Valójában a szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma az első 8 hónapban a Balatonon csökkent, Budapesten stagnált. Különösen igaz ez a külföldi vendégforgalomra. Még Budapest tekintetében sem rózsás a helyzet: 2003-2008 között a kereskedelmi szálláshelyek külföldi vendégéjszakáinak száma Budapesten, Prágában és Bécsben egyaránt emelkedett, de a növekedés üteme utóbbi két fővárosban sokkal magasabb, mint nálunk. Évek óta az a tendencia a magyar idegenforgalomban, hogy a vendég és vendégéjszakák számát tekintve alapvető változás nem tapasztalható, míg a nemzetközi turistaérkezések világstatisztikájában a növekedés már a negyedik éve meghaladja a 4 százalékot.
A 2009-es költségvetési javaslatban a TC (Turisztikai Célelőirányzat) összegét tovább csökkentették, a kormány nem tervezi a turisztikai és vendéglátóipari szolgáltatásoknál sem az áfa, sem az adminisztrációs terhek mérsékelését. Késésben vannak a turisztikai pályázatok: a TDM pályázatot várhatóan csak december közepén írják ki, és a vonzerő- és szálláshely-fejlesztési ROP pályázatokat illetően Dunántúl kivételével nincs még megítélt támogatás.
Bánki Erik felhívta a figyelmet arra is, hogy a határmenti települések polgármestereit nem tájékoztatták kellőképpen az unió határmenti együttműködést célzó támogatási lehetőségeiről. A 2008-as Új Magyarország Vidékfejlesztési Programokban szerepelnek turizmusfejlesztési támogatások, meghirdetésükre azonban csupán október 18-án került sor, támogatási kérelmet benyújtani pedig október 19 és november 30. között lehetséges. A szükséges formanyomtatvány viszont csak november 3-án jelent meg. Az FVM erre vonatkozó rendeletéhez 600 oldalas melléklet tartozik. Kiderült, hogy az egyes pályázók más-más értékelési szempontok szerint kerülnek elbírálásra. Mindez arra enged következtetni, hogy a támogatások elérése csak beavatottak számára lesz lehetséges. Kezdeményezik a november 30-i beadási határidő meghosszabbítását.