2005-től tehát Budapest, illetve a Balaton 300-300, a többi 7 régió egyenként 200 milliós forrásból gazdálkodhat. A RIB-elnököknek sikerült a Területfejlesztési Tanácsokban (TFT) megtartaniuk szavazati és döntéshozói jogaikat.
A „láthatatlan” régiók
Mint Rusznák Imre, a Budapest–Közép-Duna vidék RIB, valamint a TURET elnöke elmondta, Budapesten olyan nagyságrendű beruházások és attrakciók kellenének, melyek támogatásához ennek tízszerese is kevés lenne. A Bécsi Turisztikai Hivatal olyan jelentős, törvényben megszabott összeget fordíthat az osztrák főváros turizmusának marketingjére, amelyről itt Budapesten csak álmodni lehet. A jelenlegei RIB-ek virtuális szervezetek, mivel önálló jogi státussal nem rendelkeznek. Valódi regionalitásról szerinte nem is lehet szó, hiszen a Regionális Marketing Igazgatóságok (RMI-k) – amelyekben egy-egy munkatárs a RIBek „munkaszervezeteként” működik –, a Magyar Turizmus Rt. részlegei. Kerekes László, a Tisza-tavi RIB elnöke is túlhaladottnak és korszerűtlennek ítéli a RIB-ek jelenlegi formai kereteit. Valamennyi ágazatnak van regionális hálózata, csak a turizmus nem, pedig a turizmus az egyetlen, ahol nem a vállalkozó egyedül, hanem a vállalkozó és térség együttesen képes eladható terméket előállítani. A Tisza-tó és általában a vidék turizmusának fellendítésére fontosnak tartja a 200 milliós pályázati keretet, hiszen ezzel a kisvállalkozókat, kistelepüléseket lehet helyzetbe hozni. Nagy Imre, az Észak-magyarországi RIB és Gonda Tibor, a Dél-dunántúli RIB elnök is további decentralizációt tartana szükségesnek. A RIB-ek idén saját keretük terhére írhatnak ki pályázatokat. A TFT-k többi pályázatainál is részt vesznek az elbírálásban, a bonyolítás azonban nem régiós szinten történik. A Pályázat-előkészítő alaphoz benyújtott pályázatok (PEA) különösen, de a többi pályázat is lassú, hosszú az elbírálás és főként a kifizetés folyamata. Szinte valamennyi RIB-elnök úgy véli, a nehézkes, drága és késedelmes centralizált ügyintézés helyett a régiók maguk jobban és hatékonyabban végeznék dolgukat. Rosta Sándor, a Balatoni RIB elnöke az elért pozitív változások mellett további teendőnek tartja a RIB-ek jogállásának rögzítését. A RIB-ek jelenleg szakmai-társadalmi szervezetként működnek a Turisztikai Hivatal égisze alatt. Meglátása szerint legalább 70 százalékos biztonsággal előre kellene pályázati kötelezettségeket vállalniuk azért, hogy a nyertes még az adott évben hasznosítani tudja a támogatást. Patyi Elemér, a Nyugat-dunántúli RIB és Tóth József, az Észak-alföldi RIB elnöke a szervezeti alapok kiszélesítésére törekszik: a többnyire hárommegyés RIB-ek nem érhetik el minden település minden turisztikai vállalkozóját. A turisztikai marketing kistérségi szervezeteinek megerősítését, megteremtését támogatják. Minden statisztikai kistérség központjába telepítenének turisztikai szakembert, megerősítenék a Tourinform-irodákat. A RIB-eknek fentről le és lentről felfelé közvetítő szerepkört kell betölteniük.
Munkaszervezetre várva
Mivel saját munkaszervezetük nincs, valamennyi RIB-elnök azon a véleményen van, hogy a Regionális Marketing Igazgatóságokat (RMI) a RIB-ek fennhatósága alá kell vonni. A marketingkeretet is saját elképzeléseik szerint költenék el. A régió elnökei kidolgoztak egy javaslatot, amelyet megküldtek Kolber István miniszternek. Rusznák Imre elmondta, hogy a javaslatban három elképzelés szerepelt, miszerint a RIB-ek és az RMI-k a (1) Magyar Turisztikai Hivatal, a (2) Magyar Turizmus Rt., illetve a (3) Regionális Fejlesztési Tanácsok szervezetén belül tevékenykednének. A RIBelnökök az 1. számú variációt támogatják, de bármely szervezeti megoldást vezetik is be, mindhárom esetben biztosítani kell, hogy a RIB-ek és unkaszervezeteik (RMI) önállóan tudják végezni feladataikat. Szabó Gábor, a Közép-dunántúli RIB elnöke nem ellenezné az összeolvadást, szerinte a TFT egyik albizottságaként együttes pályázatokkal sokkal hatékonyabban használhatnák fel az anyagi forrásokat. Kitűnt ugyanis, hogy a térségfejlesztő tanácsok nagyon sokszor éppen a turizmusban látják a kitörési pontot. (Gond viszont, hogy a TFT-k lehatárolódása nem esik egybe a RIB-ek területével). Amennyiben a RIB-ek elkülönült szervezetben dolgoznak tovább, olyan szabályokat kell hozni, hogy a TFT-k turisztikai ügyekben ne dönthessenek a RIB-ek egyetértése nélkül
Mire jut pénz idén?
A támogatási keretről ígéret már van, ám pályázat kiírásokat csak a források „megérkezése” után lehet kiírni, amire január és március között kerülhet sor.
'