A pályázatot még tavaly novemberben írt ki az egerszalóki Saliris Resortra a beruházó Szalók Holding Zrt. felszámolásával megbízott Nemzeti Reorganizációs Nonprofit (NRN) Kft. A szállodát és a fürdőt most először hirdették meg, az irányár kilencmilliárd forint – plusz áfa – volt, a minimálár, amelyen még ajánlatot lehetett volna tenni, ennek hetven százaléka, vagyis nettó 6,3 milliárd forint. Mivel ennyiért nem akadt jelentkező a komplexumra, a felszámoló most tárgyalást kezd a hitelezőkkel az irányár esetleges mérsékléséről, az új pályázatot ettől függően lehet majd kiírni.
A beruházásra egy évtizede létrehozott, magyar befektetők tulajdonában lévő Szalók Holding pedig szinte az indulástól anyagi problémákkal küzdött. A 2003-ban indult építkezés első finanszírozója a CIB Bank volt, mely mellé egy évvel később belépett a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). Az állami bank így 49 százalékos tulajdonrészt szerzett a Szalók Holdingban.
A gyógyfürdő és a strand 2007-re elkészült, ám nem volt sikeres; a szálloda építése csúszott és egyre több pénzt emésztett fel. A 2010-es májusi nyitásra az MFB a szálloda és a fürdő 99,9 százalékos tulajdonossá vált, majd 2011 végére a CIB-et kivásárolva az egyetlen finanszírozóvá vált. A Salirist azóta sikerült önfenntartóvá tenni, a szálloda és a gyógyfürdő 2012-ben összesen 1,67 milliárd forint árbevételt ért el, ám ez még mindig kevés ahhoz, hogy kitermelje a beruházás költségeit.
Az MFB egy 2012-es sajtóanyaga szerint a kockázatvállalás összege 2011 végén 14,6 milliárd forint volt, míg egy tavaly tavaszi közleményben 11 milliárd forintos hitelösszegről tett említést az állami pénzintézet. A Szalók Holding 2013 tavaszán a felszámolás sorsára jutott, ám addigra, 2012 végén a kormány az MFB hitel miatt stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a céget.
Forrás: Népszabadság Online