A KSH közelmúltban kiadott gyorsjelentésének adatai szerint idei év első tíz hónapjában 8 százalékkal 14,3 millió fölé nőtt a szállodai vendégéjszakák száma, a négycsillagos kategóriában különösen kiugró, több mint 17 százalék volt a növekedés az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest. A szállodák 113,7 milliárd forintos bruttó szállásdíj-bevétele 13,6 százalékkal alakult magasabban, mint egy éve. A szállodapiaci fejlesztők egyelőre mégis kivárnak: alig indul új fejlesztés az országban. A 14 700 forintos átlagárral csupán a 2007-es szintre kapaszkodtunk vissza. És akkor még itt van a nemzetközi piacok keresletcsökkentő bizonytalansága. Az elmúlt három évben épített szállodák jelentős hányada még a válság előtt megkezdett projekt. Nagy fejlesztések se vidéken, sem pedig a fővárosban nem várhatók elsősorban a banki finanszírozás nehézségei miatt.
Svejci frank, kupon, a Malév pedig többé nem száll
A jövőbeni fejlesztések nyögik a már oly régóta ígért több ezer fő befogadóképességű budapesti konferenciaközpont hiányát, a Malév leállását. Illetve nyitva maradtak olyan kérdések, mint hogy milyen hatékonyan tud Magyarország és Budapest megjelenni a nemzetközi turizmusmarketing terén? Össze tudnak-e fogni a szállodák annak érdekében, hogy véget érjen az ár-érték arány mélyrepülése? A nemzetközi trendeknek megfelelően végre Magyarországon is kifullad-e a kuponőrület, amely véget vet a hosszú távon rendkívül kártékony a piaci alulárazásnak?
A vendégszám és a szobaárak visszaesése elmúlt években komoly mélységekbe lökte a szállodák bruttó működési eredményét (GOP): Budapesten a korábban 45 százalék feletti szint 35-40 százalék közé, míg vidéken a korábbi 35 százalék feletti átlagérték 25-28 százalék közé zuhant. Mindez komoly racionalizálási lépésekkel még biztosíthatta volna az eredményességet, ám a svájci frank árfolyamának megugrásával járó extra kötelezettségek a komolyabb hitelaránnyal rendelkező hotelek számára már kitermelhetetlennek bizonyultak.
2013-ban várhatóan további hotelek kerülnek majd banki kézbe az elégtelen hitel-visszafizetési mutatók miatt, akik jobb megoldás híján profi üzemeltető cégekkel igyekeznek majd a hatékony működést biztosítani. Emellett továbbra is számíthatunk arra, hogy néhány létesítmény bezárja kapuit.
Van remény
A szállodapiaci keresletnek időszakos lökést adhatnak a 2012. év végén lejáró SZÉP Kártyában még „bennragadt” milliárdok, melyekre már több hotel is attraktív csomagokat dolgozott ki, lehetővé téve azt is, hogy az idén kifizetett voucherek 2013-ban is felhasználhatók legyenek.
Vigasz, hogy a BDO szerint piac azonban nem fagyott be teljesen. Budapest remek helyen van, népszerű is, törekedni kell a jó minőségre és a megnyitandó szálloda előnyös elhelyezkedésére. Vidéken pedig jó alap a wellness belföldi népszerűsége.