Két befektető is megvásárolná a jelenleg százszázalékos önkormányzati tulajdonban lévő harkányi gyógyfürdő egy részét: egyikük a részvények 26, míg a másik 20 százalékát venné meg. Az önkormányzat a tízszázalékos tulajdonrész árát 800 millió forintban határozta meg – ha tehát a kisebb részvénycsomag iránt érdeklődő befektetővel kötnek megállapodást, 1,6 milliárd forint folyik be a kasszába, ami ötvenmillió forint híján pontosan annyi, mint amennyiért 2006-ban a megyei önkormányzattól a fürdő ötven-százalékos tulajdonrészét a város megvette. A két befektetői ajánlat közös abban, hogy az új tulajdonostárs igényt tartana a menedzsmentjogok gyakorlására, azaz valamilyen szinten átvennék a fürdő irányítását. Mint azt Bédy István, Harkány polgármestere a bama.hu kérdésére elmondta, a többségi tulajdonosi pozícióhoz mindenképp ragaszkodik az önkormányzat. Ez létkérdés a város jövője szempontjából, hiszen a harkányiak legkevesebb hatvan százalékának közvetve vagy közvetlenül a fürdőből származik a jövedelme. A képviselő-testületnek egyelőre az az álláspontja, hogy legfeljebb a részvények húsz százaléka az, amitől megválnának. Az, hogy a menedzsmentjogok gyakorlása alatt pontosan mit ért a két befektető, a jövő heti tárgyaláson tisztázzák.
Eladná a fürdő egy részét az önkormányzat
Mint ismeretes, egy új élményfürdő kialakítására tavaly ősszel 550 millió forintos pályázati támogatást nyert a Harkányi Gyógyfürdő Zrt. A hatszáz négyzetméternyi vízfelülettel rendelkező, mintegy ezeregyszáz négyzetméteres fürdőcsarnok megépüléséhez azonban 700 millió forintos önrész is szükséges. Saját forrás híján a korábbi elképzelések szerint a pénzt kötvénykibocsátással teremtették volna elő, ám a megfelelő banki ajánlat még várat magára – mondta a polgármester. Az önrész előteremtéséhez ugyanakkor a tulajdonrész eladása is megoldást jelenthet. A polgármester hozzátette, a korábban félig fedett, félig nyitott, immár egy éve azonban tető nélkül üzemelő meleg vizes medence újbóli lefedése is szerepel a legfontosabb fejlesztési tervek között. Mint ismeretes, a jellegzetes fa tetőszerkezetet tavaly nyár elején le kellett bontani, mivel a szakértők véleménye szerint a 33 éves építmény elöregedett, további biztonságos működtetése már nem volt garantálható. Uniós forrásból építenék újjá a tetőt, ehhez a fejlesztéshez is a részvénycsomagért kapott pénzből adnák az önerőt.
Közel kétmilliárd forint támogatásra pályáznak
Május végéig 1,8 milliárd forintos uniós fejlesztési forrásra ad be pályázatot a harkányi önkormányzat, karöltve a gyógyfürdővel, a kórházzal és a Mecsek Toursszal. A kiemelt projekt egyik része a meleg vizes medence tavaly lebontott tetőszerkezetének újjáépítése, illetve a hozzá kapcsolódó, öltözőknek, vizesblokkoknak, étteremnek és különféle szolgáltatásoknak helyet adó épület korszerűsítése és bővítése. A projekt a harkányi művelődési központ multifunkcionális konferenciaközponttá alakítását, illetve a Zsigmondy-sétány és a városháza előtti terület rendbetételét is tartalmazza. A gyógyfürdőkórház nyolcvanágyas bővítést tervez, kifejezetten a gyógyvíz adta lehetőségeket kihasználó, egészségturizmus keretében érkező betegek ellátására. A pályázat egyben egy 300–400 fős, terápiás és utókezelésére hivatott korszerű létesítmény kialakítását is tartalmazza. A Mecsek Tours irodabővítést és korszerűsítéseket tervez. A támogatás odaítéléséről év végéig születik meg döntés.
Hotel még nem épül
A Dráva Hotel melletti, az önkormányzat által korábban értékesített telken úgy tűnik mégsem épül új szálloda – legalábbis egyelőre. A befektető a várossal kötött megállapodás szerint 420 millió forintot adott volna a központi helyen lévő ingatlanért: négycsillagos szálló építését tervezte oda, ám a gazdasági válság hatására lemondott a fejlesztésről. Így az önkormányzat most újra meghirdette eladásra a telket, a gyógyvíz biztosításának lehetőségével kibővítve 500 millió forintot kérnek érte. (bama.hu)