Oslo, te drága!

Luxusapartman hatmillió forintos négyzetméteráron, méregdrága szállodák és éttermek, ugyanakkor kilencszázezer forintos átlagfizetés, a világ talán legélhetőbb társadalma és alig háromszázalékos munkanélküliség – ez Norvégia, amelyet látszólag nem érintett a világválság. A tömegmészárlás miatt – tudósítóként – néhány napig vendég voltam a fjordok, a különleges halételek és a karamellaízű kecskesajtok hazájában.

Világraszóló terroresemény miatt, Anders Behring Breivik robbantásos merényletéről és sorozatgyilkosságáról tudósítani mentem Norvégiába, de ha már arra jártam, megnéztem azt is, amit egy kirándulónak látni illik a skandináv vidéken. Az első és legfontosabb benyomás, hogy Oslo nagyon élhető város – gyalog bejárható, rengeteg bicikliút, park és köztéri pad csábít a szabadban végzett időtöltésre. A másik, ami azonnal szembetűnik, hogy szinte megfizethetetlenül drága a Kelet-Európából érkező turistának, nem véletlenül választotta tavaly a világ legdrágább városának egy patinás svájci pénzintézet.

Horrorárak, elszállt összegekért szállodai szobák

Egy sör kétezer forinttól indul, a gyorsétteremben a hamburgermenü kétszer ennyit kóstál, és egy villamosjegyet sem úszunk meg ezernégyszáz forintnál kevesebbért. Az ebéd vagy vacsora áráról pedig jobb nem is beszélni… Beülünk az egyetemisták által kedvelt, a város legolcsóbbjának mondott Tullins Caféba, ahol két egyszerű főételért, egy levesért és két korsó sörért huszonegyezer forintot vonnak le a bankszámlámról. Igaz, cserébe jó hangulatú helyen, csevegő fiatalok között tölthetjük el az estét.
Már a világhálós foglalásnál kiderül, hogy aludni sem lesz olcsó
mulatság a hatszázezres lélekszámú városban. A szálláskereső oldal által feldobott ajánlatok zöme a kétszemélyes szobáért a háromszáz dollár/éjszaka fölötti sávban mozog, és azonnal nyilvánvaló, hogy ezért az árért cserébe nem jár még ötcsillagos kényelem. Kicsit olcsóbb a Thon-lánc házaiban, és már-már gyanúsan olcsónak tűnik a hálózathoz tartozó Stefan Hotel százhúsz dolláros ajánlata. Később kiderül, hatalmas szerencsém van az akcióval: a helyszínen fizetve ugyanis – és most már a neten foglalva is – náluk is háromszáz dollár fölött vehető ki egy szoba. A Thon-lánchoz tartozó házból különben majd minden utcában vagy egy a norvég fővárosban, és azzal is „mákom van”, hogy a miénk az abszolút belvárosban fekszik, majd minden elérhető néhány perces sétával.

Pazar jólét és nyárfából készült kávégép

Oslo nem nagy, ellenben meglehetősen régi: az egykor Christianiának hívott település lassan ezeréves, még 1048-ban alapította Harald Hardrada király. Ez Európa leggyorsabban növekvő települése, és nem is véletlenül: Norvégiában az átlagfizetés ugyanis kilencszázezer forint körül van. Oslo környékén az egy főre jutó bruttó nemzeti össztermék több mint duplája az EU átlagának (évi ötvenezer euró).
A jólét szó szerint az utcákon érződik. Kisimult arcú, jól öltözött emberek szürcsölik a tradicionális délutáni kávét skandináv aprósüteménnyel, élvezve a nem túl hosszú nyár fényeit. A Karl Johans promenádon (ez a norvég főváros Váci utcája) érdemes beülni a Grand Hotel Oslo teraszára, ahol, ha fellapozzuk a luxusszálloda vendégkönyvét, az elmúlt százharminc év világsztárjainak és uralkodóinak bejegyzéseit olvasgatva kortyolgathatjuk a nyárfából készült dizájnkávégépen lefőzött feketét.

A mester és alkotásai

Ha már az ember egyszer ebbe a városba vetődik, mindenképp érdemes betérni a Nemzeti Galériába. Igaz, a leghíresebb hazai festőnek, Edward Munchnak saját múzeumot szenteltek, ahol ötezer alkotása van kiállítva, de a két legismertebbet, a Sikolyt és a Madonnát a Nemzeti Galéria falain őrzik. A hányatott sorsú alkotásokat (többször, legutóbb 2004-ben rabolták el fegyveresek, hogy aztán évekkel később egy autó csomagtartójában találják meg a sérült képet) egyszerű plexi előlap védi, de a többi teremben látszólag védelem nélkül lógnak a falon a felbecsülhetetlen értékű alkotások, köztük Cézanne, Manet, Renoir és Degas műremekei. Kötelező program lehet még kilátogatni a Vigeland parkba, amely a legnagyobb, egyetlen művész munkái által benépesített szoborpark a világon. A több mint kétszáz alkotás tulajdonképp Gustav Vigeland életműve: bronz-, gránit- és kovácsoltvas alkotások öt csoportban, egy nyolcszázötven méteres tengely mentén. Ebben a parkban van a nemzeti színház is, gyönyörű rokokó előtérrel.

Nyugalom, barátságosság és égbe szökő lakásárak

Aki kortárs építészetre vágyik, sétáljon el a központi pályaudvartól nem messze, a kikötőben felépített új operaházhoz. Az Oslo fjorddal szemben, a Bjorvika-félszigeten felhúzott modern épületet egy helyi tervezőiroda álmodta meg. Hatalmas üvegfala nem sokkolja az embert, inkább meghódításra biztat: két oldalt, egy lankás emelkedőn lehet felgyalogolni a tetejére. A „márványszőnyeg” kialakítása is gondos tervezés eredménye: mintázata, vízelvezető árkainak kialakítása, pihenői annyira barátságosak, hogy azonnal belakták az emberek, és hajnaltól késő estig tele van látogatókkal. A polgármesteri hivatal mögött, a régi kikötőben a világ egyik legizgalmasabb ingatlanfejlesztése folyik, amelynek eredményeképpen már most vibráló, divatos és turistákkal teli mólót talál a vendég: trendi éttermekkel (ahol húszezer forintba kerül a főétel), méregdrága boltokkal és fölöttük a világ egyik legfelkapottabb lakásaival. A Tjurholmen félsziget végében tavaly az egyik penthouse lakást rekordáron, 120 millió koronáért (csaknem négymilliárd forintért) értékesítették, ez hatmillió forintos négyzetméterárat jelent.

Válság? Az vajon mi lehet?

Úgy tűnik, a válság a norvégokat nem érte el: az említett félszigeten tavaly kilencszáznegyvenmillió korona értékben adtak el ingatlant. A lakásokat motorcsónakkal is meg lehet közelíteni – hetvenmillióért már egész jó kis vízi járművet láttam az egyik privát kikötőben. Végezetül néhány szót az ételekről. A norvég konyha nem a világ gasztronómiai fellegvára, de azért itt is bőven találni érdekességeket. Mivel igazi tengeri nagyhatalom, a hal minden formában megtalálható: egy jobb szállodában a reggelinek kötelező tartozéka a paradicsomos tőkehal, a hagymás hering, a grillezett lazac és a ráksaláta. Kihagyhatatlan még a kecskesajt, vagyis a geitost, amelynek barnás színe és a karamellára emlékeztető ízvilága csalóka: a látszat ellenére nem ízesítik semmivel. Inni nem egyszerű errefelé: a boltokban csak sört árulnak, bort vagy tömény italokat kizárólag állami üzletekben (rendkívül rövid nyitva tartással), gyakorlatilag aranyáron lehet beszerezni.

Lukács Csaba - Vendég&Hotel 2011. szeptember


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.