Szakma kontra Artisjus

A szerzői jogdíjak mértéke, azok beszedésének jogcíme, illetve végrehajtása évek óta felháborodást vált ki a vendéglátósok és szállodások köreiben. Egy februári megállapodás értelmében jelentős engedményeket értek el a szakma érdekeiért lobbizó érdekvédelmi szervezetek.

Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke tavaly novemberben kenyértörésre szerette volna vinni a dolgot. Az ipartestület túlzónak tartotta az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület jogdíjszabásait, ráadásul az iroda újabb áremelést helyezett kilátásba 2006-ra. Az MVI szerint a monopolhelyzetben lévő egyesület többszörösen visszaél a rábízott jogokkal, nem felel meg a Versenyhivatal által meghatározott működési szabályoknak, mivel feltételezésük szerint nyereségérdekelt alapon működik. Emlékeztetőül: 2004- ben az Artisjus 3,5 milliárd forint jogdíjat szedett be, az összeg 16,5 százalékát, 578 millió forintot (!) fordítottak működésre. Alkotmányellenesnek tartják, hogy az Artisjus felügyeleti szerve, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma hatósági jogosítványokkal ruházta fel az irodát, továbbá azt is, hogy a Legfelsőbb Bíróság ítélete szerint az Artisjus jogdíjszabása azért nem minősíthető tisztességtelennek, illetve túlzottnak, mivel az a miniszter jóváhagyását élvezi. Az ipartestület úgy gondolta, addig, amíg a parlament nem tárgyalja újra az egyesületek működésének alapszabályait, nem érhetnek el áttörést, különösen, hogy az Artisjus soha nem kezelte partnerként sem az MVI-t, sem más szakmai szervezetet az érdekegyeztető ártárgyalásokon. Háber novemberben hangsúlyozta, hogy az MVI tagjai jó jogdíjfizetők szeretnének lenni, de tekintve, hogy az elmúlt csaknem egy évtizedben nem jutottak dűlőre, és az Artisjus továbbra is elzárkózik az érdekegyeztetés elől, radikális lépésre szánják el magukat: kilépnek az egyesületből, és kizárólag lejárt jogvédelmű, magánmásolásban terjesztett szerzeményeket játszanak az egységekben.

Megszületett a megoldás

A látszólagos patthelyzet lapzártánk idején az érintettek nagy megelégedésére, végül megoldódott. Az MVI ősz óta tartó offenzívájának köszönhetően ugyanis február 7-én a kulturális tárca bevonása nélkül megállapodás született az Artisjus és a szakma hat érdekvédelmi szervezete, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete, a Magyar Cukrászok Ipartestülete, a Magyar Vendéglátó Szövetség, a Magyar Éttermi Szövetség, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Turizmus és Vendéglátás Osztálya és a Magyar Szállodaszövetség között. Ennek értelmében a vendéglátóhelyek kifizetik ugyan a megemelt jogdíjakat, cserébe azonban számos engedményt élveznek. A megállapodás már az idei első negyedévre is érvényes.

Konkrét engedmények

Az Artisjus a jövőben csak minden második esztendőben érvényesít díjemelést. 2006-ra 4 százalékkal drágítja díjait, 2007-re viszont nem emel árat. A vendéglátó egységek kedvezményeket kapnak az élőzene szolgáltatásra: a felár 160 százalékról 150-re mérséklődik. Két zenész tartós, legalább negyedéves foglalkoztatása esetén 130 helyett 120 százalékos felárat, négy zenész után pedig 110 helyett 105 százalékos felárat kell fizetniük. A pontos adatszolgáltatásért az Artisjus újabb 20 százalékot enged el. Megszűnik a halmozott felár (gépzene és élőzene), és a díjszabásnál nem játszik többé szerepet a földrajzi helyzet. A pénztárkönyvvel, hatósági igazolással bizonyítható üzemszünetre utólag is kérhető lesz jogdíjmentesség. A jövőben nem minősül belépőjegynek az a részvételi díj, amelyet a turisztikai vállalkozások idegenforgalmi rendezvényeiken a vendéglátó szolgáltatásokon kívül eső szolgáltatásokért szednek be. Az Artisjus többé nem rendelkezik betekintési joggal a helyszíni ellenőrzés során azokba a pénzügyi, illetve kereskedelmi adatokat tartalmazó okiratokba, amelyek a jogdíj megállapításához vagy a jogdíj mértékének ellenőrzéséhez szükségesek. A szálláshelyek számára jó hír, hogy az igazolt alacsony foglaltság alapján visszaigényelhetik a ki nem adott szobák után befizetett jogdíjakat.


Jön az Országos Étterem Hét

Jön az Országos Étterem Hét 

Szerdától lehet asztalt foglalni a tavaszi Országos Étterem Hét rendezvényre, amelyen több mint 200 vendéglátóhely, köztük 14, Michelin-ajánlással rendelkező étterem menüiből lehet majd választani.
Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.