A találkozó célja az volt, hogy meghatározzák a Kínán, Kazahsztánon, Kirgizisztánon, Tadzsikisztánon és Üzbegisztánon áthaladó történelmi útvonalak turisztikai fejlesztési irányait. A tárgyaláson jelenlévő öt ország delegáltjai egyetértettek abban, hogy a potenciális turisztikai növekedés úgy lenne elérhető, ha egyetlen "selyemút vízummal" be lehetne járni a teljes útvonalat. A nemzetközileg elismert turisztikai desztinációnak számító útvonalhálózat fejlődését a bonyolult vízumrendszer, a nem hatékony kérvényezési ügyintézés és a magas vízumdíjak egyaránt hátráltatják.
Kazahsztán miniszterelnök-helyettese, Asset Issekeshev hangsúlyozta, országa számára egyre jelentősebb szektor a turizmus. A Selyemút fejlesztését kiemelt jelentőségűnek tartják. A politikus bízik benne, hogy a "Silk Road Heritage Corridors" projekt a résztvevő országok közös erőfeszítésének köszönhetően sikeres lesz.
Az októberi workshopot több éves előkészítőmunka előzte meg: a helyszínről, útvonalról az UNESCO, az ICOMOS és az University College London (UCL) egyaránt végzett kutatásokat. Végül 15 ország együttműködéseként 2 világörökségi nevezést nyújtottak be az UNESCO-hoz: a Közép-Ázsián, illetve a Kínán áthaladó történelmi selyemútvonalét. A nevezéseket 2013/2014-ben bírálja el a Szervezet. A világörökségi nevezéssel várhatóan a vendégforgalom is nőni fog a területen. Az UNWTO és az UNESCO szakemberei most azon fáradoznak, hogy olyan hatékony turizmusmenedzsment-stratégiát dolgozzanak ki, amely a lehető legjobban kihasználja a turisztikai érdeklődést, azonban megvédi a régió egyedi kulturális emlékeit.
A vízumkérdés lesz a legfőbb téma a következő a miniszteri találkozón is, amelyet 2014 márciusában a berlini ITB-n tart az UNWTO az érintett öt ország részvételével.
Forrás: Turizmus Online