A közlemény szerint ezzel lezárult a projekt első szakasza. A strandokon már folynak az átálláshoz szükséges munkálatok, a szabadtéri strandokkal is kibővített teljes rendszer a nyári szezonra lép működésbe. A tájékoztatás szerint az új rendszer összköltsége 320 millió forint évente, a hozzá tartozó megtakarítás és bevétel többlete évente 397 millió forint.
A BGYH Zrt. még 2007-ben - a közbeszerzési eljárás megindításáról hozott döntés előtt - felmérte az igényeit és a piaci lehetőségeket. A cél az volt, hogy megismerjék, mit kínál a piac és milyen technikai lehetőségek vannak. A pályázók közül az az ajánlat nyert, amely a kívánt műszaki tartalmat a legalacsonyabb áron kínálta. A rendszert a BGYH Zrt. nem vásárolta meg, hanem öt évre bérli havi 27,5 millió forintért. A nyertes ár tartalmazza az öt éves finanszírozás banki költségeit, valamint az üzemeltetés, a szervizelés és a karbantartás költségeit. Az 5 éves futamidő lejárta után a BGYH Zrt. döntési helyzetben lesz: vagy megtartja a rendszert és lényegesen olcsóbb feltételek mellett tovább használja, a bérletet új kondíciókkal meghosszabbítja, vagy új rendszer beszerzésére ír ki pályázatot. A társaság becslése szerint a futamidő lejárta után a mostani bérleti díj mintegy negyedéért tovább tudnák bérelni a rendszert. A bérlet előnye, hogy a futamidő végén - ha úgy döntenek - úgy térhetnek át egy korszerűbb rendszerre, hogy nem kell kidobniuk a már meglévő eszközöket.
Egy 2007-es vizsgálat szerint a látogatók 35-40 százaléka fizetés nélkül jutott be a társaság fürdőibe. Ez akkori áron minimum évi 600 millió forint bevételkiesést okozott, a társaság célja, hogy ezt az új rendszer segítségével eltüntesse. A BGYH szerint ezen felül jelentős költségmegtakarítás és többletbevétel is várható egyebek mellett a munkaerő költség megtakarítás és az éves bérletek átruházásból származó korábbi veszteség kiküszöbölése miatt. A társaság könyveiben a korábbi beengedő rendszer beszerzési értéke 247 millió forint volt, nettó könyv szerinti értéke 7 millió forintot tett ki, tehát gyakorlatilag 100 százalékban leírt berendezésekről van szó - vélekedett a BGYH. A közleményben megjegyzik, hogy a 10-20 éve kiépített régi pénztári- és beléptető rendszer elavult. A korábbi rendszer túlnyomórészt olyan 18 éves pénztárgépeken üzemelt, amelyek APEH típusengedélye tovább már nem hosszabbítható, tehát cseréje elkerülhetetlen volt.
Hiányosságai miatt az elmúlt évek során komoly visszaélések is voltak a fürdőkben, a társaság szerint az új rendszer bevezetésével kiküszöbölhetők a visszaélések. A BGYH szerint az IFR egyik nagy előnye, hogy központosított, lekérdezhető elektronikus vendégirányító rendszerként működik. Segítségével átláthatóbbá válik a vendégek beosztása, és ezáltal a fürdő dolgozóinak időbeosztása is. Lehetőséget nyújt a visszaélések kiküszöbölésére. Fontosnak tartja a társaság, hogy az OEP által előírt nyilvántartásokat és adatfeldolgozást komplex módon el tudja látni a három nappali kórházban és a gyógyfürdőkben. (MTI)