Együttműködési megállapodást kötött a Tokaji Borvidéken elindított termőhely-felmérésnek az egész borvidékre történő kiterjesztéséről a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa és a Tokaj Kereskedőház. Az egyezség értelmében a Tokaj Kereskedőház vállalja, hogy a szőlőterületek vizsgálatát saját költségén, a szükséges képesítéssel rendelkező szakemberek bevonásával elvégzi. A munka során az ültetvények szerkezetét, a sor- és tőtávolságot, a művelési módot, a sorok irányát, a támberendezések jellegét, a tőkehiányt, valamint a várható termésre kiterjedő adatokat is mérni fogják. Emellett a szakemberek a talajadottságokat, a domborzati viszonyokat és a vízháztartási jellemzőket is felmérik. A Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa a borvidék hegyközségei közötti szakmai koordinációt biztosítja. Így a megállapodás értelmében a testület segítséget nyújt abban, hogy a felmérést végző szakemberek minden ültetvényre bejuthassanak. Ehhez a földtulajdonosok hozzájárulására is szükség van.
A termőhely-felmérés elindítását a Tokaj Kereskedőház kezdeményezte egy évvel ezelőtt arra hivatkozva, hogy a Tokaji Borvidéken folyó szőlő- és bortermelés minőségi irányba fordításához, valamint a várt fejlesztési források becsatornázásához elengedhetetlen a borvidék adottságainak pontos feltérképezése. A 2013 őszén elindult felmérés első szakaszában a Tokaj Kereskedőház ültetvényellenőrei 1100 hektár területen, közel 3600 parcellán már elvégezték a munkát, ahonnan az állami integrátor társaság rendszeresen vásárol fel szőlőt a szüreti időszakban.
A cél, hogy az újabb szakaszban a Tokaji Borvidék szőlőművelésbe bevont, illetve potenciálisan bevonható teljes területére, azaz mintegy 11 ezer hektárra kiterjesszék a felmérést. „A minőségi termelésre vonatkozó célok eléréséhez elengedhetetlen a Tokaji Borvidék egységes arculatának kialakítása. Ennek kardinális részét képezi a szőlőtelepítés szabályozása, a terméshelyekhez és a telepíthető fajtákhoz kapcsolódó előírások meghatározása. A szükséges szakmai döntések pedig csak akkor lehetnek megalapozottak, amennyiben az érintett termőhelyek adottságairól, valamint az ültetvények szerkezetéről és állapotáról teljes körű adatbázist sikerül összeállítani” – mondta Prácser Miklós, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.
A felmérés segítséget kínál a termelőknek is. Ugyanis a munka eredményeként a borvidék összes parcellájának állapotáról és adottságairól részletes adatok állnak majd a művelők rendelkezésére. Így minden egyes termelő pontos képet kap majd arról, hogy saját parcelláin milyen boralapanyag előállításával számolhat száraz, átlagos, vagy a szokásosnál csapadékosabb időjárású években. Ennek birtokában a gazdálkodók az ültetvény adottságainak és potenciáljának a számbavételével dönthetnek majd arról, hogy pezsgő alapbor, száraz- vagy félszáraz bor, késői szüretelésű bor, vagy a Tokaji Aszú alapanyagának előállítására törekedjenek inkább.
„A felmérés egyszerre támogatja a kistermelők és a nagyobb pincészetek munkáját. Az együttműködési megállapodás pedig segít abban, hogy a munkát minél gyorsabban és hatékonyabban el lehessen végezni a Tokaji Borvidék teljes területén” – hangsúlyozta a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke. A felméréshez kapcsolódóan az elmúlt hónapokban már a Tokaji Borvidék teljes területéről részletes légifelvételek készültek. Az együttműködési megállapodást követően elindulhat a talajmintavételi helyek kijelölése, majd a részletes mérések is megkezdődhetnek.
„A munka menetét az időjárás is befolyásolja, de 2015 tavaszára mindenképpen végzünk a mérésekkel. Az eredmények kiértékelését követően összeálló adatbázisból pedig ezt követően - térinformatikai módszerek segítségével - minden felmért földdarabról több tucat féle szempont alapján lehet majd akár egyméteres terepi felbontású térképeket készíteni” – fogalmazott Dr. Lukácsy György egyetemi adjunktus. A tokaji termőhelyfelmérést a Tokaj Kereskedőház megbízásából koordináló szőlészeti szakember kifejtette: a felmérés eredményeképpen az ültetvények állapota és művelési módja mellett a talajadottságokra, a csapadék- és nedvességi viszonyokra, de akár a tengerszint feletti magasságra és a pontos lejtésszögekre vonatkozólag is részletes adatok állnak majd rendelkezésre minden parcelláról. Mindez a Tokaji Borvidék összes szereplőjének segítséget biztosít ahhoz, hogy az adottságok maximális kihasználására törekedve műveljék, vagy alakítsák át szőlőültetvényeiket, illetve tervezzék meg az új telepítéseket. Egyúttal a Tokaji Borvidék termőhely-felmérése mintául szolgálhat más hazai és külföldi borvidékek számára is fejlesztési elképzeléseik megalapozásához.
Forrás: Élelmiszer Online