Évente több ezren látogatnak Marsaxlokkba, pihenést, kikapcsolódást keresnek itt az angolok, németek, kínaiak, japánok és örvendetesen egyre több magyar is. A Málta harmadik legnagyobb kikötőjeként számon tartott, különös elnevezésű helyen élmények sokaságával találkoznak, és színes emlékekkel távoznak az érdeklődők. A település a nevét - amely föníciai eredetű - a marsa és a "xlokk" szóból kapta, amely a dél-keleti és a száraz sirokkó szelet jelzi, ami a közeli Afrikából, a Szahara felől fúj erre.
Marsaxlokknak sikerült megőriznie a több évszázaddal ezelőtti hangulatát. Az elmúlt időszakban itt nem emeltek óriás szállodákat, nem hoztak létre bevásárló központokat, mindezek nélkül is turistaparadicsomként működik a város. Annál több azonban a helyi szálláshely, amelyekért elérhető árakat kérnek a tulajdonosok.
A hangulatos Főtéren a két tornyú, kupolás műemléktemplom, régi arab építészeti jegyeket viselő épületek, éttermek, valamint a közelben levő hangulatos öböl látványa hódítja meg a turistákat. A kikötő tele van a hagyományos és színesre festett Dghajjes és Luzzu csónakokkal. Ezeknek a magas orrú vízi járműveknek külön érdekessége, hogy a monda szerint - a túlvilág ősi egyiptomi istenére emlékezve - Ozirisz faragott szemeit formálták rájuk, amelyek a veszélyektől óvják a csónakokat. A kis hajók színe egyébként világos vörös, kék, sárga és zöld. Ezekből a legtöbb Málta itteni kikötőjében található, így nem véletlen, hogy sok turista időzik a parton, gyönyörködve a különleges járművekben.
A város megélhetését - a turizmus mellett - a halászat biztosítja. A halászok elsősorban kardhalat, tonhalat, és aranymakrélát halásznak a Földközi-tengerből. Az árú jelentős részét pedig ebből a kikötőből viszik a főváros, Valetta piacára, ahol értékesítik. Vásárnaponként viszont megváltozik a helyzet: ilyenkor találkozhatnak a turisták Marsaxlokk fő látványosságával, a helyi piaccal, melynek nemzetközi híre van. A gyönyörű fekvésű öböl partján sátrak sokaságát állítják fel a kereskedők, ahol kipakolják portékáikat.
Többen közülük az áruikat máltai nyelven, hangos kiáltással kínálják. A forgatag nevezetes része a különböző tengeri halak választéka, amelyek egyben az elárusító standok díszei is. Soha nem látott színű és formájú tengeri állatokkal is találkozhatunk itt. Akad tintahal, lepényhal, rák, polip, homár és a tenger gyümölcseinek végeláthatatlan változatai. Vásárolhatunk kagylókat, és kóstolhatunk osztrigát is. A piacról nem maradhatnak el a helyi készítésű különleges édességek, a mediterrán tájra jellemző magvak, termések és a zöldségek, gyümölcsök sem. A sátrakban a híres máltai csipkéből is választhatnak a turisták.
A hagyomány szerint a föníciaiak Marsaxlokknál léptek először Málta földjére. Attól kezdve kis kikötő működött itt, amelyet a századok során fejlesztettek tovább a helybeliek. Az öböl közelében külön, szabad kikötőt is építettek, ahol évente több ezer konténerhajó fordul meg. A jelenleg több mint háromezer lakosú település történelme viharos volt, mégis túlélték ezeket, ma is szorgalmas, kitartó emberek laknak itt.
Novemberben zárul a szezon |
Jelenleg heti két alkalommal repül Budapestről Máltára az Air Malta, amely 2013. november elsején zárja az idei szezonját. A szeptemberi heti két járat közül októbertől már csak egy, a pénteki repül, tudtuk meg a légitársaság hazai sales menedzserétől, Lehotai Zsófiától. A légitársaság az idén is tervez szilveszteri járatot azoknak, akik különleges élménnyel zárnák az évet. Az ünnepi járat Budapestről december 29-én indul, Máltáról pedig január másodikán tér vissza. A rövid "téli álmot" követően a 2014-es szezon, ahogy megszokhattuk, április elején indul majd az Air Maltánál. |