Bővülnek a kistermelők értékesítési lehetőségei és a falusi turizmus kilátásai is, miután a július 6-ám hatályba lépett 52/2010.(IV.30) FVM rendeletet módosító szabályozás. Ennek értelmében a kistermelők éttermekbe és közintézményekbe is szállíthatnak termékeikből.
Az Index beszámolója szerint erősödik az igény a hazai házi ízekre, és az emberek hajlandóak is megfizetni a termékek árát. Az Indexnek beszámoló bolttulajdonosok elmondták: hogy az akár külön részekbe kipakolt, névvel ellátott házi áruk igen rövid időn belül elfogynak. Viszik a házi szörpöt, a lekvárt, frissen darált paprikát.
Többen úgy vélik: érdemes az értékesítést közösen, szervezett formában bonyolítani, mely által a növény- és állategészségügyi előírások is könnyebben teljesíthetők.
A háztáji termelés növekedése értelemszerűen a munkanélküliségre is jó hatással bír. A módosult rendelet révén a falusi vendégasztal szolgáltatás is egyszerűbbé válik, és itt is nőhet a foglalkoztattak száma.
A lazább szabályozás ellenben nagyobb figyelmet és hatékonyabb ellenőrzést kíván meg a hatóságoktól. Az Indexnek nyilatkozó Csoma Mihály körzeti állatorvos szerint lesznek, akik megpróbálják kijátszani a szabályozást.
Hasonlóan körültekintőnek kell lennie a hatóságnak házi pálinkafőzés ügyében, mivel a készülő rendelet szerint a saját célra történő főzést nem kell a hatóságoknak bejelenteni, illetve nem kötelesek az otthoni gyümölcspárlat-főzők kereskedelmi forgalomban kapható készüléket vásárolni.
V. Németh Zsolt, vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Kossuth rádió reggeli műsorában elmondta: nem fog házról-házra járni a VPOP, hogy ellenőrizze a házi főzést. Az államtitkár úgy véli: 20 évvel ezelőtt még korai lett volna meghozni egy ilyen liberális törvényt, mára azonban felnőttek annyira az emberek, hogy megadja nekik a törvényhozás a bizalmat.
A pálinkafőzés liberalizációjának hatályba lépéséről szerdán, a 29 pontos gazdásági törvénycsomag szavazásakor dönt a parlament.