A Zalaegerszegről érkező versenyző a hazai döntő győzteseként vívta ki a jogot, hogy a világ legjobbjaival mérhesse össze tudását a sörcsapolás területén. A Duna budai oldalán ringatózó A38-as hajón, október 4-én tartott hazai döntőre egy facebookos applikáció segítségével lehetett bekerülni: a nevező éttermek és sörözők közül a kilenc legtöbb szavazatot összegyűjtő egység küldhette el az általa kiválasztott versenyzőt, hogy a szigorú zsűri szeme láttára bemutassa, miképp tud két Stella Artois-t és Leffe Dank apátsági üveges kiszerelésű sört csapolni.
Míg a versenyző várakozik, a közönség sülve-főzve sörözik
Gulyás Sándor a magyarországi döntőn a Zalaegerszegi Belgian Beer Café delegáltjaként aratott fényesen habos győzelmet, és ő az, aki most éppen a montreali Mont Royal hegy tetején rendezett viadal előtti percekben izgatottan várakozik a versenyzőknek fenntartott izolációban. Amikor megérkeznek a nézők, valamint a sajtó meghívott képviselői, a hangulat már meglehetősen feldobott, hiszen épp túl vagyunk egy, a vendéglátók által készített topkulináris élményen, ahol egy exkluziv vacsora keretében minden fogásban szerepelt valamilyen módon a sör is. Sőt, az előételt közösen készíthettük el a kanadai sztárszakáccsal, Jonathan Garnier-vel. Miközben szorgosan a mester keze alá dolgoztunk, közben legurult néhány korsó sör is, hiszen a Stella Artois két csinos küldöttje megállás nélkül tette elénk a híres kilenc lépés alapján megcsapolt, tökéletes habbal rendelkező italokat.
A csapszékek már állnak, a meghívottak még sűrűn emelgetik a poharakat
A hegytetőre megérkezve a látvány fantasztikus: a busz a kilátóterasznál áll meg, ahol a lábunk előtt hever Quebec tartomány legnagyobb városa, esti fényei elegáns hátteret adnak a most következő, nem mindennapi viadalnak. Amikor a Chalet du Mont Royal hatalmas csarnokába belépünk, ott már javában áll a bál: a teremben három pódiumra telepítettek csapszéket egymástól 30-40 méterre, amelyek körül öltönyős férfiak, estélyibe öltözött hölgyek és a belga sörcég arculatának megfelelően egyszerre ódivatú és utópisztikus ruhákban tevékenykedő hostessek sora hömpölyög. A pódiumokon elhelyezett két-két (fő) csapszék mellett további tizenkettő ontja magából a söröket, amelyek aztán poharakba kerülve a megfelelő helyen landolnak: vendégek hörpintik le itt meg ott, miközben bárki ki is próbálhatja a nem mindennapi, kilenc műveletet magába foglaló csapolási procedúrát. Némi sört magamhoz véve én is nekiveselkedek, az eredmény meglepően tökéletes, amit semmiképpen nem magamnak, hanem a módszer kiváló technikájának tulajdoníthatok.
Elbukunk az egyenlők között
Hirtelen abbamarad a színpad felől harsogó élőzene, és megkezdődik a komoly koncentrálást igénylő nemzetközi viadal. Az események gyorsan követik egymást: a párosítások alapján kiderül, a mi Sándorunk az egyes pódiumon küzd majd egy thai versenyzővel. Miközben próbálom magam átverekedni az ugyancsak népes nézőseregen, közben látom, amint egy Manhatten-i csapos szinte kiütéssel győz egy londonival szemben, és igazi görög örömnek is tanúja lehetek, mert a görög csapoló művész az amúgy igencsak profi argentin hölgyversenyzőt üti el a győzelem felé vezető úton. A selejtezők harmadik köre következik, a csapszéknél Sándor áll, mellette a thai Nitiput Phonwongloet. Ahogy minden korábbi versenyző, ők is először rutinosan rendbe teszik munkaasztalukat és ellenőrzik, hogy a csapok megfelelő nyomással működnek-e. A zene újra felharsan, és Sándor nekiáll a két pohár Stella Artois-nak. Még a korábbi versenyzőkhöz képest is nagy pontossággal és megkapó eleganciával dolgoznak, igazi művészei a szakmájuknak. A verseny kiírásnak megfelelő három perc utolsó másodperceiben két-két pohár tökéletesen elkészített ital landol a pult szélein, a bírák már vizsgálják is. Nehéz lehet a helyzetük, én képtelen lennék ítéletet mondani, de végül némi egyeztetés után megszületik a döntés: a thai versenyzőt juttatják az elődöntőbe.
A hiba a részletekben rejlik
Az elődöntőt már Sándorral együtt nézzük végig, aki közben a mérkőzése pillanatait elemzi: „Ugyan nem volt arra időm, hogy figyeljem az ellenfelemet, de azt tudom, hogy én egyszer hibáztam: az egyik pohár sört túl erősen helyeztem a pultra, és emiatt a cseppfogó elfordult." Majd hozzáteszi: „Egy ilyen erős mezőnyben mindenki több tízezer sört csapolt már a legkülönfélébb időpontokban, a legváltozatosabb körülmények között, szóval egy győzelem kizárólag a legapróbb részleteken múlik. Jellemző, hogy ugyan legtöbben más-más kontinensről, más-más időzónákból érkeztünk, azonban a gyakran éjjelig tartó munkánkból adódóan meg sem éreztük a jet lag-et. Inkább egy kis izgalmat nálam az okozott, amikor megláttam a díszes emelvényt."
Belga bajnok a dobogó tetején
Miközben az elődöntő egyik mérkőzésén épp egy ausztrál versenyző méri a sört a szingapúri csapos lánnyal szemben, Sándor izgatottan mutatja, hogy a hölgy csapszékét rosszul kalibrálták be, így míg az ausztrál pohara maga a tökély, a szingapúri lány versenydarabjának fele merő hab – az előírt kétujjnyi habbal ellentétben. A zsűri azonnal észreveszi a hibát, és ennek megfelelően születik meg az eredmény. A döntőt a központi helyen felállított csapszék-párnál rendezik: az ausztrál versenyző „csap össze” a belga bajnokkal, ez utóbbié lesz a végső győzelem: Allaine Schaiko lett az idei év hátralévő részében és az elkövetkezőben a Stella Artois világot járó sörcsapoló nagykövete.
Mark Lechner (Montreal)
Vendég & Hotel
Foto: Stella Artois