Még soha ennyi pénz nem jutott ökoturisztikai fejlesztésekre, ezeknek ráadásul komoly munkahely teremtő hatásuk is lesz – hangsúlyozta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a pénteken tartott sajtótájékoztatón. Tavaly több mint egymillióan keresték fel a nemzeti parkjaink látogatóhelyeit, a fejlesztésektől ennek növekedését várják. A nemzeti parkok az Új Magyarország Fejlesztési Terv hét regionális operatív programjában nyertek összesen 3,4 milliárdos támogatást, melyhez a környezetvédelmi tárca biztosította az önrészt több mint félmilliárd forint értékben.
Az Aggteleki Nemzeti Park 108,3 millió forintot fordít ökoturisztikai fejlesztésre. Az park célja az infrastrukturális háttér javítása, egy, a világörökségi helyszínhez méltó, környezet- és családbarát, valamint a táji adottságokhoz alkalmazkodó szálláshelybázis kialakítása a Baradla-barlang aggteleki fogadótérségében. A korszerűsítés során komfortos és téliesített, tehát egész évben üzemeltethető első osztályú üdülőházak épülnek.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park 289,3 millió forintot nyert egy ökoturisztikai látogatóközpont, a Levendula-ház kialakítására a Tihanyi-félszigeten. A bemutatóhelyen megépül egy interaktív kiállítás is.
A Bükki Nemzeti Park 582,4 millió forintból egy arborétumszerű miocén erdőt telepít Ipolytarnócon. Emellett egy különleges tanösvényt, lombkorona sétányt alakítanak ki. Az elnyert támogatásból egy étterem is felépül, mellette felállítanak egy faszerkezetű filagóriát is, amelynek közelében szalonnasütők várják a turistákat A védett madarakat és tájképet is veszélyeztető magasfeszültségű légvezetéket földkábellel váltják ki, és a szennyvízcsatorna kiépítése is befejeződik.
A Duna-Dráva Nemzeti Park 572 millió forintot fordít a Mohácsi Történelmi Emlékhely felújítására, ökoturizmus fejlesztésére. A projekt célja egy többfunkciós kilátótorony építése a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen, amelynek egyik fő látványossága egy földalatti kiállítás lesz, mely a mohácsi csatát mutatja be.
A Fertő-Hanság Nemzeti Park 89,3 millió forintból természetvédelmi bemutató majorságot létesít, fejleszti a térségi kerékpárutakat, illetve létrehoz egy új kiállítást is, amely a Fertő-táj természetvédelmi és gazdálkodástörténetét mutatja be.
A Hortobágyi Nemzeti Park három pályázata is támogatást nyert. A park 499,8 millió forintot fordít a halastavi kisvasút rekonstrukciójára. A kisvasút tervezett végállomásánál fogadó épületet, egy 8 m magas megfigyelő tornyot, pallóutat és új betekintőket alakítanak ki. A másik, 535,2 millió forintos projekt során több csárdát felújítva egy tematikus csárda útvonalat alakítanak ki, amely bemutatja a ma még működő csárdákat, s különleges ételeiket. Felújítanak továbbá egy, a világon egyedülálló négygémű kútat is. A harmadik, 472 millió forintos projekttel megvalósul a hortobágyi vadasparkhoz vezető szilárd út és a Hortobágy folyón átívelő híd fejlesztése is. A nemzeti park egy gumikerekes kisvonatot és egy szafari autót is beszerez, amely a turistákat a malomházhoz szállítja majd.
Az Őrségi Nemzeti Park két projektje nyert: 94 millió forint jut a Pityerszeri Népi Műemlék együttes állagmegóvására, kiállítási egységeinek kiegészítésére. A másik, 147 millió forintos projekt keretében a nemzeti parki területen egy úgynevezett „Nyugati kaput” és „Keleti kaput” alakítanak ki.