Hozzátette, mivel a külföldiek általában egy kalap alá veszik Romániát és Bulgáriát, visszatartó erőként is hathat rájuk.
A bulgáriai merénylet romániai hatásáról a turizmus munkáltatói oldala szövetségének (FPTR) elnöke, Dragos Raducan még nyersebben fogalmazott, amikor kijelentette: „rossz, hogy nálunk nincsenek külföldi turisták, és szeretnénk, ha jönnének, most viszont előnyünkre vált, mert nálunk nincs, akit megtámadjanak a terroristák”.
Romániába évente átlag 20 ezer izraeli turista érkezik.
A romániai utazási irodák egyelőre nem tudják megjósolni, hogy a merénylet lesz-e valamilyen hatással eladásaikra. Felméréseik szerint a tragédia nem riasztja el a romániai nyaralókat, mert ők általában személygépkocsival vagy busszal utaznak Bulgáriába, amelynek tengerparti üdülői olcsóbb, minőségibb szolgáltatásokat nyújtanak, mint a román tengerpart szállodái.
2010-ben 1,44 millió román állampolgár utazott Bulgáriába, 2011-ben 1,49 millió, de közülük tavaly csak 336 ezren töltöttek ott egynél több éjszakát, a többiek egynapos látogatásokra ruccantak át. Tavaly a román tengerparton olyan kevés volt a külföldi, hogy a statisztikák ki sem mutatták, de az utazási irodák szövetsége (ANAT) szerint körülbelül 25 ezerre tehető a számuk.
Külföldi turisták szempontjából Románia Európa sereghajtója, a statisztikák szerint a szálláshelyekre 2011-ben érkező, körülbelül 7 millió vendég közül 5,5 millió volt román állampolgár, és csak 1,5 millió a külföldi.