A kötet – amely az 1943-ban megjelent A magyar vendéglátóipar története c. könyv folytatása – 1949-től dolgozza fel a magyar vendéglátás és turizmus komplex tevékenységének a történetét.
A könyv első kötete – mely 1849-ig foglalja össze a magyar vendéglátóipar történetét – még 1943-ban jelent meg, Ballai Károly szerkesztésében. Az eredetileg tervezett II. kötet Ballai Károly 1947-ben bekövetkezett halála miatt már nem készült el, és megírására jó ideig senki sem vállalkozott.
A II. kötet az Önkormányzati Minisztérium Turisztikai Szakállamtitkársága, a Magyar Turizmus Zrt., valamint a Magyar Svájci Turisztikai Továbbképző Intézet Alapítvány közreműködésében jelent meg.
A könyvet bemutató sajtótájékoztatón Dr. Kovács Miklós, az Önkormányzati Minisztérium turisztikai szakállamtitkára és a kötet szerkesztője, Dr. Csizmadia László ajánlotta az érdeklődők figyelmébe a kultúrtörténeti szempontból is jelentős, hiánypótló munkát.
Az első részben Szigeti Andor vezet végig a vendéglátás történetén, sorra véve vendéglátóiparunk üzlettípusait a történelmi vendéglőktől a cukrászdákon és kávéházakon át a legmodernebb szórakozóhelyekig.
A turizmus történetét a Magyar Turizmus Zrt. elnöki tanácsadója, Dr. Walkó Miklós dolgozta fel. Az olvasók megismerhetik a turizmus szervezeteinek történeti változásait, Magyarország turisztikai adottságait és a különböző turista vonzerőket, valamint a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatásokat.
A harmadik rész szerzője, Dr. Rubovszky András, a magyar szállodaipar újabb kori történetének főbb fejlődési trendjeit követi végig a legrangosabb szállodák történetén és szolgáltatásain keresztül.
A Szaktudás Kiadó Ház Gondozásában 1000 példányban megjelent 400 oldalas, A4-es formátumú, exkluzív kötetet Dr. Niklai Ákos, a Magyar Turizmus Zrt. elnöke és Szabó Ernő lektorálták, az illusztrációk összegyűjtésében pedig a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum nyújtott segítséget. (MT. Zrt)