Paller Judit ugyanakkor elmondta: nem csupán a két országban kell számolni a járvány kockázatával, hanem más, a turisták által nagyobb számban látogatott területeken. A szezon alatt a fokozott turistamozgások következtében jobban terjed a járvány. Paller Judit tájékoztatott: különösen veszélyeztettek az oltatlan gyermekek, így a 15 hónaposnál fiatalabb, a járvány ellen még be nem oltott babákkal nem tanácsos külföldre utazni.
A Görög Betegség-felügyeleti és -Megelőzési Központ adatai szerint Görögországban január 29. és július 20. között 125 igazolt kanyaró megbetegedést regisztráltak, a betegség az ország 52 közigazgatási területe közül húszat érintett.
A francia egészségügyi hatóság adati szerint Franciaországban a két éve tartó kanyarójárvány fokozódik. 2010 májusáig 1 972 beteget regisztráltak. A hatóság megítélése szerint a járvány oka, hogy a kanyaró ellen beoltott gyerekek aránya nem éri el azt a szintet, amely meggátolná az igen ragályos betegség terjedését.
Magyarországon a csaknem teljes körű az oltottságnak köszönhetően, szinte teljesen megszűnt a vírus cirkuláció. 2001. óta nem diagnosztizálták megbetegedést, azóta évente 1-2 behurcolt esetre derül csak fény.
Paller Judit javaslata szerint az utazás halaszthatatlansága esetén a háziorvos segítségével kell mérlegelni a teendőket. Egyes esetekben az oltást 15 hónaposnál fiatalabb csecsemő is megkaphatja, amennyiben lehet legalább két héttel a tervezett utazás előtt. Ekkor azonban újraoltással lehet biztosítani a megfelelő védettség kialakulását. Felnőttek önkéntes utazás előtti oltására az utazás és az egészségi állapot körülményeinek felmérését követően az Országos Egészségügyi Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpontjában, vagy az ÁNTSZ regionális nemzetközi oltóközpontjaiban, térítés ellenében kerülhet sor. Ehhez az oltóanyag gyógyszertári forgalomban is megvásárolható. (Világgazdaság Online)