Ezt a tényt a látottak is igazolták az Anubis Travel által május második felében a partnerirodák számára szervezett study tour résztvevőinek, akik tucatnyi szállodát – többek között a Raed, Aqaba Gulf, Interconinental, Radisson, Mövenpick, Crowne Plaza, Holiday Inn és Dead Sea Spa hoteleket – látogathattak meg Aqabában, Tala Bayen és a Holt-tenger partján. A hatalmas medencékkel, zöldellő kertekkel ellátott, izgalmas építészeti megoldásokat felvonultató szállodák számtalan szolgáltatást kínálnak felnőtteknek és családosoknak egyaránt. A tanulmányút résztvevőinek főhadiszállása az Aqabától körülbelül húszpercnyi buszútra fekvő Tala Bayen, a Marina Plaza szállodában volt, amely itt az Anubis Travel zászlóshajójának számít. Kellemes, pihentető környezet, ingyenes Wifi, udvarias kiszolgálás – a „szobalánynak”, aki itt is férfi, illik a markába nyomni egy ropogós dollárt, amelytől képzőművészeti alkotásokat varázsol az ágyra a fürdőlepedőkből –, s habár a reggelinél kár keresni az otthon megszokott kínálatot és változatosságot, az ebéd vagy vacsora rendre kárpótolja a helyi ínyencségekre vágyókat. A szálloda tengerparti strandja ötperces kényelmes sétára van, s ajánlatos némi itallal bespájzolva kiülni, mert a parti bárban felszolgált italok ára némi fogcsikorgatásra készteti a magyar embert. A helybéliek azonban gondoskodnak róla, hogy senki ne süppedjen bele a napozás vagy fürdőzés unalmába. Aki nem vállalkozik búvárkodásra, snorkelezésre, az a kis „sárga tengeralattjáró” víz alatti részében ücsörögve csodálhatja a Vörös-tenger korallbirodalmának ékességeit. Aqabából Tala Bay felé haladva vendéglátóink igazi meglepetéssel szolgáltak.
Berenice, a fiatalok kedvence
Félúton megálltunk Berenice Beachen, amelyet elsősorban a szórakozni vágyó fiatalok kedvére alakítottak ki. S miután meghallgattuk a rövid bemutatót, nem busszal, hanem motoros vitorlás hajóval siklottunk vissza szálláshelyünkre. Jelezték, céljuk, hogy a hajó főszezonban amolyan vízi taxiként szolgáljon Tala Bay és Berenice Beach között. Érdemes kipróbálni. Az Aqaba központjában megszálló utasok nagy örömére néhány szállodához az Anubis Travel háromnapos belépőjegyet ad ajándékba a mesés Berenice Beachre. Tala Bay szállodáitól egyébként ingyenes buszjárattal lehet Aqabába jutni, csak fel kell iratkozni a recepción. A város – amely a régióban különleges státuszú, vámszabad övezet – mo- 16 Desztináció dern, nyüzsgő település, ahova a globalizáció rég befészkelte magát. Az aqabai bazárrészen pedig senki ne csodálkozzék, ha az árusok simább-törtebb magyarsággal szólítják meg és hívják be a boltba egy rövid szemlére. Az egyik fűszeresnél „magyarok, gyertek be” felirat ékeskedik a kirakaton, s a tulaj teával meg széles mosollyal kínálja a belépőt, s akárcsak az árusok zöme, nem agresszív, akkor is integet búcsúzáskor, ha semmit sem vásárolunk. Helyi kézművesboltokat azonban fölösleges keresni, a kínai és a török gagyi az úr, a pékségekben, büfékben viszont érdemes kóstolgatni a helyi specialitásokat, amelyek nem drágák és finomak. S ha valaki kíváncsi, hogyan élnek a helybéliek, egy-két utcával arrébb megtapasztalhatja. Magyar turista gyomorerősítő nélkül nem indul el otthonról, s ez Jordániára fokozottan érvényes. Aqabában vagy Tala Bay kikötőjében csak néhány, kijelölt boltban vásárolható szeszes ital: a borok 3000 forintnál, a tömények 5-6 ezernél kezdődnek, az országban töltött Amstel sör 4-500 forint, a jordán Petra 350-400. A nagy melegben a víz alapvédőital, a szállodák melletti kis boltokban viszont drága, érdemes szupermarketekben vagy olyan üzletekben beszerezni, ahol a helyiek is vásárolnak. Egy másfél literes víz átlagban itt csak 150 forint, de turistaövezetben legalább a duplája.
Petra és a Wadi Rum
Ahogy a címben is jeleztem, Jordánia a felhőtlen nyaralás mellett történelem is, ebben a study tour résztvevői is alaposan megmártózhattak. Elsőként Wadi Rumba látogattunk, ahol nyitott, már látványukban is kalandot kínáló terepjárókon bóklásztunk a vörös homokkő sivatagban, miközben az érdekes sztorikból kifogyhatatlan idegenvezetőnk bevezetetett bennünket Jordánia történelmének rejtelmeibe. A csúcspont azonban természetesen Petra volt, a nabateusok sziklavárosa a maga mai napig megfejthetetlen rejtelmeivel, izgalmas történetével. A megfejtésen pedig a mai napig dolgoznak, hisz állítólag Petrának mindössze húsz százalékát fedezték fel eddig. A jordániai nyaralás másik fakultatív programja egy jeruzsálemi kirándulás is lehet, de érdemes már otthon körutazásra befizetni, hogy a Föld legmélyebb pontján – nagyjából 400 méterrel a tengerszint alatt – található Holt-tenger se maradjon ki. Ahol hinni kell benne, hogy a tengerparti iszappakolás csodaerejű, és kivasalja a ráncokat, jótékony hatást gyakorol a bőrre. Nem véletlen, hogy a Dead Sea Spa szállodában gyógyközpont is működik. A Holt-tengerről pedig még annyit, hogy a feltöltéséhez sajnos a Jordán-folyó vize kevésnek bizonyul, a tengerpart évente körülbelül három métert húzódik vissza, ezért most Jordánia és Izrael, külföldi segítséggel, csatornát épít a Vörös- és a Holt-tenger között, hogy megfékezzék az apadást.
Az ígéret földje
A Holt-tengertől visszafelé buszozva Aqabába természetesen megálltunk a Nebo-hegynél, ahonnan Mózes megpillantotta az ígéret földjét. Ma már nem biztos, hogy ezt választja, de idegenvezetőnk szerint annak idején ez a terület zöldebb, életerősebb volt. Ezt követően elidőztünk Madabában, a Szent György-templomnál, hogy megcsodálhassuk a világhírű, VI. századi, a Szentföldet ábrázoló mozaiktérképet. Vagyis egy hét alatt sikeresen öszefontuk a szakmai érdeklődést a pihenéssel és Jordánia történelmével.