Ez aligha csak az ő hibájuk: az adatokból az derül ki, hogy aki Magyarországon vagy Magyarországra utazik, az fürdeni akar, semmi mást, írja a portál. Pécs a tavalyi brutális javulása ellenére sem került be a legnépszerűbb tíz magyar turisztikai célpont közé. Hiába a rengeteg kulturális program, a város kitatarozása és az építkezések, a számokból az derül ki, hogy a pécsi EKF egy bármilyen unalmas helyen lévő termálfürdőhöz képest is hidegen hagyta a bel- és külföldi turistákat. Persze, a tizenkettedik helyezés sem olyan rossz. De azért az EKF-kampány egyik visszatérő eleme is az volt, hogy a város felkerül a turisztikai térképekre, ömlenek majd ide a kultúrára éhes, szomjas vendégek, folytatja az Index.
A Magyar Turizmus Zrt. a délután folyamán közleményben reagált a fenti cikkre, amelyben kifejtette, megalapozatlannak és indokolatlannak tartja a „bukás” kifejezés használatát a Pécs2010 EKF projekt turisztikai vonatkozását illetően. A KSH előzetes statisztikai adatai szerint ugyanis 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsett a tavalyi évben a belföldi vendégéjszakák száma közel 13%-kal, a külföldi vendégéjszakák száma pedig közel 75%-kal (!) emelkedett a kereskedelmi szálláshelyeken, ami összességében mintegy 28%-os növekedést eredményezett. Az EKF projekt nélkül ilyen nagymértékű, az országos átlagot jelentősen meghaladó növekedés elképzelhetetlen lett volna, ráadásul abban az évben, amikor a válságból való kilábalás még csak épphogy megkezdődött. Mindez abszolút számokban: Pécsett 2010-ben összesen 238.145 vendégéjszakát töltöttek el a vendégek a kereskedelmi szálláshelyeken. Ebből belföldi vendégéjszaka 160.389, külföldi pedig 77.758 volt.
A külföldiek körében legnépszerűbb magyar települések rangsorában Pécs a 2009. évi helyezéséhez képest 10 helyet előre lépve, 2010-ben már a 12. helyen szerepel. Baranya megyében ugyanebben az időszakban a vendégéjszakák száma összesen 8,6%-kal nőtt, ami azt mutatja, hogy a Pécs EKF projekt nem csak a városban, hanem közvetlen és közvetett környezetében is éreztette hatását. Az ugyancsak jelentős forgalmat bonyolító magánszálláshelyek adatait pedig majd csak 2011 nyarán teszi közzé a KSH.
Nem szerencsés továbbá az egy év leforgása alatt ilyen jelentős vendégforgalom növekedést elért Pécset azoknak a városoknak a forgalmához hasonlítani, ahol a jól ismert turisztikai motivációknak és vonzerőknek köszönhetően hagyományosan a legtöbb vendégéjszakát regisztrálják, véli az MT Zrt.