Nincs társadalmi konszenzuson alapuló politikai állásfoglalás a Budavári Palotanegyed fejlesztési, hasznosítási és építés-tervezési koncepciójáról – szögezte le a Budavári Palotanegyed Fejlesztési Fórumát (BPFF), életre hívó Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége (MTTSZ) elnöke Szilvássy István kedden a fővárosban megtartott fórum ülésén.
Az elmúlt évben fogta össze az MTTSZ az érdekelt szervezeteket, és egyeztető fórumot alakított abból a célból, hogy a várnegyednek ez a része élhetőbb és turisztikailag is kiemelkedőbb hellyé váljon.
A BPFF résztvevői kedden a Budavári Palotanegyed átfogó hasznosítási és működtetési koncepciójával foglalkoztak: a felsorolt tervek között szerepelt a komplex felújítási és fejlesztési koncepció, a hasznosítási stratégia, és a megoldására vonatkozó szakmai javaslatok. Egy látogatói központ létrehozását tartották szükségesnek, amely egyben a negyed információs központja is lenne, közismereti és információs szolgálattal, országos turinform irodával. Jövőképükben szerepel egy kulturális és történelmi szabadtéri rendezvényközpont, amelyben megrendezhetnék a Budavári ünnepi játékokat, és a Budavári Palotafesztivált. Kialakult egy kis vita is arról, ha végül megépül a várgarázs, kinek a kényelmét szolgálja majd, a helyi lakosokét, vagy a turistákét.
A fórum felszólalói abban is egyetértettek, hogy a döntéshozóknak tudniuk kell arról, hogy milyen nagy fontosságú a Várnegyed sorsa. A fórum résztvevői bíznak abban, hogy mind az érintett önkormányzatok, mind a kormány és köztársaságunk legfőbb közjogi méltóságai, és a Magyar Országgyűlés megértéssel és támogatóan fogadják majd azt a levelet, amelyet a résztvevők egyetértésben fogalmaztak meg és a közeljövőben küldenek majd el. A levélben arra kérik őket, hogy a Budavári Palotanegyed fejlesztése és hasznosítása elsősorban a nemzeti identitást, és összetartozást szolgálja, s ezért a fejlesztését és működését nyilvánítsák nemzeti üggyé.
A fórum munkájában kezdettől fogva számos javaslattal élt a Turisztikai Tanácsadók Szövetségének képviselője Szemrédi József és Karsai Árpád. Turisztikai szakértőként Karsai Árpád a fórumtól áttörést vár, remélve, hogy kevés nemzetközi vonzásképességű, ráadásul világörökségi attrakciónk egyikének méltatlan, gazdátlan helyzete megszűnik, és ezzel fejlesztésének ügye kormányzati szintre kerül. Karsai reméli, hogy a terület forrásszerzése, értékvédelmi és interpretációs menedzselése ezáltal helyére kerül.
Karsai a várbéli információs iroda szükségességét az alábbi anekdotával igazolta: „Hogy mennyire szükség lenne például egy információs irodára, azt bizonyítja, hogy háromszor szólított meg egy angol és egy-egy német csoport azzal a kéréssel, hol találják meg a buszmegállójukat, ahol a turistabuszok megállhatnak. Ráadásul egy magyar idegenvezető is angolul próbálta tőlem megkérdezni, hogy hol van a vári információs iroda. Mondhattam volna neki, hogy majd lesz egy hatalmas központ, ahol majd magyar nyelven is kap információt, de én is csak remélhetem.”