Vértes Tibor, az Agárdi Pálinkafőzde egyik tulajdonosa (és egyben főzőmestere) személyes hangvételű összefoglalójában elmondta, hogy két évtizeddel ezelőtt kifejezetten nem kedvelte a pálinkát és talán szokatlan módon Ausztriában fedezte fel a tiszta párlatok értékeit, ott tanulta meg a mesterséget.
2002-ben sokan kételkedtek benne, érdemes-e ekkora tőkét fektetni a kereskedelmi pálinkafőzésbe, és hosszú volt az út, amíg igazolódott az elképzelés. Akkoriban csak 21 kereskedelmi főzde üzemelt Magyarországon, mára ezek száma száz körül mozog.
Hosszú volt az út, amíg az agárdi üzem létesítése elleni tiltakozó aláírásgyűjtéstől elértek a „Gárdony Városáért Érdemrend”-ig, és hosszú volt az út, az indulás évében elkészített 5000 palacktól a jelenlegi éves 100 ezres termelésig.
A megtett út pedig hazai és nemzetközi sikerekkel van kikövezve, 148 hazai és 90 külföldi díj szerepel az Aranykönyvben, köztük többek között az „Év Pálinkája”, az „Év Főzdéje”, a „Nemzetgyőztes” és az „Év Főzőmestere” elismerések.
Napjainkban éves szinten 450-600 ezer kiló válogatott gyümölcsöt dolgoznak fel az Agrádi Pálinkafőzdében.
„Ez az a mennyiség – mondta Vértes Tibor –, amely még kontrollálható, ennél még tudjuk minden egyes palackról, hogy mi van benne.”
Vértes Tibor. A kilátások szépek. (foto: Kolbe Gábor)
Bár a kereskedelmi forgalomba kerülő mennyiség tekintetében még lát némi fejlődési lehetőséget – bár ennek korlátot szab, hogy továbbra sem kívánnak eltérni a manufakturális előállítás módszerétől -, a közeli jövőben a termékfejlesztés, és a még jobb minőség elérése, az exportlehetőségek felkutatása a feladat az Agárdi Pálinkafőzde előtt.
A tizedik, jubileumi esztendőben 10 új termékkel jelentkezik a cég a piacon, melyek közül a sajtótájékoztatón elsőként hármat mutattak be: az Agárdi Érlelt Szomolyai cseresznyepálinkát, az Agárdi Miraculum cseresznyepálinkát és az Agárdi Érlelt Kadarka törkölypálinkát.
Vértes Tibor elmondta, hogy az első évjáratokból maguknak sem maradt egy-egy palacknyi a piacra dobott termékekből, ezért az Agárdi Pálinkafőzde meghirdette azt a csereakciót, amelyben március végéig (vagy évjáratonként és ízenként 6 darabig) várják a 2002-2010 között palackozott Agárdi gyümölcspálinkák felajánlását, amiért cserébe annyi palack 2011-es évjáratút adnak, ahány éves a felajánlott pálinka.
Ha az Agárdi Pálinkafőzde mottójának – 10 éve a csúcson – megfelelően a Gellért-hegyen ünnepelt, akkor viszontlátásra 10 év múlva – talán a János-hegyi kilátóban!