A projekt keretében a borsodi Mezőség 456 kilométer hosszú, még burkolatlan középfeszültségű szabadvezeték-szakaszainak madárvédelmi szempontból veszélyes vezetékeinek és oszlopelemeinek burkolása, madárbarát átalakítása, cseréje történik meg, a tervek szerint 2015 tavaszára.
A BNP a beruházástól azt várja, hogy jelentősen csökken a dél-borsodi tájegysége területén költő és vonuló madarak áramütés, illetve a vezetékeknek ütközés okozta pusztulása - hangzott el a projekt csütörtöki nyitórendezvényén Tiszaújvárosban. A dél-borsodi tájegységben található szabadvezeték-szakaszok országos jelentőségű természetvédelmi területeket, valamint Natura 2000 területeket érintenek. A projekt előkészítése 25, megvalósítása mintegy 527 millió forintba kerül, ennyi pénzből alakítható át a legújabb, madárvédelmi szempontból is megfelelő oszlopfejszerkezetek alkalmazásával a szabadvezeték-hálózat. Az országosan is egyedülálló program nem egy-egy kisebb terület, hanem egy egész tájegység együttes kezelését kívánja megoldani, összehangolni, így madárvédelmi átalakításokkal kiegészített, többnyire egységes műszaki tartalmú vezetékhálózat alakul ki, amely mintaterületként szolgálhat.
A beruházás a Környezet és Energia Operatív Program "Élőhelyvédelem és -helyreállítás, élettelen természeti értékek védelme, vonalas létesítmények természetkárosító hatásának mérséklése" című konstrukció keretein belül valósul meg.
Forrás: MTI