A Veszprém megyei Sólyban, 1009-ben, István király kérésére írt adománylevél említette először Fejér, Veszprém, Zala ( régi nevén Kolon) megyéket, illetve Visegrád megye nevét. Utóbbi az országban az egyetlen István kori vármegye, amelyre nem épült város. A megyék, a megyerendszer hagyományainak megőrzésében, megismertetésében, népszerűsítésében, az ezeréves kultúra és történelem felidézésében meghatározó szerepe lesz a jövő évi programsorozatnak, amelyet részben közösen szervezett, másfelől önálló, rendkívül gazdag programokkal köszöntenek a megyék.
A megyék közösen virtuális kiállítást és internetes vetélkedőt szerveznek, emlékérmet bocsátanak ki, a sportkedvelőket kerékpáros-, és futóversenyre hívják. A négy megye közös ünneplésének nyitóeseményét május 23-án, Sólyban rendezik meg, amelyre meghívják a teljes megyegyűléseket.
Zala megyében a tervek szerint jövő nyáron, augusztusban Zalaváron és környékén szervezik a nagyszabású ünneplést, a fiatalokat önálló programokkal várják.
Veszprém megye egyebek mellett várjátékokkal köszönti az ünnepet Szigligeten, Cseszneken, Sümegen, Nagyvázsonyban, Csobáncon és Várpalotán. Az ezer év, ezer emlék elnevezéssel díszkönyvet állítanak ki, amelybe ismert szervezeteket, személyiségeket kérnek fel, hogy jegyezzék fel gondolataikat a megyéről. Szerveznek fotó vándorkiállítást, történelmi gyermekprogramokat, valamint történelmi konferenciákat is.
Fejér megyében állandó kiállításokkal készülnek. Erre az alkalomra többek között felújítják a levéltárat, a nemzeti emlékhelyet, a múzeumban fotó-, és néprajz kiállítást nyitnak, Ezer év elnevezéssel eseménykönyvet adnak ki.
A záró programot Pest megyében, illetve Visegrádon tartják meg, ahol több tucat programmal készülnek az ezeréves ünnepre. (Balaton.hu)