A legutóbbi jogszabály-módosítási egyeztetések során világossá vált, hogy a tevékenységre és az utazási szerződésre vonatkozó hazai szabályozást is új alapokra kell helyezni, összhangban a megváltozott piaci körülményekkel és európai uniós követelményekkel, valamint a hazai vonatkozó jogszabályokkal, tájékoztatta lapunkat Dr. Gyenizse Dorottya ÖM Turisztikai Szakállamtitkárság tanácsosa.
A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) kezdeményezésére, a kormányrendelet módosításának előkészítésére egy szakmai kodifikációs munkacsoport alakult az ÖM Turisztikai Szakállamtitkárság vezetésével még 2007. áprilisban, amelyben a szakmai szövetség képviselői mellett a szabályozásban érintett tárcák (IRM, SZMM, ÖM), valamint a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szakértői vettek részt.
Az új kormányrendelet a röviden az alább olvasható tartalmi változásokat tartalmazza majd:
- Az értelmező rendelkezések és alapvető fogalmak tisztázása, pontosítása (részvételi díj, árfeltüntetésre vonatkozó előírások pontosítása).
- Az utazási szerződés általános tartalmi és formai követelményeinek rögzítése, az utazási csomag igénybevételére irányuló utazási szerződésre vonatkozó különös rendelkezések meghatározása a szervezett utazási formákról szóló 90/314/EGK tanácsi irányelvvel összhangban, a tájékoztató füzet kötelező tartalmi elemeinek ésszerűsítése a gyakorlatnak megfelelően.
- A díjemelés szabályainak pontosítása: üzemanyagköltségek (kerozindíj) változásának beemelése, díjemelés számításának módjáról való pontos tájékoztatás előírása.
- Az utas elállására vonatkozó szabályok pontosítása: bánatpénz (lemondási díj) alkalmazásának bevezetése az indulást megelőző 60. naptól, a Külügyminisztérium által „nem javasolt” úticélra vonatkozó szabály pontosítása.
- Az utazásszervező elállására vonatkozó szabályok pontosítása: a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatfizetési kötelezettség a korábbi 20%-os kamat helyett.
- A teljesítési szabályok pontosítása, a felelősségi szabályok, felelősség korlátozásnak bevezetése a részvételi díj legfeljebb kétszereséig.
- Az utazást közvetítő szerződés külön szabályozásának megszüntetése, figyelemmel a megbízási szerződéstől való tényleges eltérés hiányára, az utazásszervező és utazásközvetítő vállalkozó személyének elkülönítése.
- A fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló új törvény és a fogyasztóvédelmi törvény módosításával összefüggő változások átvezetése: a fogyasztóvédelmi rendelkezések fogyasztóvédelmi hatósági ellenőrzésének megteremtése.