Az első időben még Budapestre is mindennap ingáztam, de most már annyi a teendőm, hogy itt is lakom, legalábbis hét közben.
ttrend • Bizonyára sokan tudják önről, hogy a turizmust nem csupán az államigazgatásból ismeri…Pályámat 1976-ban a Somogy Megyei Tanács Idegenforgalmi Hivatalánál kezdtem csoportvezetőként, majd 1992-től 1998-ig vezérigazgatóként irányítottam az időközben részvénytársasággá alakult céget. Mivel a Siotour az ország egyik legjelentősebb, kiterjedt szolgáltatási kínálattal rendelkező cége volt, a turizmus majd minden területére volt rálátásom.
ttrend • Úgy tudom, szakmai programot is kellett készíteniük a pályázat keretében.Így igaz. Egyik kiindulópontomul a Turisztikai Világszervezet közreműködésével a Világgazdasági Fórum által kidolgozott turizmusversenyképesség- index hazánkra vonatkozó értékelését választottam. Célom, hogy hazánk három év múlva a turisztikai versenyképességi listán a negyvenedik helyről öt helyet előrelépjen. A feltételrendszer terén azt szeretném megvalósítani, hogy hazánkban a turisztikai vállalkozások versenyképessége javuljon. Szeretném elérni, hogy lehetőség szerint minél több forrás jusson a turizmusra. Fontos lenne, hogy javuljon a gazdasági környezet, amelyben a turisztikai vállalkozások működnek. A konvergenciaprogram miatt a következő néhány évben nem várható az adóterhek csökkentése, de három-öt év múlva ez elképzelhető, akárcsak egy esetleges áfacsökkentés. Akadnak továbbá tennivalók a turisztikai oktatás és az ágazat társadalmi elfogadottsága terén is.
ttrend • Milyen elvárásokat fogalmazott meg önnel szemben a tárca vezetője?Bajnai Gordon egyebek mellett azt kérte tőlem, hogy a szakállamtitkárság szorosan működjön együtt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség illetékeseivel, illetve a Regionális Operatív Programok irányító hatóságaival, hogy a turizmus területén működő vállalkozások minél több fejlesztési lehetőséghez juthassanak.
ttrend • Várhatók-e átszervezések a szakállamtitkárságon?Nem tervezek komolyabb változásokat, viszont az én kinevezésem miatt eddigi beosztásom megüresedett. A miniszter Mányai Rolandot, a tárca eddigi főosztályvezető-helyettesét nevezte ki főosztályvezetővé. Mányai Roland új szerepkört is kap, az „egyablakos rendszer” keretében kiemelt feladata lesz egyebek mellett a turisztikai nagybefektetőkkel a kapcsolattartás és a turisztikai fejlesztések koordinációja.
ttrend • Mit tekint a legfontosabb teendőjének?Kiemelt feladatom, hogy véglegesítsük a turizmustörvényt, a Balaton és Budapest turizmusát fellendítsük, továbbá hogy a turisztikai szakma és az állam között szorosabb együttműködés valósuljon meg.
ttrend • Miért fontos a turizmustörvény?Szándékunk, hogy a turizmustörvény a terület ágazatközi szerepét ismerje el. Ez az államigazgatási egyeztető mechanizmusok során lenne fontos. A törvényben katalogizálnánk az állam turizmussal kapcsolatos feladatait. A törvényben szabályozni kellene a turisztikai régiók, megyék és helyi önkormányzatok turizmussal kapcsolatos feladatait is. Érdemes ezzel kapcsolatban megjegyezni, hogy Nyugat- Európa számos országában azért nincs turizmustörvény, mert ez a terület a régiók kompetenciájába tartozik. Benne lenne a törvényben, hogy a nemzeti turizmusmarketing támogatása az állam feladata. A turizmusirányítás szervezeti rendszerét is meg kell határozni. Azt is jó lenne persze a törvénybe iktatni, hogy az idegenforgalmi adót és a kapcsolódó állami támogatást lehetőség szerint idegenforgalmi célra költsék az önkormányzatok. Nem szabad elfelejteni, hogy a helyi önkormányzatok jelentős része és néhány megye is komoly anyagi áldozatot vállal a Tourinform-hálózat üzemeltetésével, ami egy évben 1,6 milliárd forintba kerül országos szinten. Akkor lenne igazán jó, ha az idegenforgalmi adóból befolyó összeg egy részének elköltéséről regionális szinten döntenének. Szükséges lenne a törvényben nevesíteni egy regionális idegenforgalmi alapot is, amelyet fejlesztésre és marketingre is használhatnának a régiók. A turisztikai desztinációsmenedzsment-szervezetek létrehozása is szerepel a törvénytervezetben. A törvény a turizmusért mindenkor felelős miniszter ágazattal kapcsolatos feladatait is szabályozná. Nem egyszerűek az egyeztetések, a szakállamtitkárság részéről megvan a kompromisszumkészség, de abban egyetértek a szakmai szervezetekkel, hogy túlzott áldozatokba nem érdemes belemenni, mivel üres, súlytalan törvény meghozatalára nincs szükség. Nagyobb hatáskört kellene adni a regionális turisztikai bizottságoknak, egyetértési jogot kellene kapniuk a regionális fejlesztési tanácsokban. Fontos, hogy a jövőben a turizmus élénkítése céljából megsokszorozzuk az állami forrásokat a magántőke bevonásával, a vállalkozókat be kell vonni a különféle promóciós akciókba, mint a Winter Invasion kampány vagy a Légi Marketing Alap.
ttrend • Erről jut eszembe: mekkora összegből gazdálkodhat jövőre a Magyar Turizmus Zrt.?Ötszázmillió forintos kiegészítő támogatást kap a költségvetésből a Magyar Turizmus Zrt. az év hátralevő részének élénkítésére a Pénzügyminisztérium, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium, valamint az MT Zrt. között kötött megállapodás értelmében. Reméljük, hogy a pluszforrások révén 2007 novembere és 2008 áprilisa között plusz háromszázezer vendégéjszaka realizálódik a hazai szálláshelyeken. A jövőben az MT Zrt. költségvetésében egyre több ilyen, konkrét feladatok teljesítéséhez kötött tétel is lesz. Bár a jövő évi költségvetés számai még nem véglegesek, 2008- ban a tervek szerint az idei 4,6 milliárd forinttal szemben ötmilliárd forintból gazdálkodhat az MT Zrt. – az előbb említett ötszázmillió forintos összeg ezen felül értendő.