A főpolgármester úgy értékeli, Budapest gazdasága sokkal jobban teljesít, mint az ország, de egyre kevesebb forrás kerül vissza a város működtetésére, fenntartására, fejlesztésére. Az iparűzési adók bevételéből 2007-ben 11 százalékkal – 18 milliárd forinttal – több bevétel származott a tervezettnél. Az egy lakosra jutó adók befizetésének átlagos mértéke 3,5-szer több mint ugyanez vidéki viszonylatban. 2006-ban az állami költségvetésbe 417 milliárd forint adót fizettek be a budapestiek, amelyből a város 5,3 milliárd forintot kapott vissza. A főváros egyik kiemelt problémájaként nevezte meg Demszky a BKV kiadásainak fedezetét is: mivel az állami támogatás 2008-ban nem növekszik, reálértéken csökken a közlekedési vállalt támogatása, a nem lefedett kiadásokat viszont a fővárosnak kell kifizetnie. További nehézség Budapestnek az agglomeráció kapcsán felmerülő (pl. közlekedési, oktatási, egészségügyi ellátásra vonatkozó) kiadások. Ez éves szinten 15-20 milliárd forint – amit sem az állami költségvetés, sem az agglomerációs települések nem térítenek meg. A kerületi önkormányzatok egyre szaporodó döntése, miszerint nem üzemeltetnének tovább egy-egy iskolát, szintén a fővárost terheit növeli, ami köteles az intézmények üzemeltetését átvenni. Kompromisszumos megoldásként a kerületeknek az iskolák megtartását javasolják, fővárosi anyagi támogatással. A fővárosi fejlesztésekre fordítható keretet többek között a működési bevételek és kiadások közti különbség fedezi – vázolta a főpolgármester. Ez az összeg idén 34 milliárd forintot jelent.
A turizmust illetően Budapest tavaly jól teljesített: az idegenforgalmi bevételek 10 százalékkal nőttek az 1,25 milliárd forint összegű tervhez képest. Ez azt mutatja, hogy érdemes a turisztikai fejlesztésekbe beruházni. 2010-ig lehet élni az EU kínálta lehetőséggel, miszerint sikeres pályázat esetén minden 1 forint saját alaphoz további 3 forint támogatást biztosítanak. A főváros hitelszerződéseit az állam garantálja, emellett a kiemelt beruházásokat támogatja, az egyéb projektek esetén pedig befogadja, és támogatólag küldi tovább a pályázati anyagot Brüsszelbe – fűzte hozzá Demszky Gábor.
Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes elmondta, Budapest elő tudja teremteni a működéséhez szükséges összeget, ehhez hitelre nincs szükségük. Az idei fővárosi költségvetésben – a tavalyihoz hasonlóan – fejlesztésre sem tervezik hitel felvételét, csupán a korábban lekötött hitelek 2008-ra vonatkozó lehívásaival számolnak. A kerületek, valamint a fővárosi önkormányzat közti forrásmegosztással kapcsolatosan elhangzott, hogy 2008-ban 8,5 százalékkal, azaz több mint 8 milliárd forinttal több forrást tudnak elosztani a kerületek között. Az erre vonatkozó javaslatról a február 15-i közgyűlésen születik végleges döntés.