Az eljárás lényege, hogy egy hajszálvékony optikai szálon keresztül megvilágítják a mintát, míg egy másik szálon keresztül összegyűjtik a szétszórt és átszűrődő fényt. E fény elemzésével tudják azonosítani a whiskyt, annak úgynevezett "Raman-ujjlenyomatát" alapul véve. A legfontosabb szempont az ital alkoholtartalma - az igazi whiskyben sosem kevesebb 40 százaléknál - de egyéb minőségeket is elárul az áthaladó fénysugarak viselkedése - írja a BBC News.
Praveen Ashok fizikus, a kutatás egyik vezetője szerint a hamisítás jelentős gondot okoz az italgyártóknak, és folyamatosan keresik az újabb és újabb, hatásos, ám költségkímélő módszereket a visszaszorítására. - A fény képességeit kihasználva sikerült technológiánkat egy olyan feladat megoldása mellett csatasorba állítani, amely igen fontos a skót kultúra és gazdaság szempontjából - fogalmazott.
Kishan Dholakia professzor, a kutatócsapat tagja szerint a fény felhasználási területe drámai módon szélesedett, a lézerek 50 évvel ezelőtti feltalálása óta. - Bámulatos, hogy az eljárás, amelyet gyógyszerek elemzésére dolgozunk ki, a whisky minőségének szavatolására is alkalmas, mégpedig igen kevés elvesztegetett mintaanyag mellett - adott hangot lelkesedésének. (forrás: fogyasztok.hu)