„Az új Széchenyi Terv kiemelten kezeli többek között a turizmus fejlesztését is” - mondta Matolcsy György szerdán a fővárosban megtartott tájékoztatón, amelyen bemutatták az új Széchenyi terv vitairatát, melynek alcíme: „A talpra állás és felemelkedés fejlesztéspolitikai programja”.
A nemzetgazdasági miniszter szerint az új terv hét kiemelt programot tartalmaz, ezek között elsőként szerepel a Gyógyító Magyarország - Egészségipar, amely nemcsak a gyógyszeripart, hanem a termálegészség-turizmust, a hozzá kapcsolódó egészségturisztikai szakképzést és a balneológiát, valamint a termálvíz gyógyászati alkalmazását is magába foglalja. A turizmus fejlesztése is kiemelt terület, a pályázatok egyharmada koncentrál erre. A gyógy- és termálturizmus, a konferencia- és a kastélyturizmus fejlesztése is jelentős helyet foglal el.
„A Széchenyi-terv indulásának tízedik évfordulóján, 2011. január 15-én indul a második Széchenyi-terv” - tájékoztatott a miniszter és felidézte az első terv elért eredményeit. (Az első Széchenyi Tervet 2000-ben dolgozta ki és fogadta el az első Orbán-kormány.)
„Új pályázati rendszert kell kialakítani, össze kell hangolni a rendszert, és új értékesítési rendszert kell kialakítani” - sorolta a teendőket Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter.
Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hogy lezártak egy régi korszakot, elintézetlen ügyeket és társadalmi konfliktusokat oldottak meg az elmúlt néhány hónapban. Szólt arról is, hogy gondolkoztak, indokolt-e ragaszkodni Széchenyi nevéhez, de úgy döntöttek, hogy Széchenyi szellemiségét meg kell őrizniük.
„Romokból kell felépítenünk a magyar gazdaságot. A romokat el kell dózerolni és újat építeni, az Új Széchenyi Terv nem más, mint a magyar gazdaság újjáépítésének programja” - tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán Viktor segítséget kért a vállalkozóktól, a különböző pályán dolgozó szakemberektől, civilektől, hogy segítsék törekvéseit, véleményezzék az új Széchenyi terv vitairatát. „Meghirdettünk egy tervet, nem kihirdettük” - hívta fel a különbségre a figyelmet.
A vitaindító szerint a cél egymillió új munkahely létrehozása. Hét témakörhöz kapcsolódva, több mint 70 munkacsoportban, közel ötszázan, kutatók, szakértők, gazdasági és civil szakemberek 175 tanulmányt írtak.
Az üzleti élet szereplőitől 2010. szeptember 15-ig várják a javaslatokat a [email protected] e-mail címre. Az új Széchenyi Tervet bemutató prezentációt a cikk alatt találja.