Dahabban, a Sínai-félsziget népszerű búvárparadicsomában harmincan haltak meg és hatvannál többen sebesültek meg az áprilisi terrortámadásban. A halottak többsége egyiptomi volt, de a robbantásban egy magyar nő is életét vesztette, férje pedig súlyosan megsebesült. A Sínai-félszigeten a dahabi robbantás után két nappal újabb, ezúttal sikertelen terrorakciót kísérelt meg két öngyilkos merénylő nemzetközi békefenntartók ellen. A magyar Külügyminisztérium továbbra sem minősítette nem javasolt úti célnak Egyiptomot, de közleményeiben felhívta a magyar állampolgárok figyelmét a terrorizmus globális veszélyeire.
Tény, hogy az 1997-es luxori vérfürdő óta bevezetett fokozott biztonsági intézkedések hatására a terrortámadások csak a Sínai-félszigetre korlátozódnak. A terület a magyarok számára csak másodlagos úti célnak tekinthető. Az egyiptomi kormány a Sínai-félszigeten történt robbantások előkészítésében jelentős szerepet tulajdonít a sivatagban élő őslakos beduin népcsoportnak.
A támadások azonban Hurghada népszerűségére is kihatnak. Az Egyiptomba is utaztató Kartago Tours ügyvezető igazgatója, Adelinda Ben Selma lapunknak elmondta, úgy véli, a merényletek visszavetik az utazási kedvet, különösen, hogy áprilisban kettő is történt. A dahabi eseményt követő napokban 20-30, főleg nyári útlemondás érkezett a Kartagóhoz. A társaság március végén még új láncot indított, de a terrorakció után bejelentette, hogy átmenetileg egyetlen láncra csökkenti charterkapacitásait.
Nem tervezi egyiptomi kapacitásainak csökkentését az OTP Travel – tudtuk meg Lerch Edit kiutazási üzletágvezetőtől. Az iroda nem tapasztalt visszaesést az érdeklődésben. A Best Reisen utazási irodánál 20-30 lemondás történt, főként a májusi időpontokra. Az irodavezető, Zám Tibor egy-két hónapos átmeneti visszaesésre számít, de a nyári terveiket nem adják fel.
A WTTC elnöke, Jean-Claude Baumgarten is optimista. Szerinte a robbantások csak rövid távú visszaesést idéznek elő, a hosszú távú kilátások továbbra is pozitívak maradnak. Az Egyiptomi Turisztikai Hivatal statisztikái azt bizonyítják, hogy az ország beutazóturizmusa egyre hamarabb áll talpra még a legvéresebb terrorcselekmények után is. A tavaly júliusban 67 halálos áldozatot követelő Sharm el Sheikh-i robbantás ellenére 2006 februárjában már csaknem minden küldőpiacról a megszokott volument tapasztalták.
Reakciós robbantások?
A dahabi robbantás indokairól megoszlanak a szakértői vélemények. A legtöbben úgy vélik, az ortodox és kopt húsvétra időzítettek, amikor hagyományosan sok izraeli turista érkezik Dahabba. Egy másik elmélet szerint az április 26- ai dátumnak van különleges jelentősége. 1986-ban ezen a napon kötött békét Izrael és Egyiptom, majd Izrael az Egyesült Államok nyomására visszaadta Egyiptomnak a tőle elhódított Sínai-félszigetet, és azóta az arab ország Amerika-barát politikát folytat. A helyiek egy csoportja szerint azóta destruktív folyamatok indultak el, elsősorban az idegenforgalom révén. Nem véletlen, hogy Egyiptomban a terrortámadásoknak rendszeresen turisták a célpontjai. Az ott élők egy része a turisták számlájára írja, hogy tönkrement a Vörös-tenger élővilága, hogy a beduinoknak el kellett hagyniuk élőhelyeiket, és hogy az iszlám kultúrába befurakodott a nyugati civilizáció.