A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) államtitkár-helyettese kiemelte, hogy a megszülető törvény alkalmazásához többek között a turisztikai szakemberekkel való harmonikus együttműködés és összefogás is szükséges.
Előreláthatóan a jövő év januárjában lép hatályba majd a világörökségi törvény, a törvény végrehajtásához az első évben 400 millió forinttal számolnak a költségvetésből, amelyet majd a nyolc magyarországi világörökségi helyszín megóvására, az örökségvédelmi helyszínek megőrzésére, ápolására, fejlesztésére fordítanak.
A NEFMI államtitkár-helyettese elmondta, a törvény hatálya nem csak a világörökségi helyszínekre, hanem a várományos helyszínekre is kiterjed majd. (A római határvonal is egy ilyen objektum lesz, amelynek sikeres védelmét az is garantálja, hogy más országokat is érint.)
A hazai világörökségi helyszínek kezelését önállóan először szabályozó javaslatra régen várnak már a szakemberek, eddig ezzel a területtel az örökségvédelmi törvény foglalkozott, de általánossága miatt lett szükséges az önálló törvény megalkotása. Ezzel kapcsolatos az is, hogy születendő törvényünket nemcsak mi várjuk, a Visegrádi 4-ek is igen nagy érdeklődéssel fogadták a magyar szándékot a világörökségről szóló törvény megalkotásáról. „A Fertőtáj-Neusiedlersee közös világörökségi helyszínre tekintettel az ausztriai szakemberek is mintaként várják a magyar jogszabály megszületését” - mondta a kultúráért felelős helyettes államtitkár.
Tamási Judit, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnöke elmondta, hogy a világörökségi területeken található műemlékekkel kapcsolatban járhattak el eddig, de a törvény életbelépése után a KÖH a kormányrendeletként kihirdetett kezelési tervek betartását is ellenőrzi, ezek a helyi önkormányzatokra is kötelező érvényűek lesznek.
Mihályfi László, a NEFMI főosztályvezetője szerint az új jogszabály a világörökségi várományos helyszínekre is kiterjed majd, bár ezekhez nem rendel kormányzati forrásokat.
A világon eddig csak négy ország - a Dél-afrikai Köztársaság, Olaszország, Románia és Ausztrália - szabályozta külön a világörökség védelmét, hazánk lesz az ötödik.