Nem véletlen a közismert dal állítása: "...az abrosz tarka-barka / rajta jó kadarka...". A Jöjjön ki Óbudára kezdetű, népszerű dalocska igazat állít, az egykori budai szőlőskertek jő részében kadarka előállításához alkalmas szőlőt termesztettek eleink .
A Wikipédia szerint a kadarka származása bizonytalan; egyesek kis-ázsiai eredetűnek tartják, mások pedig Albániát jelölik meg származási helyéül.
A neve az albániai Shkodra város szerbhorvát "Skadar" nevéből ered. Magyarországra a Balkán-félszigetről került, valószínűleg szerb közvetítéssel, a török kiűzését követően, a 18. században. Hazánkban gyorsan elterjedt és a reformkorban már szinte minden borvidékünkön termesztették; napjainkra termőterületei lecsökkentek.
Csakhogy , ahogy a Klubrádióban Buza Péter, a Budapesti Városvédő Egyesület alelnöke elmondta, a kivitelezéssel megbízott FŐKERT illetékeseit sem ejtették a fejükre, és pontosan tudják, hogy ez a szőlőfajta bizony komoly törődést igényel, ezért a tervbeik szerint más, kevésbé gondozás-igényes típust telepítenének a Fehérvári rondella tövében kijelölt 0,7 hektáros területen.
"Természetesen tetszik az ötlet, hogy legyen Történelmi Szőlőskert, azonban a Budapesti Városvédő Egyesület koncepciója azonban azt tartalmazza, hogy szülessen meg újra azt a valamikor nagyon híres, százötven éven át nagyon fontos exportcikknek számító budai vörösbor, amelyiknek alapja a kadareka volt. Senki nem gondolja, hogy a 0,7 hektáros vérhegyoldalon termő esetleges kadarka újraszühetné ezt az idegenforgalomban ezt a városarculati elemként az idegenforgalomban kitűnően hasznosítható terméket, de azt igen, hogy ha történelmi szőlőskertet telepít valaki a budai borvidéken, hogy ott van egy történelmi fajta, amelyik nem csak a hitelesség miatt fontos, hanem azért, mert ha ez így történik, akkor a koncepció kiteljesedhet, hiszen számos olyan, történelmi hely található a budai hegyvidéken, ahol kisebb területeken, rendszerbe foglalva, előbb-utóbb fel lehet mutatni egy olyan vörösbort, amit a budapesti idegenforgalom hasznosítani tud...- mondta Buza Péter, hozzátéve, hogy kadarka hiányában a terület nem lesz több egyszerű parknál.
Véleménye szerint a kadarka számtalan típusa közül a bécsben nemesített B 9-es típus a "macerás", de a fajtának vannak könnyebben kezelhető változatai is.
Kadarka, vagy nem kadarka? Messze még az első kapavágás, sehol még a budai bor, de a bál - úgy tűnik - már áll...