A támogatásokat ismertető tájékoztatón Csillag István miniszter pozitívumként emelte ki, hogy a GKM a tárcák közül elsőként hozta nyilvánosságra a 2004-es pályázati felhívásokat, amelyek ilyen korán még sohasem jelentek meg. Az újonnan csatlakozó országok közül szintén Magyarország az első, ahol megnyitották az uniós pályázati lehetőségeket. A megjelölt lebonyolító intézmények már február 15-től fogadják a beérkező pályázatokat.
Karcsúsodott a célelőirányzat
A hazai és az európai uniós turisztikai pályázatokat Pál Béla, a turizmusért felelős államtitkár ismertette. Eszerint idén összesen 7 116,7 millió forintra rúg a keret, melyből a hazai forrás 2 284,6 millió Ft. Ehhez az EU Strukturális Alapjaiból 4 832,1 millió támogatást lehet megpályázni. Kizárólag hazai finanszírozású a Széchenyi Turizmusfejlesztési Program (SZTP), további 650 milliós keretösszeggel.
Az SZTP pályázatai a gyógy- és termálfürdőkhöz kapcsolódó szálláshelyek kamattámogatására, a vendéglátóhelyeken a HCCP-rendszer bevezetésére, a gyógy- és termálfürdők vízforgató berendezéseire, a kereskedelmi szálláshelyek és vendéglátóhelyek akadálymentesítésére vonatkoznak. A közös, hazai és uniós pályázatok a Nemzeti Fejlesztési Terv Regionális Operatív Programjához tartoznak. Százszázalékos pályázati siker esetén e pályázati formában így öszszesen 6 466,7 millió forint hívható le több témakörben.
A Nemzeti Parkok és más védett természeti területek turisztikai láthatóságához szükséges fejlesztések ösztönzésére a tervek szerint 1 281,2 milliós; a világörökségi helyszínek és a történelmi városközpontok látogatóbarát szolgáltatásainak fejlesztésére 1 325,5 milliós; a kastélyok, várak turisztikai funkciókkal való bővítésére 964,4 milliós; a múzeumok és egyedi műemlékek látogatóbarát szolgáltatásainak fejlesztésére 572,7 milliós, az aktív turizmus infrastruktúrájának fejlesztésére 443,1 milliós; a szálláshelyek fejlesztésére 1 192,4 milliós; végül a vonzerőhöz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére maximálisan 687,4 millió forintos pályázati támogatás jut. Akárhogy is nézzük, a takarékossági program és a megszorítások éreztetik hatásukat a 2004-es turisztikai pályázati kereten.
A 2004-re szóló költségvetési tervezetben (tavalyi, november 24-i lapszámunk) 14,2 milliárddal szerepelt a Turisztikai Célelőirányzat (TC). Ám ebben benne foglaltatik az EU Strukturális Alapjaitól várt 4 832,1 millió Ft is. Ez azonban csak egy lehetőség, a kijelölt keret teljes elnyerésére eddig még nem volt példa. Ilyen értelemben valóban adott a magyar szakemberek számára a lehetőség, hogy rekordot döntsenek a sikeres uniós pályázatok terén.
A TC-n kívül is vannak lehetőségek
Pályázó kedvű (és képes) turisztikai vállalkozóknak mindenképpen azt ajánljuk, böngésszék a GKM egyéb pályázatait is (www.gkm.hu ). A kis- és középvállalkozások fejlesztésére – uniós támogatási keretből – korszerű menedzsmentrendszerek és technikák bevezetésére, szakmaspecifikus, emelt szintű tanácsadásra, a vállalkozások közötti együttműködés szervezésének támogatására lehet pályázni. Itt a lehetőség például gyógyfürdőklaszterek, szállodai közös minőségbiztosítási és marketingszervezetek létrehozására.
A pályázatok készíttetésére, cégstratégiákra és üzleti tervekre, piac- és versenyhelyzet elemzésére, management- marketing tanácsadásra vonatkozó pályázatokat is lehet benyújtani.
Közös arculat és logó kialakítására is kaphatnak támogatást olyan vállalkozások, amelyek hálózati együttműködést vállalnak. Segíti a GKM a kis- és középvállalkozások interneten való megjelenítését is, s ez kiemelt jelentőségű a turisztikai szolgáltatóknál. Kikötők, regionális repülőterek logisztikai szolgáltatásainak bővítésére és energiatakarékossági fejlesztésekre is pályázhatnak kis, – és középvállalkozók.
A GKM „Helyi közútfejlesztési pályázatai” között található 300 millió Ft az országos kerékpárút-törzshálózat fejlesztésére, ami szintén a turizmus érdekeit szolgálja majd.