Jari Vilen Finnország budapesti9 nagykövet azután beszélt erről, hogy kedden Jari Koskinen mezőgazdasági miniszterrel közösen leleplezték a kastély falán elhelyezett emléktáblát. A tábla azoknak az iszkaszentgyörgyieknek állít emléket, akik a második világháború alatt, 1944-ben befogadták a finn nagykövetségnek a budapesti bombázások elől menekülő munkatársait, valamint megemlékezik a Pappenheim-családról, amely kastélyát ajánlotta fel néhány hónapra.
Az MTI érdeklődésére a finn nagykövet elmondta, hogy Sauli Niinistö köztársasági elnök a szeptemberben megrendezésre kerülő finnugor világkongresszusra Magyarországra érkezik és ekkor ellátogatni szándékozik Iszkaszentgyörgyre is. Jari Vilen reményét fejezte ki, hogy a látogatás alkalmával megnyithatja azt a kiállítást, amely a finn történelmet igyekszik bemutatni.
Az iszkaszentgyörgyi Amadé-Bajzáth-Pappenheim kastély legrégebbi részét 1735-ben építtette Amadé Antal. A kastély 1800-ban Bajzáth József veszprémi püspök tulajdonába került. 1870-ben házasság révén került a Pappenheim grófok birtokába, jelentős átépítése gróf Pappenheim Siegfried nevéhez kötődik 1904 és 1909 között.
A Pappenheim család egészen a II. világháború végéig birtokolta a kastélyt. Ezt követően kórház, menekültszállás, üdülő és munkásszálló is működött az épületben. Az 1960-as években a helyi tanácsé lett, ide költöztek a legfontosabb községi hivatalok. A rendszerváltás óta üresen áll, nem látogatható. Jelenleg az állam tulajdonában van, kezelője a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Egyik szárnyát a helyi önkormányzat ingyenesen használja, mert ott működik az általános iskola.
Molnár Zoltán, az MNV Zrt. általános vezérigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta, hogy "a magyar állam igyekszik minden segítséget megadni a múzeum elindításához". A megnyitásig szeretnék még jobb állapotba hozni az épületet, amelyet „a jobb állapotban lévő kastélyok” közé sorolt. Megjegyezte: a finn kapcsolat jó esélyt kínál arra, hogy olyan forrásokat is bevonhassanak a későbbi teljes felújításba, amelyekre más kastélyok esetében nincs mód.
Gáll Attila polgármester kiemelte, hogy az elmúlt néhány évben a finn szociális és oktatási miniszterek mellett a miniszterelnök is tiszteletét tette Iszkaszentgyörgyön. Bízik abban, hogy a múzeum létrejöttével megnyílik az út a teljes restaurálás előtt és végre az egész épület látogatható lesz. - A további tervek között szerepel, hogy a finn nagykövetség kulturális attaséja és néhány kollégája a kastélyban dolgozik a jövőben, mint Dánia hasonló szakemberei Kecskeméten. Szó van művészeti táborok, kulturális rendezvények megrendezéséről is - közölte.
Az elképzelések szerint két szobát és azok előterét foglalja majd el a tárlat. A kiállítási tárgyak közül néhány már most is látható Iszkaszentgyörgyön Ari S. Kupsus jóvoltából, akinek alapítványa jelentős mértékben hozzájárul a múzeum megvalósításához. A bútorok Finnország osztrák nagykövetségéről származnak. 1962-ben vásárolta őket az ottani finn nagykövet, rezidenciája aranyszalonjában álltak. 2009-ig királyok és királynők, köztársasági elnökök és miniszterek ülőhelyéül szolgáltak.
Forrás: MTI