A politikus elmondta, a makói képviselőtestület szerdai rendkívüli ülésén döntött arról, hogy közös megegyezéssel szerződést bont Kovacsics Imrével. Az ország számos fürdőjének irányításában résztvevő szakember jelentős segítséget nyújtott a turisztikai beruházás áttervezése során és az intézmény beindításában. Később azonban bebizonyosodott hogy a frissen megnyílt fürdő rentábilisan nem üzemeltethető. Ezért a tulajdonos önkormányzat szeptember elején felkérte Kovacsics Imrét az üzleti terv átdolgozására, ám kiderült, hogy ez sem tartható – közölte a politikus.
Az 1500 fős befogadóképességű fürdő rentábilis üzemeltetéséhez a nyári időszakban napi 1100-1200, télen 800 látogató szükséges, a jelenlegi vendégszám azonban „markánsan ez alatt marad” - fogalmazott Buzás Péter.
A polgármester hangsúlyozta, a vezetőváltás célja, hogy újragondolt marketingmunkával lényegesen több vendéget csábítsanak a Makovecz Imre tervezte fürdőbe, hogy Makó valódi fürdővárossá váljon.
Nagy Nándor kifejtette, elsődleges feladatának a vendégkör bővítését tekinti. A hármas határ közelségét kihasználva számítanak a román és a szerb vendégekre is. A helyi vállalkozásokkal összefogva pedig olyan csomagok kialakítására törekszenek, amelyek messzebbről is Makóra csábítják a látogatókat. A Maros-part, az ott kialakított kalandpark, az országosan is egyedülálló – most épülő - lombkoronasétány, és Makovecz Imre egyedi hangulatú épületei tartalmas kikapcsolódást kínálnak a vendégeknek - sorolta.
A januárban átadott, Makovecz Imre tervezte Hagymatikum a tavaly szeptemberben elhunyt Kossuth-díjas művész egyik utolsó és legnagyobb munkája. Az előkészületi munkálatokkal együtt mintegy 4 milliárd forintos fürdőberuházáshoz a makói önkormányzat több mint másfél milliárd forintot nyert a Dél-Alföldi Regionális Operatív Program pályázatán. A 12 ezer négyzetméter alapterületű, 800 négyzetméteres vízfelületű Hagymatikumban működik az ország egyik legnagyobb szaunarészlege is.
Alig 90 perccel a hír közlése után az MTI bejelentette, hogy az Állami Számvevőszékhez fordul a Fidesz, kérve, vizsgálják ki, célszerűen és szabályosan zajlott-e a makói fürdőberuházás előkészítése és az intézmény üzemeltetése.
Mágori Józsefné (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője a képviselő-testület fideszes tagjaival közösen tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, ki kell derülnie, kit terhel a felelősség a makói fürdő üzemeltetése során kialakult helyzetért. Mágori Józsefné felidézte: a beruházás előkészítése során felkért szakértők tanulmányai szerint a Hagymatikum éves szinten 500-600 ezer vendéget vonz majd, és a bevétel a működési költségek mellett elegendő lesz az építkezéshez felvett hitel kamatainak fedezésére is. Az országgyűlési képviselő szerint már a belépőárak és a nyitva tartás kihirdetésekor nyilvánvaló volt, hogy a vágyott látogatószám nem lesz elérhető. A Dél-Alföldön öt-hat nagy fürdő működik elérhető közelségben, és az árak mindenütt lényegesen alacsonyabbak, mint a Hagymatikumban, ráadásul ez hétköznaponként csak déltől fogad vendégeket.
Mágori Józsefné kifejtette, a Makovecz Imre által tervezett tucatnyi organikus stílusú épület - köztük a fürdő - hatalmas értéket jelent Makó számára, az azonban, hogy ez mikorra válik valóban tömegeket vonzó turisztikai látványossággá, csak hosszú távon derül ki.
Újabb három óra múlva reagált az Állami Számvevőszék (ÁSZ) arra, hogy a körzet fideszes országgyűlési képviselője a makói Hagymatikum fürdő ügyével kapcsolatos vizsgálatra akarja kérni a szervezetet.
Az ÁSZ fontos feladatának tartja az önkormányzatok folyamatos ellenőrzését, Makó vagyongazdálkodásának "szabályszerűségi ellenőrzése" folyamatban van - közölte a szervezet, miután Mágori Józsefné (Fidesz) országgyűlési képviselő csütörtökön bejelentette: kérni fogja, hogy vizsgálják ki, célszerűen és szabályosan zajlott-e a makói fürdőberuházás előkészítése és az intézmény üzemeltetése.
Az ÁSZ az Országgyűlés pénzügyi, gazdasági ellenőrző szerve, csak az Országgyűlésnek és a törvényeknek van alárendelve. Munkáját saját ellenőrzési terve szerint végzi, indokolt esetben azonban van mód e terv módosítására - áll az MTI-hez eljuttatott közleményben. Az ÁSZ országgyűlési határozat alapján köteles, kormányhatározat alapján pedig megfontolhatja, hogy módosítja-e az ellenőrzési tervet - tették hozzá. (MTI)