A 30 hektáros Sas-hegy Természetvédelmi Terület élő múzeuma Buda ősi flórájának és faunájának. Természetes szigetként maradt meg évszázadokig a budai szőlőültetvények, majd a helyükön épült házak tengerében. Ma is olyan ritka fajoknak ad otthont, mint a haragos sikló vagy a csikófark. A látogatóközpont mostani fejlesztése már a negyedik uniós projekt a területen az elmúlt néhány évben.
A közel 59 millió forintos költségvetéssel, 85%-os támogatási aránnyal megvalósult projekt a Sas-hegy, mint bemutatóhely fejlesztését célozza. Jelenleg a hegy ritka természeti értékeit bemutató tanösvény, a látogatóközpontban lévő interaktív kiállítás, és a hegy tetején elhelyezkedő nyitott kilátóterasz jelent turisztikai vonzerőt. A Sas-hegy azon kevés hely közé tartozik, ahol kerekesszékesek is élvezhetik a természetet.
Akadálymentesítés, tetőterasz, állatsimogató
A 80-as években épült fogadóépület tetőtéri, kilátás nélküli gondnoklakása kihasználatlan volt. A tetőtéri szint átalakításával kialakított zárt, fedett, kilátóterasz (Zöld Terasz) lehetőséget biztosít arra, hogy a látogatók a kinti séta után megpihenjenek, ill. rossz idő esetén is élvezzék a kilátást. A kibővült fogadótérben nagyobb csoportok számára is megfelelő körülmények között lehet környezeti nevelési programokat tartani, anélkül, hogy ez a szokásos látogatóforgalmat zavarná.
A Sas-hegyi látogatóközpont és a kilátó infrastruktúrája eddig is lehetővé tette, hogy segítséggel kerekesszékesek is látogassák, erre jelentős igény mutatkozott az elmúlt években. Ennek megfelelően az új fejlesztések kialakításakor is ügyeltek rá, hogy a meglévő részekkel azonos hozzáférést biztosítsanak a fogyatékkal élők számára.
A bemutatóhely vonzerejét állatbemutatók növelik. Az újonnan kialakított gyíkbemutatóhelyeken zöld gyíkokat és a pannon gyíkokat figyelhetnek meg a látogatók. A panoráma teraszról távvezérléssel irányítható kamera segítségével a látogatók a magasban szitáló vörösvércse nézőpontjából láthatják a területet. Hétvégi állatbemutatókon olyan, a városi életmódhoz alkalmazkodott állatok életébe tekinthetnek be a látogatók, mint a róka és borz.
A parkolás korábban nehézségekbe ütközött, közterületen, rendezetlen módon, kevés gépjármű parkolására volt lehetőség, busszal parkolni a bejáratnál szabályos módon nem volt lehetséges. Mivel a desztináció egyik legnagyobb előnye a jó megközelíthetőség, a célcsoportok közt fontos szerepe van azoknak, akik egészségügyi, kényelmi, időtakarékossági okokból gépjárművel érkeznek. Ezért lett a projekt fontos része parkolók kialakítása (busz és mozgássérült is).
Bár a látogatható terület nem túl nagy, a tapasztalat szerint a kisgyermekes családok és az idős látogatók számára a séta fárasztó, ezért további pihenőpadok kerültek elhelyezésre. A családos látogatók kényelmét szolgálja a játszósarok is a Zöld Teraszon.
Az épületbe villanyfűtés helyett a természetvédelmi területen invazív fajok irtásával keletkező aprítékkal üzemelő kazán, napkollektoros rendszer került kialakításra.