Ki állja a külföldi kezelés költségeit az EU-ban?

Akár már a svéd elnökség alatt megállapodhatnak a tagállamok az európaiak határokon átnyúló betegjogairól szóló szabályozásról - mondta Székely Tamás magyar egészségügyi miniszter a keddi luxemburgi tanácsülést követően, mely téma kapcsán az utolsó fennálló vitatéma a tagországok közt arról zajlik, milyen mértékben fedezzék a polgáraik külföldi kezelését.

Hosszú ideje húzódó vitának és bizonytalanságnak vethet véget, amennyiben sikerül megállapodniuk a Huszonheteknek a polgáraik külföldi gyógykezelésére vonatkozó egységes szabályozásról és az ehhez szükséges költségtérítési szabályok tisztázásáról.

A személyek, a tőke, az áruk és szolgáltatások szabad mozgása - mint európai alapszabadságok - magukban foglalják régóta annak lehetőségét, hogy az európai polgárok ott vegyenek igénybe orvosi kezelést ahol szeretnék, ennek szabályozási kereteit máig nem öntötték egységes formába az európai egészségügyi miniszterek. A késedelem egyik legerősebb indoka az, hogy az egészségügyi és szociális ellátással kapcsolatos kérdések tagállami hatáskörbe tartoznak.

A kedden Luxembourgban megtartott egészségügyi tanácsülés után Székely Tamás magyar egészségügyi miniszter a BruxInfónak nyilatkozva elmondta, megítélése szerint jó esély van rá, hogy már a következő svéd EU-elnökségi félév alatt elfogadják a szabályozást, melynek első olvasati szövegét az Európai Parlament áprilisban szavazta meg. A vitán minden tagország felszólalt, egyetértve a szabályozás fontosságában, ellenben eltérő véleményeket vallottak arra vonatkozóan, hogy milyen mértékben legyenek kötelesek a tagállamok polgáraik külföldi kezelését visszatéríteni. Ennek jelentősége abban áll, hogy a különböző országokban más és más orvosi beavatkozások és gyógyászati kezelések minősülnek térítendőnek.

A magyar álláspont szerint - melyet egyebek mellett a lengyelek, a szlovénok, a románok, az osztrákok és a belgák is osztanak - csak a polgárok saját hazájában az egészségügyi biztosításuk által támogatott és térített beavatkozások és kezelések minősüljenek a külföldi kezelések esetében is térítendőnek. Ezzel szemben például a finnek szerint nem indokolt ilyen különbségtétel.

Székely elmondta, annak ellenére, hogy hazánk álláspontja szerint nem kell többletjogokat biztosítani a szabályozás által, támogattuk a ritka betegségekre vonatkozó különleges szabályok elfogadását, hasonlóan a legtöbb tagállamhoz. Az EP Tanács elé került szövege ugyanis különleges szabályokat alkalmazna azokra a polgárokra, akik ritka betegségeik gyógyítása végett szeretnének külföldön kórházi ellátásban részesülni, mivel arra például saját hazájukban nincs megfelelő lehetőség. Ezekre a betegekre a parlament olyan költségtérítési szabályokat szeretne kidolgozni, melyek értelmében akkor is járna nekik vissza a pénz, ha saját tagországuk jogszabályai erre nem adnak lehetőséget. Emellett extra költségeiket is fedeznie kellene az államoknak, valamint minden szükséges információhoz köteles lenne hozzásegíteni az arra rászorulókat. A jelentés szerint azonban a különleges elbírálás nem vonatkozna a szervátültetésre és a hosszú távú kezelést igénylőkre.

A magyar miniszter szerint a külföldön gyógyuló magyarok összesen évente néhány százmillió forintnyi többletköltséget rónának a társadalombiztosítási rendszerünkre, mivel uniós átlagban is összesen alig a polgárok egy százaléka vesz igénybe külföldön orvosi szolgáltatásokat. (BruxInfó)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.