A kóstolás mellett a szőlőtermesztéstől a palackozásig a borkészítés minden munkafolyamatába betekintést nyerhetnek majd a Máriagyűd közelében hamarosan megépülő borászati birtokközpont látogatói. – A kivitelezés a mintegy két és fél hektáros területen tavasszal indul, és a tervek szerint az idei szőlőtermést már az új létesítményben dolgozzuk fel – tudta meg a bama.hu Malatinszky Csaba beruházótól. A mintegy 1,2 milliárd forintos fejlesztéshez 400 millió forint pályázati támogatást nyertek – a komplexum egésze várhatóan jövő őszre készül el, a vendégek előtt akkortól válik látogathatóvá a hazánkban egyedülálló, kimagasló színvonalat megcélzó borászati központ.
Malatinszky Csaba hozzátette, a terv szerint egy 42 szobás, négy- csillagos, a természeti és épített környezethez maximálisan alkalmazkodó szálloda is része a létesítménynek: a közel kétmilliárd forintos beruházás azonban nem nyert pályázati támogatást, ezért a hotel építése még várat magára. Ha ismét lesz lehetőség, újra pályáznak. A fejlesztéshez a siklósi önkormányzat is hozzájárul: a város vállalta, hogy Máriagyűdtől a birtokközpontig kiépíti a szennyvízcsatornát, és a Tenkes hegyi ivóvízvezeték is – aminek kivitelezése április közepén indul – száz méterrel hosszabb lesz az eredetileg tervezettnél, így elér majd a komplexumig. Ez az infrastruktúrafejlesztés mintegy 15 millió forintos kiadást jelent a városnak.
A villányi Gere Panzió tavaly október óta négycsillagos szállodaként üzemel, a Wunderlich Pincészet tavasszal kezd szintén négycsillagos szállodafejlesztésbe: a nagyharsányi szoborparkkal szemben 76 szobás, a borászatot wellness-szolgáltatásokkal ötvöző hotelt építenek. Több villányi pince bővítése is megindult, és tervezik a malom borfeldolgozóvá és borkóstolóvá alakítását is. Mohácson a szőlőhegyi védett pincesorhoz vezető utak újulnak meg pályázati forrásból. Mecseknádasdon az önkormányzat pincészetekkel karöltve 200 millió forintos fejlesztéshez igényelt támogatást: egy látványpince kialakítása is szerepel a tervekben.
A pécsi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet fejlesztését tervezi a Pécsi Tudományegyetem: egy vinotékával, borkóstolásra lehetőséget adó helyiséggel rendelkező, színvonalas borturisztikai információs centrum kialakítása a cél. Ugyanakkor a labor korszerűsítése is része lenne a több tízmilliós nagyságrendű beruházásnak. Az új központot pályázati forrásokból építenék meg – az egyetem reméli, hogy az elkövetkezendő két évben a tervek megvalósítására sor kerülhet a Pázmány Péter utcában.