Az Oktatási és Kulturális Minisztérium - együttműködésben a Külügyminisztériummal, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, a Magyar Turizmus Zrt.-vel, a Megyei Jogú Városok Szövetségével, valamint a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségével - 2005 óta hirdeti meg pályázatát A Kultúra Magyar Városa cím elnyerésére.
A díj olyan városi helyi önkormányzat elismerése, amely kiemelkedően támogatja és fejleszti kulturális életét, s értékeit példásan mutatja be. A címre évente lehet pályázni, lakosságszám szerint három kategóriában: - megyei jogú városok, - 10 000 lakosúnál nagyobb, - 10 000 lakosúnál kisebb városok nevében.
A bíráló bizottság elsősorban a városok eddig elért kulturális szintjét értékeli. Fontos szempontot jelentenek a kulturális aktivitás, a városfejlesztési tervek kulturális elemei, a kulturális beruházások, a kortárs művészet és kreatív ipar szerepe és teljesítményei, a város külső-belső kapcsolatai, a kulturális turisztikai helyzetkép (pl. fesztiválok, kulturális turisztikai programok), a turisztikai infrastruktúra állapota, a fenntartható fejlesztések és az esélyegyenlőség.
2010. évben Ráckeve városa nyerte a címet a 10 000 lakosúnál kisebb városok között, bár a Csepel-szigeti település rövidesen átlépi a tízezres lakosságszámot, a címet azonban még, mint a legkisebb kategória képviselője nyerte el.
Dr. Dávid László polgármester bemutatta a város történetét, Árpád Fejedelemtől napjainkig. Ismertette a város legfontosabb épületeit, mint a Szerb Templom, Savoyai Kastély, Fekete Holló étterem. A cím elnyerése egy jól megírt pályázat eredménye, amely megfelelően mutatta be az épített kultúra emlékeit, és a városban szinte egész évben megrendezésre kerülő kulturális eseményeket, mint például az Országos Nemzetiségi Találkozó, a János Vitéz Napok, a Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivál, valamint az őszi Ászok Fesztivál.
A polgármester megemlítette, hogy 2010. augusztus 20-án kerül átadásra a felújított vízimalom, amely tovább emeli a város látványosságainak számát. Dr. Dávid László összegzőjében még egyszer kiemelte, hogy Ráckeve és a környező települések fejlődésének iránya a turizmusban rejlik és a jövőben a falusi turizmusra fokozott hangsúlyt fektetnek.
Pánczél Károly a térség országgyűlési képviselője kiemelte, hogy a megalakulandó kormány fejlesztésének három súlyponti eleme a munkaerő-teremtés, a vidék- és a turizmusfejlesztés. Minden településnek azon az úton kell haladni, amelyre adottságai a legalkalmasabbá teszik. Ráckeve és környékének az idegenforgalom fellendítése felé kell haladnia, az 51-es út melletti településeken pedig az iparnak és a logisztikának kellene a követendőnek lennie. A Ráckevei - Soroksági Duna-ág területén olyan környezeti értékek találhatók, amelyek még jelenleg kiaknázatlanok (horgászat, strandolás, termál és gyógyvizek, humán környezet, Kiskunsági Nemzeti Park). A közeli célok a közlekedés gyorsabbá tételének érdekében a gerincút kiépítése, a mederkotrás a lerakódott szennyeződés kitisztítására, valamint a part menti ingatlanok csatornával való ellátása.
Sárvári Krisztina, a Kék Duna Wellness Hotel szállodaigazgatója úgy érzi, hogy a 2003. óta megnyitott szálloda a 8 év alatt kifejtett aktív marketing tevékenységével a várost és a térséget is népszerűsítette, és ezzel hozzájárult Ráckeve sikeréhez.