Nagyszámú érdeklődő hallgatta meg a turizmus állami irányításának felelősét, aki ismertette a turizmus helyét a kormányzati rendszerben. A Nemzetgazdasági Minisztériumban dolgozik a Turizmus Főosztály, míg a Magyar Turizmus Zrt. a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz került. A parlamenti kapcsolatot továbbra is az Országgyűlés Sport és Turizmus Bizottsága biztosítja.
Az irányító szervek az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közreműködésével az Új Széchenyi Terv pályázatainak átdolgozásán dolgoznak, annak érdekében, hogy a turizmus jövőképét jobban támogató pályázatokat írhassanak ki, a korábbinál egyszerűbb és gyorsabb ügyintézést ígérve.(Mint ismeretes, az új turisztikai fejlesztési elképzelésekre vonatkozó konzultációk e hónap végén lezárulnak).
Egészségipar és TDM
Az „Egészségipar” 12 prioritása között 7 turisztikai kapcsolódású, de szerepel benne a termálforrások fokozottabb, más területekre is kiterjedő hasznosítása akár fűtésre, akár a hajtatóházakban, akár gyógykozmetikai termékek előállítására. Fő célkitűzés a fürdők minőségi fejlesztése, komplex gyógyhelyi környezet és szolgáltatások kialakítása. Nem marad el a turizmus egyéb területeinek támogatása sem (kulturális és aktív turizmus, rendezvények, szálláshelyek, kongresszusi létesítmények fejlesztése).
A turisztikai desztinációs menedzsment (TDM) hálózat minden szintű fejlesztésére és informatikai rendszerük kiépítésére k közel 6 milliárdnyi forrás áll rendelkezésre. Turizmus Törvényt 2011 decemberére ígért a helyettes államtitkár, és ebben már a vendéglátás is kiemelt szerepet kap.
Herkó László: nem komplex az új stratégia
Herkó László, a MATUR budapesti tagozatának elnöke nem tartja komplexnek az új stratégiát, főként azért, mert a kereslet alakulását nem veszi figyelembe, hiszen a klasszikus turizmus jóval nagyobb arányt és súlyt képvisel a hazai turizmusban, mint a gyógyturizmus. Míg a válság hatására több „régi” uniós ország csökkentette a szálláshelyek áfa-kulcsát, addig ez nálunk nem várható.
A további hozzászólók a magyar identitás felvállalását, budapesti turisztikai látogatóközpont felállítását, egyáltalán Budapest szerepének kiemelését szorgalmazták. Bírálták a Duna stratégia kidolgozottsági szintjét, és jelezték, hogy a turizmus statisztikája jelen állapotában nem alkalmas döntés-előkészítésekre.