A Natur-Kulinarium projekt ötlete onnan származik, hogy az Ausztria kertjének számító Kelet-Stájerország turizmusának szereplői felismerték, a kerti örömökbe nem csak a természeti szépségek, hanem a kulinárium, a finom helyi ételek is beletartoznak, fogalmazta meg Pataki Éva, a Kelet-Stájerországi Turisztikai Szövetség ügyvezetője.
A szakmai konferencián kiderült, hogy a sikeres regionális együttműködéshez az alapok már léteznek, ezeket kell hálózatba szervezni, illetve szélesebb körben ismertté tenni. Ezért is volt figyelemre méltó a Bio Forschung Austria szakembereinek, Bernard Krompnak és Wilfried Hartlnak az előadása, amely a biodiverzitás és a turizmus kapcsolatáról szól. Ők programok sorát szervezik, amelyek a biológiai sokféleség bemutatására, vizsgálatára adnak lehetőséget.
Ausztriában jelentős hagyományai vannak a helyi termékeknek, országszerte száztíz Genuss Region, azaz Élmény Régió van, amely helyi élelmiszerek előállítását helyezi a középpontba. Egy-egy termékfajta esetén a területeket földrajzilag is lehatárolják. Helyi terméknek pedig az számít, amit ötven kilométeres körzetben termeltek, illetve állítottak elő. A tapasztalatok szerint a látványosságok mellett ezek egyre nagyobb vonzerőt jelentenek az adott térségnek. Ezekről Margareta Reichsthaler a Genuss Region elnöke beszélt.
Kovács Ferenc, a projektben résztvevő Vas Megyei Közgyűlés elnöke szerint az ökológiai lábnyomot mindenképpen csökkenteni kell, s arra kell törekedni, hogy a vendéglátásban és a családoknál mind nagyobb mennyiségben kerüljenek helyi termékek az asztalra.
A másik magyar partner a Nyugat-Dunántúli Fejlesztési Ügynökség képviseletében Halinka Péter stratégiai igazgató arról beszélt, a térségben az elmúlt időszakban számos olyan fejlesztés valósult meg, amely jól illeszkedik ebbe a projektbe. Ilyen például a Pannonhalmi Főapátság étterme, arborétuma, levendulakertje, a kámoni arborétum látogatóközpontja, a fertődi kastély és környezete, s most van folyamatban a körmendi kastély parkjának a rekonstrukciója.
Az előadások után az osztrák és magyar szakemberek ízelítőt kaptak a kelet-stájerországi helyi termékekből. Megkóstolhatták egyebek mellett a kecskesajtokat, friss epret, a különféle gyümölcsleveket, az eceteket, a lekvárokat, borokat és természetesen a híres stájer tökmagolajat is.