El kell ismerni azonban azt is, hogy a Tisza-tó kínálata jelentősen különbözik a magyar tenger szolgáltatásegyüttesétől. Az alföldi tó messze nincs úgy kiépítve, mint dunántúli társa, ami előnyt és hátrányt is jelent egyszerre. Ebből következik például, hogy a színvonalas szálláshelyek jobban eladhatóak, ezekből ugyanis viszonylag kevés található a tó körül. Ezek közé tartozik a poroszlói Fűzfa Pihenőpark, a tiszafüredi Nádas Panzió és az abádszalóki Füzes Panzió. Az idén várossá nyilvánított 5000 lakosú Abádszalók szálláshelykínálatára azonban jellemző, hogy 500(!) helyen lehet szobát, lakrészt vagy házat bérelni.
Hármas egység
A 127 négyzetkilométeres Tisza-tó egyébként mintapéldája a tudatos turizmusszervezésnek. Három részre osztották, és ennek megfelelő funkciókat adtak neki. A legészakibb tórész (Poroszlótól és Tiszafüredtől északra) teljes körű védettséget élvez, ide csak hivatalos vezetővel, kézi hajtású csónakkal léphetnek be a turisták. A tó középső része, amely az említett két településtől délre, egészen az Abádszalóki-öbölig húzódik, a természet iránt érdeklődő laikusoknak és az ökoturizmus szerelmeseinek kínál látnivalókat. A legmélyebb vizű terület, az Abádszalókiöböl nem esik védelem alá, így itt erősebb motorcsónakkal, jet-skivel is lehet közlekedni. A vízi sportok iránt érdeklődők ezért Abádszalókot választják. Mivel ez a közönség túlnyomórészt fiatalokból áll, nem véletlen, hogy Abádszalók buliközpontként is funkcionál, itt a strandfociversenyektől a hétvégi szabadtéri koncertekig elsősorban olyan programokat szerveznek, amelyek a 15–35 éves korosztályt célozzák meg. Itt nyáron az éjszaka közepén is dübörög a diszkó, mivel Nyíregyházáról, Egerből vagy Szolnokról éppen ezért jönnek ide sokan.
Összhangban a természettel
A tó partján számos kikötő épült ki az utóbbi években, amelyek komplex szolgáltatásokat nyújtanak. Tiszafüred-Örvényen, Poroszlón vagy Abádszalókon több helyen is motoros ladikba szállhatunk, és gyakorlott vezetővel fedezhetjük fel a hat túraútvonal látnivalóit. Hajóba pattanva eljuthatunk a tó egyik különleges új látnivalójához, a Poroszló közelében kialakított tanösvényhez is. Áldozatos munkával, pályázati pénzből, rengeteg kreativitással alakították ki ezt az útvonalat, amelyet végigjárva a turista megismerheti a tó növény- és állatvilágát. A természetes környezetbe belesimuló, cölöpökön álló sétaútrendszert madármegfigyelő állomások és egy kilátó teszi változatossá.
Turizmus és foglalkoztatás
A komoly munkanélküliséggel küzdő környéken nyáron sok alkalmi munkalehetőséget kínál a turizmus. Abádszalókon az önkormányzat tavasztól őszig állás nélküli helybelieket alkalmaz a kempingben. Tiszanánán a strand és a kikötő kiépítésével ugyancsak elsősorban a munkanélküliség csökkentése volt az önkormányzat célja. Tiszanána gyönyörű strandot és kikötőt alakított ki, amelyet Álompartnak neveztek el. Az Álompartot azonban csak egy rossz minőségű, 4,5 kilométeres bekötőúton lehet megközelíteni. Az utak minősége egyébként az egész tó körül siralmas. A tó idegenforgalmában jelentős szerepet játszik a belföldi turizmus, a külföldi küldőpiacok megoszlása viszont érdekes. Az egyik legnagyobb kapacitású tóparti szálláshelyen, az abádszalóki Füzes kempingben például svéd és finn lakókocsik bújnak meg a holland és német autók között.
A külföldiek egy része viszont itt is házvásárlással oldja meg nyaralását. Ők elsősorban a tó vonzáskörzetébe tartozó, a vízparttól kissé távolabb eső falvakban fillérekért megvett házakat újítják fel.
Támogatások
Az idei, immár III. Tisza-tavi Fesztivál támogatására a Regionális Idegenforgalmi Bizottság idén 77 millió forintot fordított. Tiszaszentimrén termálfürdő épül. A térség közúthálózatának javítására 52,3 millió forintot fordítanak. Turisztikai termékfejlesztésre 154 millió Ft áll rendelkezésre, 104 millió Ft jut rendezvényekre, marketingre, szúnyoggyérítésre.
'