerését, a Champion díjat, amelyet az aranyérmet nyerő borok versenyeztetésével lehet megítélni, több fő kategóriában dél-dunántúli bor érdemelte ki. A 8. VinAgora CHAMPION 2006 díjat a vörösborok kategóriában a Magnifico 2003 (Bock Pince, Villány) és a „La Vida” Merlotválogatás 2003 (Vida Péter, Szekszárd) nyerte meg.
Zenélő Pécsi Gasztronómia
Idén nyáron hét étterem fogott össze, hogy az MT Zrt. Dél-Dunántúli Regionális Marketingigazgatósága támogatásával új színfolttal gazdagítsa Pécs belvárosának gasztronómiáját. Hétfő kivételével minden este más és más étteremben élő zenével várták a vendégeket. A hozzájuk stílusban leginkább illő színvonalas pécsi együttes/előadó műsora gondoskodott a hangulatról. A vendégek az étterem kínálatára legjellemzőbb menüt és a hozzá ajánlott italokat fél áron fogyaszthatták. A betérők termékkóstolót is kaptak a régió jellegzetességeiből (pécsi sörök, pezsgők, cirfandli, Party szalámi, szárított almaszirom). Az éttermek asztalára egységes arculatú, ötnyelvű étlap került, amely a művészek ismertetőjét is tartalmazta. A rendezvényt fotópályázat kísérte. A programban részt vett a Kalamaris étterem; az Aranykacsa étterem; a Pezsgőház étterem; a Hotel Palatinus étterem; a Minaret étterem; az Elefántos étterem és a Pátria étterem. Az akció augusztus végéig tartott.
A pincesortól a kastélyig
Palkonya a nagy múltú villányi borvidékhez tartozik. Az egyutcás, 370 fős dél-baranyai falu ma is hűen őrzi a XVIII. században betelepített német szőlőművesek építészeti kultúráját. A község legnevezetesebb műemlékegyüttese a faluvégi domboldalon álló, 53 présházból álló pincesor, amelyekben kis és közepes méretű családi borászatok működnek. A Villány-Siklósi Borútra látogató turisták közül egyre többen élvezik a tüzes vörösborokat rejtő műemlék pincéket és a kedves gazdák vendégszeretetét. Palkonya leglátogatottabb ünnepe a „Pünkösdi Nyitott Pincék” rendezvény pünkösd vasárnapján. Palkonya 2007-ben Európa Kulturális Faluja lesz.
A 3,5 hektáros park közepén fekvő Szent Gál-kastély (Zomba- Szentgál-szőlőhegy) működtetői számos gasztronómiai és borrendezvényt szerveznek a gemenci vadnapoktól a szüreti mulatságon át a lekvárfőzésig. Kiváló helyszín ehhez a kastély elegáns nagyterme vagy a középkori hangulatú Kandalló-terem. Borházukban a táj jellegzetes boráról elnevezett, rusztikus téglaburkolatú Kadarka-terem 90-100 fő kiszolgálására alkalmas. Hozzájuk tartozik a Szekszárd szívében fekvő Garay-pince is, az ország legrégebbi borospincéje, amelyet még 1063-ban I. Béla király építtetett.
Asztali örömök Somogyban
Minden nyáron beiktatható a programok közé ez a hagyományos somogyi rendezvénysorozat. A somogyi emberek a nyár csaknem minden hétvégéjén megmutatják a helybélieknek és a sok-sok látogatónak, mit is tudnak sütnifőzni. A már hagyományossá vált ízletes versengések közül is kiemelkedik a Palacsintás Király választása Nagyatádon. Vörsön a tűzoltók tárcsán sütik kedvenc ételeiket, Csokonyavisontán a kalács köré kerekítenek ünnepet, Mernyén megmutatják, mi minden finomság készíthető a burgonyából.
A „Királyi Szakácsok Nyomdokán” Hagyományőrző Egyesület augusztus 3–5. között az idén 14. alkalommal rendezte meg a Nemzetközi Királyi Szakácsve r - senyt. A zsűri döntése alapján ítélik oda a 2006-os év Királyi Szakácsa megtisztelő címet. A középkor csábító ízei mellett sor került a korabeli gabonaételkülönlegességek, a Magyar Pékek Fejedelmi Rendjének bemutatójára is, és Mátyás udvarának különleges édességei szolgáltak desszertként. Életre kelt a középkori piac a kézműves vásárral, a szórakozásról pedig reneszánsz kori zene, tánc, maskarások, lovasok, bajvívók gondoskodtak.
Szüreti mulatságok
Szekszárdtól Siklósig Lóki Gabriellától, a szekszárdi Babits Mihály Művelődési Ház rendezvénykoordinátorától megtudtuk, hogy szeptember 14–17. között mozgalmas hétvégére várják a városba a vendégeket. A rendezvény közel másfél évtizedes múlttal rendelkezik, de két éve a művelődési ház saját szervezésében bonyolítja. A Szekszárdi Szüreti Napokon borrendavatással, borakadémiával, szüreti felvonulással ünneplik a híres szekszárdi vörösborokat. 26 szekszárdi pincészet tart folyamatos borkóstolást 60 helyi és környékbeli kézműves árulja zsűrizett termékeit. A nagy vigadalomban természetesen a gasztronómia is nagy szerepet kap: ökörsütés, töltött káposzta és bajai halászlé van a kínálatban, de a legkapósabb mindig a helyi ételspecialitás, a „téfölös bütök” (kelt tészta tejföllel, szalonnapörccel).
Augusztus 26-án Siklóson várhatóan 15 000 ember lesz kíváncsi a Várkertben, ötszáz főzőhelyen készülő csirkepaprikás ízére. Az idén már ötödik alkalommal kapcsolják össze itt a szüretet az egyik legismertebb magyar étel fesztiváljával.
Mitől különleges a pécsi sör?
,A sör egy különleges, múlt századi receptúra alapján készül. Ezt a receptúrát keltette a Pécsi Sörfõzde életre, és egy fiatal szakember, Csengõ András vitte sikerre. Mecseki karsztvízbõl, kiváló komlóból, nyílt kádas erjesztéssel készül a pécsi sör; az ászokolás hosszú ideig, 3-4 hétig is eltart. Ekkor alakul ki bársonyosan telt íze, gyöngyözõ szén-dioxidja és különleges, telt zamata. Jellemzõje a mély, óarany sárga szín, finom, tiszta illat, telt és hosszan lecsengõ malátaíz. A Pécsi Sörfõzde „zászlóshajója” a méltán népszerû Szalon sör. A Szalon márkanév 1907-ben került az Iparkamaránál bejegyzésre, tehát jövõre ünnepli 100. születésnapját a régió legnagyobb hagyománnyal rendelkezõ söre. Az idén az elsõ félévben 800 millió forintos fejlesztés valósult meg a Pécsi Sörfõzde Rt.-ben. Az osztrák-magyar állampolgárságú Wenckheim család tulajdonában lévõ részvénytársaság pécsi cége évente 460 ezer hektoliter sört fõz.
További gasztrorendezvények
- Szeptember 9. Halfőzőverseny a horgásztónál, Háromfa
- Szeptember 9. A somogyi megyeszékhely ad otthont a grillezett finomságok versenyének, Kaposvár
- Szeptember 16. Tüzes, savakban gazdag borokat kínálnak a szőlő- és borfesztiválon, Mohács
- Szeptember 22–24. Kitudódik, ki a legjobb a bográcsoslecsó-készítésben, Bőszénfa
- Szeptember 24. Alma-, körte- és szilvaligetek bő termését a helyiek gyümölcsös ételek gazdag változataiban hasznosítják, Nemesdéd
- Októbertől novemberig szüreti ünnepek és Márton-napi vigasságok – Villány, Siklós, Bóly, Szekszárd