Az örökségvédelemmel kapcsolatban az eddigitől némiképp eltérő álláspontot fogok önökkel közölni indította maga az előadó, dr. Mezős Tamás is a tájékoztatóját. Mint elmondta, azzal a, meglehetősen konzervatív, az emléket anyagi értékében megőrzendő tárgyként kezelő felfogással szemben, ő egy olyan típusú örökségvédelem meghonosítását szeretné elérni Magyarországon, amely az épületet alapvetően használati tárgynak tekinti, a használat biztosítását elsőrendű feladatnak tartja. Abban persze nincs kompromisszum, hogy az értékeket meg kell őrizni. A kompromisszum a használati lehetőség keresésében van. Egy épület addig nem műtárgy, amíg használati funkciója van, azt követően pedig múzeumi tárgy - szögezte le a szakember.
A balatoni régió különösen gazdag olyan emlékekben, amelyek turisztikai vonzerőt adnak, miközben megőrzik az örökséget. Mindkét feladatra kiváló példaként hozta fel a Keszthelyen eddig lezajlott és a jövőben tervezett fejlesztéseket. Véleménye szerint nem sok eredményre számíthatunk, ha egy műemlékben berendezünk valamilyen múzeumot. Funkciót kell adni az épületeknek, rendezvényeket kell bennük tartani. A régióban sok olyan épület van, amely alkalmas a turizmussal kapcsolatos funkciókra. A jelenlegi, időszakban nem sok forrásra lehet számítani ezek fejlesztésére, de legalább fel kell készülni azokra a jobb időszakokra, amikor fel lehet pörgetni a fejlesztéseket. Káloczi Kálmán, a Balaton Világörökségéért Alapítvány kuratóriumi elnöke a kultúrtáj fenntartható fejlesztéséről tartott előadást annak kapcsán, hogy a szeptemberben módosított Balaton törvény a kulturális örökségvédelem tekintetében illetékes állam igazgatási szervek állásfoglalása alapján kijelölte a világörökség-várományos területek övezetét. A javasolt terület a Badacsony illetve a tanúhegyek vidékére, a Káli-medencére, valamint Füred és Tihany környékére terjed ki. Ezt később a településrendezési tervekben kell a tényleges kiterjedésnek megfelelően lehatárolni.
Krisztin N. László badacsonytomaji polgármester a tájékoztató végén jelezte, hogy a tisztázatlan hátrányok miatt a tomaji önkormányzat nem támogatja a településük területének világörökséggé nyilvánítását. Ruzsics Ferenc keszthelyi polgármester információi szerint Tihany is Tomajhoz hasonlóan gondolkodik, Keszthely ezzel szemben pártolja a cím megszerzését. Az érintett területek kiesése miatt szerinte Hévíz önmagában kevés lenne a sikerhez, de egy Keszthelyre is kiterjedő Festetics Világörökségi Program biztosan eredménnyel járna. Mint egy hozzászólásból kiderült, Hévíz inkább egyedül indulna a címért. Az ülést vezető dr. Suchman Tamás elnök azzal zárta le a vitát, hogy állítsanak fel egy előkészítő bizottságot, és majd az összegyűjtött információk alapján alakítsák ki végleges álláspontjukat. Suchman Tamás elnöki tájékoztatójában kitért a pénzügyi, gazdasági válság balatoni régióra gyakorolt hatásaira. Az érintett kormányzati szereplőkkel folytatott eddigi tárgyalásai alapján arról győződhetett meg, hogy a tanács elhatározott fejlesztési elképzelései, illetve a BFT részére megállapított kereteket a költségvetés áttervezése, az új költségvetés benyújtása nem érinti. A tervek megvalósítását folytathatják. Semmi olyant nem tapasztalt, ami azt mutatná, hogy akár a turisztikai vonzerők, akár más területek fejlesztésére eddig rendelkezésre álló források sérülnének. Ugyanakkor várhatónak tartja azt, hogy a költségvetés átdolgozása érinti majd BFT és munkaszervezetének működési feltételeit. (Balatontipp.hu)