Elsőként Beleznay Éva, Budapest megbízott főépítésze szólt, aki bevezetőjében a főváros építészeti sokszínűségét emelte ki, valamint a víz és a fürdők jelentőségét, melynek köszönhetően 1937-ben Budapesten tartották az első nemzetközi fürdőügyi kongresszust. Erre a múltra szeretnének a fővárosi szakemberek és a tervezők alapozni, így nem meglepő, hogy a jövőbeni fejlesztések tekintélyes része összefügg a Dunával.
Mivel a szennyvíz közel fele jelenleg tisztítás nélkül ömlik a folyóba, a 2010-re felépülő csepeli szennyvíztisztító egy új korszakot nyit a város életében. Ezáltal a főváros szennyvizének 95 %-a biológiailag tisztítottan ömlik majd a folyóba, visszaadva Budapest „főutcáját” igazi lakóinak, az őshonos halfajoknak. A csepeli szigetcsúcson új közpark létesül sport- és rendezvényközponttal, mely nemcsak a helyiek szórakozási lehetőségeit bővíti majd, de egy esetleges Olimpia megrendezésekor is az egyik lehetséges helyszín lehet. A Szabadság híd rekonstrukciójának befejezése után a Margit híd következik, melyet úgy szeretnének felújítani, hogy a villamosközlekedés a munkálatok alatt is zavartalan maradjon.
Budapest főépítésze reagált a nagy vihart kavart mesterséges dugók ötletére is. Szerinte a cél, hogy a belvárost az átmenő forgalom ne használja, ez jelenleg a gépkocsiforgalom 60 százalékát teszi ki. Ehhez a mélygarázsok számát növelni kell: A március 15-e téren és a József Nádor téren épülnek földalatti parkolók, valamint a Városháza projekt részeként is épül mélygarázs.
A túra következő vezetője Dr. Sersliné Kócsi Margit, a IX. kerület főépítésze beszélt a Millenniumi városközpont befejezéséről, ahol a parkosításon kívül még egy szálloda és a város legmodernebb öko-irodaháza épül fel. Új stadiont kap a Ferencváros labdarúgócsapat is, valamint megújul a Nehru park, a Fővám és a Kálvin tér. Fokozatosan adják át a luxus loft lakásokat is, melyek tovább emelik majd a kerület presztízsét. Az egyetemi negyed és az INFO park már a város XXI. századi arcát mutatja. Ide költözik az EU innovációs és kutató központja is. Arató György, a XIII. kerület főépítésze a kerület part menti szakaszára különösen büszke. Túravezetése alatt bemutatta a parton épült új lakóingatlanokat és beszélt a part menti zöldfelületekkel kapcsolatos tervekről valamint a Dagály fürdő szomszédságába tervezett gyógyszállodáról. A Gázgyárhoz érve a Graphisoft Parkhoz kötődő, biológiára és matematikára szakosodott magánegyetem tervét jelentette be. A Prestige Towersnél egy rövid parti sétára is jutott idő, majd Z. Halmágyi Judit építész előadását a Duna Főutca Projektről hallgatták meg a résztvevők. A Duna parti kerületek őszre közösen dolgozzák ki az új közterületi rendeletet és egy éven belül egy világpályázat kiírására készülnek, melynek lényege a víz és a szárazföld viszonyának újragondolása lesz. Az építészek azt szeretnék, ha ennek PR és marketing haszna is lenne és Budapest egy darabig a nemzetközi figyelem középpontjába kerülne.
A DunaLog programot 2008-ban kezdeményezte Budapest Főváros szoros együttműködésben Ulm városával. A program célja a formálódó Duna-régió stratégiai pozícióinak erősítése. Amennyiben a Duna-part egy régióvá válna, a lobbizás és az érdekérvényesítés is könnyebb lenne. A konkrét tervekkel 2011-ig Magyarország Európai Unió-s elnökségének kezdetéig szeretnének elkészülni, mivel az ország a Duna projektet szeretné promótálni az elnökségi időszak alatt.