A tervek alapján megállapíthatjuk, hogy az elkövetkező néhány évben legkevesebb 4500 szobával gyarapodhat a hazai vidéki szálláshely- kapacitás. Ezek túlnyomó többsége, mintegy 75-80 százaléka a négycsillagos kategóriát képviseli, a fennmaradó rész körülbelül azonos mértékben oszlik meg a három- és az ötcsillagos színvonal között. A hotelek közül néhányat még ebben az évben átadnak, de főleg a 2008-as és a 2009-es évekre várható a most épülő szállodák megnyitása, sőt, esetenként az átadás 2010-re tehető. Az itt említésre kerülő tervek azonban még nem a teljes képet adják, hiszen számtalan olyan projektre bukkantunk, amelyek még tárgyalási fázisban vannak, esetleg az engedélyek beszerzése zajlik, ezért a projektgazdák még korainak tartották, hogy beruházásaikat a nyilvánosság elé tárják – ezekről a fejlesztésekről a későbbiekben folyamatosan hírt adunk.
Nyugat-Dunántúl
Az egész országra általánosan is jellemző, amit a nyugat-dunántúli régióban megfigyelhetünk: túlnyomó többségben négycsillagos vagy még magasabb kategóriájú hotelek épülnek mostanság. A szállodák a magas színvonal mellett igyekeznek valamiben egyedit nyújtani vendégeik számára.
Várhatóan 2008-ban kezdik, és 2009-re be is fejezik a zalaegerszegi négycsillagos Aquapalace szálloda építését. A különböző méretű szobákat különféle stílusban rendezik be. A hotel különlegessége a tetején kialakított csillagvizsgáló lesz. A vendégek szabadon használhatják majd a szomszédos termálfürdőt is, amelyet várhatóan a jövő év folyamán adnak át. A 2-3 milliárd forint nagyságrendű hotelberuházást az Aquaplus Kft. végzi, a szálloda üzemeltetőjéről jelenleg még folynak a tárgyalások.
Többszöri határidő-módosítás után végül 2008. március 1-jén nyílhat meg Sárváron a Spirit Hotel Rogner Thermal Spa*****. A hotelben 273 egyedileg berendezett szoba és lakosztály, valamint étterem, bár és borozó, továbbá 600 fő befogadására alkalmas konferenciaterem várja majd a vendégeket. A beruházás értéke hozzávetőlegesen 10 milliárd forintra becsülhető. Szentgotthárdon hamarosan elindul a 137 szobás, 260 ágyas, 500 fős konferencia megrendezésére is alkalmas Thermal Hotel St. Gotthard**** építése a fürdő szomszédságában. A szállodából fedett átjárás lesz a nemrég megnyitott fürdőbe. Az önkormányzat szándéka szerint a későbbiekben további szállodák, üdülőfalu és luxuskemping épülhet a fürdő közelében.
Régóta tervezik már Bükfürdőn a négycsillagos Hotel Fontana megépítését. A csaknem nettó 4 milliárd forintos beruházásból megvalósuló szálloda 128 szobával rendelkezik majd, megnyitása 2009 tavaszára várható. A wellnessszállót 128 szobásra tervezik.
Gelsén több hotelberuházás is várható. A Nagykanizsától 17 kmre északra található, mintegy 1200 lakosú településen egy régi, lezárt szén-hidrogén-kutat 2000- ben mint termálkút nyitották meg újra. Ennek kapcsán épült meg Gelsén a tanuszoda és termálfürdő, amelynek átadása novemberben várható, jelenleg a próbaüzem zajlik. Közvetlenül a komplexum mellé tervezik az önkormányzati és vállalkozói közös beruházásban megépülő háromcsillagos szállodát. További két hotelbefektető is lát fantáziát a település adottságaiban. Mintegy 7- 8 milliárd forintból valósulhat meg a „négycsillagos plusz” kategóriájú, nagyjából 200 szobás hotel, amelyhez elsősorban rekreációs célokat szolgáló fürdő is kapcsolódna. A szükséges engedélyek beszerzése folyamatban van, a tervek szerint 2009-ben fogadhatja első vendégeit a szálloda.
Közép-Dunántúl
Sok projekt ugyan még a kezdeti stádiumban tart, de a hotelberuházási kedv ebben a régióban sem hiányzik. A négycsillagos házak helyszínének megválasztásánál a természeti adottságok – zöld terület, vízpart – is szerepet játszottak.
Csákberényben a Hungarian Golf Development Kft. négycsillagos golfhotel beruházást tervezi. A 150 szobás szálloda várhatóan 2009-ben fogadhatja majd első vendégeit. További konkrétumok azonban nem ismertek, mivel a leendő hotel üzemeltetéséről még folynak a tárgyalások – ettől függ az épület elnevezése is.
Noha a leendő üzemeltető még nem tisztázott, az Eureka Park Kft. beruházásában 150 szobás, négycsillagos szálloda épül Székesfehérváron. Az építési engedélyek már megvannak, jelenleg a kivitelezési engedélyek elfogadására várnak, amit az önkormányzat az év végére ígért. A tervek szerint reálisan 2009-ben nyitna a hotel. Az új szállodához az utcára is nyitott sportcentrumot építenének, 16 különféle sportszolgáltatással.
Gárdonyban a wellness- és konferenciaturizmus igényeit kiszolgáló Vital Hotel Nautis négycsillagos szuperior szállodát a régi TESZ Hotel átépítésével, bővítésével alakítják ki, közvetlenül a vízparton. Az 1,2 milliárd forintos magánberuházásban megvalósuló ház különlegessége hajóformája lesz. A várhatóan 2008-ra elkészülő épületegyüttesben 81 szobát és négy luxusapartmant alakítanak ki. A konferencia- és rendezvénytermek összesen 700 fő befogadására lesznek alkalmasak. A kétszintes wellnessrészlegben beltéri és szabadtéri medencék, szaunavilág, vitalitárium, szépségszolgáltatások elégítik majd ki a vendégek igényeit.
A tél folyamán elkezdődik az agárdi termálfürdő mellett található Termál Kemping és Panzió felújítása, amivel a 2008-as évad nyitásával már európai színvonalú, négycsillagos szálláshely várja a vendégeket.
Balaton
A Balatonnál eddig is sok hotel üzemelt, de a csábító vízparti környezet, az újra népszerű „magyar tenger” további szállodák építésére sarkallja a beruházókat. A már meglévő hoteleket is folyamatosan bővítik, fejlesztik, igazodva az igényekhez.
Siófok központjában üzemel a Best Western Janus Atrium Hotel, amelynek 29 szobáját nemrég egyedi, egymástól eltérő stílusban – indiai, thai, barokk stb. – alakították ki. A terv további része, hogy a már meglévő wellnessrészleget is sajátos arculattal ruházzák fel, ennek értelmében a pezsgőfürdő, vagyis a Cézár fürdő római hangulatot áraszt majd, a nagymedence és az azt körülölelő rész pedig Cleopátra egyiptomi világát idézi. A munkálatok jövő februárban fejeződnek be.
A spanyol tulajdonú Fadesa cégcsoport Siófokon négycsillagos superior szálloda építését tervezi. A közvetlenül a vízparton elhelyezkedő hotelnek 150-250 szobája, valamint wellnessrészlege is lesz. A hotel mellett lakópark kialakítását tervezik.
Az Előny Kft. működteti Siófokon, a vitorláskikötőben, közvetlenül a vízparton a Hotel Yachtclub Siófok szállodát, amely 2005- ben nyílt meg, és 2007 nyarától új fürdőházzal fogadja vendégeit. A szomszédos Magyar Villamos Művek egykori üdülőjének megvásárlásával a hotelt tovább bővíthetik, így 2009-re várhatóan 80 szobával rendelkezik majd a háromcsillagos, superior kategóriájú szálloda. Újdonság lesz továbbá a parton kialakított, hotelhez tartozó vizesblokk. A jelenlegi hotel régi épületének felújítása, valamint a zöldmezős beruházásban kialakított wellnessrészleg költségvetése egymilliárd forintot tett ki, az új épületrész átalakítása további 600 milliós befektetést jelent.
Szintén az Előny Kft. beruházásában, Balatonfenyvesen zöldmezős vitorláskikötő, valamint hozzá kapcsolódóan háromcsillagos superior szálloda épülhet Hotel Yachtclub Balatonfenyves néven. A tervek szerint lapzártánk idején szerzik meg a projekthez szükséges vízjogi létesítési engedélyt. Ezek függvényében jövő szeptemberben indulhat a kivitelezés, és 2009 májusában nyílhat meg az objektum. Balatonon az Annagora Aquapark mellé háromcsillagos, 50 szobás szállodát is tervez a beruházó Masped Annagora Kft. Az építkezés várhatóan jövő ősszel, a nyári szezon után kezdődhet, a hotel átadását pedig 2009 tavaszára tervezik.
A 19 szobás, jelenleg háromcsillagos Hotel Sante bővítésének keretében további két nagy, apartmanjellegű szobával bővül majd a hévízi szálloda, továbbá az eddig kihasználatlan tetőtérben egy konferenciatermet is kialakítanak. Az építkezési munkálatok most kezdődnek, és a tervek szerint jövőre be is fejeződnek. Az SCD Holding (CE) Zrt. ez év januárjában mutatta be a Balaton vízparti területeire vonatkozó fejlesztési programját, amely 24 projektet foglal magában, 21 település kapcsán. Jelenleg a tervek előkészítése folyik, az első beruházások a jövő évben indulhatnak.
Dél-Dunántúl
A régióban egyáltalán nem meglepő a magas hotelberuházási kedv, sokan számolnak a megnövekvő turistaforgalommal 2010- re, amikor Pécs büszkélkedhet az Európa Kulturális Fővárosa-címmel. A már zajló projektek mellett számos egyéb terv is létezik, amelyekről a beruházók még korainak tartják, hogy nyilatkozzanak A háromcsillagos, superior kategóriájú pécsi Hotel Kikeletben november közepére fejeződik be a szolgáltatásbővítéssel kapcsolatos beruházás. A projekt keretében a teraszok és az egyik étterem felújítása elkészült, valamint VIP-szobát és bortrezort is kialakítottak. A wellnessrészleg fejlesztése napokon belül befejeződik, így egy 14 méter hosszú, feszített víztükrű élménymedencével, gyermekmedencével, relaxációs csendszobával, valamint japánkerttel bővül a Pécsett eddig is egyedüli, komplett wellnessrészleg.
Pályázati forrásból újulhat meg a pécsi háromcsillagos Hotel Millennium. A 350–400 millió forintos beruházás keretében a szálloda 15 új szobával, egy apartmannal, egy wellnessrészleggel, egy konferenciateremmel és mélygarázzsal bővül, miközben a már meglévő szobákat is felújítják. Bár a teljes felújítás befejezése függ a pályázati kiírások idejétől is, a tervek szerint 2009 tavaszán már a „háromcsillagos plusz” Hotel Millennium várhatja a vendégeit.
A Danubius cégcsoport szállodái színvonalának megőrzése érdekében folyamatosan végez felújításokat – így újulhat meg az 1987-ben bezárt Hotel Nádor is Pécsen. Jelenleg az építési engedélyezési terv módosítása készült el, a végleges tervek 2008 januárjában lesznek meg, ezután kerülhetnek a kivitelezőkhöz ajánlattételre. Amennyiben a vállalat igazgatósága pozitív döntést hoz, a munkálatok még tavasszal megindulhatnak. A tervek szerint a régi Nádor épületébe a söröző és kávéház megújulásán túl 34 szobaegység, wellness-szolgáltatások és kisebb konferenciatermek kerülnek, míg a mai Hotel Palatínus épületében lévő további mintegy 100 szoba felújítása – négycsillagosra – is a program része. A kétmilliárd forint feletti bekerülési költségű projekt indíthatóságának igazgatósági döntését nagyban segítheti a ROP turisztikai fejlesztési pályázat esetleges sikere. A két szálloda immár egy név alatt, mint Danubius Hotel Nádor várhatóan 2010- re megújulva, négycsillagos színvonalon fogadhatja a vendégeket. Pécs belvárosában osztrák–spanyol közös beruházásban valósulhat meg Corso néven az a komplexum, amely kereskedelmi egységeket, irodákat és egy négycsillagos hotelt is magában foglal. A 7 milliárd forintos projekt hazai lebonyolítója a Pentz Kft. A Corso Hotel a tervek szerint 75 szobával, néhány apartmannal, konferenciatermekkel, két étteremmel fog rendelkezni. A vendégeknek közvetlen bejárásuk lesz a szomszédos wellnessrészlegbe is. Az építkezés várhatóan februárban indulhat meg, és 2009 végétől érkezhetnek a szállóvendégek.
Új, zöldmezős beruházás keretében valósulhat meg Villányban a négycsillagos Wunderlich Borhotel, amely színvonalában egyedi lehetne a térségben. Az építkezést várhatóan jövő májusban kezdhetik el, az átadás 2009 őszére tehető. A szállodában 76 szobát, 180 fős konferenciatermet és wellnessrészleget alakítanak ki. Az épület egyik különlegessége, hogy 7,5 hektáros szőlőterület közepén fekszik majd.
A Villány központjában található Gere Panzió is „kinőtte” magát, így a jelenleg háromcsillagos, 13 szobás panzió bővítése zajlik. A tervek szerint jövő nyáron fejeződnek be a munkálatok, amelyek eredményeképpen az épület további 12 szobával, 50 fős étteremmel, valamint wellnessrészleggel bővül, színvonalában pedig négycsillagossá fejlődik.
A 70-es években épült Hotel Dráva Harkányban két épületrészből állt, amelynek egyik része két-, a másik háromcsillagos volt. Jelen átalakítás során új épületet ékelnek a két régi közé, továbbá egy harmadik szinttel és sátortetővel toldják meg a házat, és az egész hotel négycsillagos kategóriát képvisel. A szálloda 89 szobás kapacitású lesz.
A tolnai megyeszékhely jelenleg kevés szálláskapacitással rendelkezik. A környék látnivalói, valamint a városi programok turisztikai vonzereje miatt nagy igény lenne új kapacitásokra. Jelenleg a szekszárdi önkormányzat tárgyalásokat folytat a befektetőkkel egy négycsillagos hotel megépítéséről, valamint üzemeltetéséről, így még idén megszülethetnek az elindításhoz szükséges döntések, jövő évtől pedig megkezdődhetnek a kivitelezési munkálatok.
Szigetváron a város már meglévő kétcsillagos szállodáját mintegy 80–100 szobás, háromcsillagos hotellé szeretnék fejleszteni. Emellett szó van egy új, négycsillagos ház megépítéséről is, ez a projekt azonban még kezdeti fázisban van, így további részletek még nem ismertek.
Budapest–Közép- Dunavidék
A régióban sem marad el a hotelberuházási kedv az országos átlagtól, ráadásul igen színes képet adnak az új projektek: luxuskategóriás házak, kastélyszállók és a falusi építészeti elemeket felhasználó szálláshelyek egyaránt megtalálhatók a folyamatban lévő tervek között.
A Hilton Hotels megállapodást írt alá a Rupphegyi Ingatlanfejlesztő Kft.-vel, így Hilton Residence Buda Hills Budapest néven új hotel épül Budaörs kereskedelmi részén. A ház várhatóan 2010 elején nyílik meg, és 120 apartmant kínál majd az idelátogatóknak (73 egyágyas, 14 kétágyas és 33 stúdióapartmant). A szállodában lobbibárt, konferenciahelyiségeket és sportrészleget is kialakítanak. További tervei is vannak a szállodaláncnak hazánkban: Visegrádon, a Lepence-völgy felett épül a 216 szobás Hilton Visegrád a Tourist Projects 2004 Ingatlanhasznosító Kft. beruházásában. Az ötcsillagos hotel 25 ezer négyzetméteren terül el, egy garázsszinttel és 13 felszín feletti emelettel. Éttermek, rendezvénytermek és wellnessrészleg is tartozik a hotelhez, amely a tervek szerint 2009 januárjában nyitja meg kapuit.
Visegrádon azonban nem ez lesz az egyetlen új beruházás. A Quali- Team Consult Kft. beruházásában valósul meg várhatóan 2009. tavaszi nyitással a Lepencei Barlangfürdő és SPA Hotel. A „négycsillag plusz” kategóriás spa- és konferenciaszállodát 174 szobásra tervezik, 600 fős konferenciateremmel és 4300 négyzetméteres fürdőkomplexummal.
Esztergomban, az élményfürdő mellett két szálló is épül. Az egyiknél hamarosan kezdődhet az építkezés, az engedélyezési tervek megvannak. Egyetlen „akadályt” kell még elhárítani: a hotel építési területén jelenleg van néhány élményfürdős berendezés – ezeknek az áttelepítése szükséges. A telket, ahol a másik szálloda áll majd, több cég vásárolta meg, de időközben az egyikük – a Viadom Rt. – kilépett az üzletből, emiatt a többiek is visszamondták a projektet. Az önkormányzat új értékesítési pályázatot írt ki, amelynek nyertese a Giegler Kft. lett. A pénzügyi feltételeket is tartalmazó feltételekről az önkormányzat október 30-i testületi ülésén, azaz lapzártánk után döntenek. A harmadik hotelberuházás Esztergomban tulajdonképpen mintegy 10 milliárd forint nagyságrendű komplett városrészátépítés része. A beruházás jövőre kezdődik.
Háromcsillagos hotelből Tó Wellness Hotelre változott a nyár folyamán, júniusban a Börzsöny és a Cserhát találkozásánál fekvő bánki szálloda, három csillag szuperior kategória besorolással. A 15 új, összesen 36 szoba mellett a fejlesztés eredményeképpen új wellness-szárnnyal bővült a ház, külső- és belső élménymedencével, pezsgőfürdővel, szauna- és gőzkabinokkal, valamint fitnesztermekkel. Emellett a régi szobák és az étterem is új designt kaptak.
Hatodik éve üzemel Domonyvölgyben a „Lázár-lovasfalu” csárdakomplexum, amely jövő szezontól további csárdával bővül, valamint a tulajdonosok hotel felépítését is tervezik. Ez utóbbi építési munkálatai várhatóan jövő év őszén kezdődhetnek. A klubhotel jellegű szálláshely faluszerűen elrendezett házakból áll majd, öszszesen százszobányi kapacitással. A központi fogadóépületből 300 fős konferencia-központ nyílik, ezenkívül wellnessrészleget is kialakítanak. A beruházás további részét képezi egy sporttelep és egy étterem, három különféle stílusban berendezett teremmel.
A Turai Schossberger-kastély szállodai hasznosítási projektjét az erre a célra magyar üzletemberekből megalakult, többségi tulajdont szerző Tura Invest Vagyonkezelő és Szolgáltató Kft. irányítja. A 2008 tavaszán kezdődő rekonstrukció és a meglévőhöz hasonló stílusú épületszárny építése során a kastélyból ötcsillagos, 120 szobás szállodakomplexum és konferencia-központ valósulhat meg, 2010-es nyitással. A neoreneszánsz kastély értéke eredetiségében rejlik, így jelentős hangsúlyt kap ennek megőrzése, valamint a 10,2 hektáros park botanikai szempontból is értékes növényvilágának korábbi állapothoz hasonló visszaállítása. A szállodai szolgáltatások között szerepel majd többek között luxusétterem látványkonyhával, exkluzív borpince és étterem, belső sétakert, tó és őrzött parkoló.
Észak-Magyarország
Észak-Magyarország sem hagyja hidegen a beruházókat, de ebben a régióban jellemzőbb a már meglévő hotelek, panziók fejlesztése, bővítése. A „szabály” itt is igaz: nincs szálloda wellness nélkül.
Az Egerszalókon júliusban átadott fürdőkomplexum részét képezi a most épülő ötcsillagos szálloda is, amelynek beruházási költségei 5,7 milliárd forintra rúgnak. A hotel 2008 végén kerül átadásra, az épület a vendégek kényelmét szolgálva közvetlen összeköttetésben áll majd a gyógy- és élményfürdővel. A létesítményben 206 légkondicionált szobát, 300 fős konferenciatermet és éttermeket alakítanak ki, valamennyi szobához erkély vagy terasz tartozik majd. A közelmúltban kötött szerződést az osztrák Rogner-lánc és az ingatlantulajdonos Szalók Holding a szálloda üzemeltetésére. A négycsillagos La Contessa Hotel Szilvásváradon wellness- és konferenciaszállodaként fogadja majd újra vendégeit, előreláthatólag 2008 októberétől. A 800 millió forintos beruházás keretében az idáig 40 szobás hotel 51 szobásra bővül. A szálloda különlegességét kastélyjellege adja.
A Mátraházán található Hotel Bércet a korszerű vendéglátás igényeinek megfelelően alakítják át elegáns wellness- és borszállodává – felhasználva a bor- és szőlőkultúra hagyományait is. A négycsillagos hotelbe 110 szobát terveznek. A kivitelezési munkálatok a pályázati elbírálások után kezdődhetnek. A beruházó Questor Invest Kft. 2008 utolsó harmadára tervezi befejezni az építészetileg is megújuló Bérc Hotelt. Szintén Mátraházán található a 30-as években épült Hotel Ózon épülete, amely hamarosan teljes felújításon és bővítésen megy át. A tulajdonos Hotel Ózon Kft. mintegy 1,5 milliárd forintos beruházása keretében csupán a vasbetonszerkezet marad meg az épületből. A tengerszint feletti 710 méteren fekvő négycsillagos hotel új nevet is kap: Hotel Residence Mátra lesz belőle. 70 kétágyas szobát, kilenc kétszobás családi lakrészt és három lakosztályt alakítanak ki benne, továbbá 1000 négyzetméteres, galériás wellnessrészleggel, nyolc konferenciateremmel és borospincével is bővül a ház. A szálloda egyik különlegessége a két épületszárnyat összekötő, henger alakú panorámalift lesz. A beruházás várhatóan 2008 szeptemberében indul, a nyitást 2009 októberére tervezik.
Az eredeti kúriára épül Tarcalon a négycsillagos Andrássy Kúria Hotel Wine and Spa új épülete. A projekt az Andrássy Kúria Kft. beruházásában valósul meg, és saját üzemeltetésben működtetik majd a 40 szobával és egy elnöki lakosztállyal rendelkező házat. A hotel különlegessége a Winosense Spa részleg, ahol saját fejlesztésű szőlőből, illetve borból készült kozmetikumokat használnak a különféle vinoterápiás kozmetikai kezelésekhez. A szálloda várhatóan ez év végén, jövő év elején nyitja meg kapuit vendégei előtt.
Észak-Alföld
Rengeteg új beruházás zajlik a régióban, amire valóban nagy szükség van. Már az a tény is önmagáért beszél, hogy a régióban most épül az első ötcsillagos szálloda! Az utóbbi években Debrecenben végrehajtott, jelentős önkormányzati fejlesztések nagymértékben megnövelték a minőségi szálláshelyek iránti érdeklődést. 2008 végéig a tervek szerint – nagyrészt a belvárosi zónában – több új, főként négycsillagos hotel épül fel, amely csaknem 1100 új szállodai szobával növelné a felsőkategóriás szálláshelykínálatot.
2008 márciusában nyílik meg Debrecen és a régió első ötcsillagos szállodája, a Hotel Divinus. Az egyedülálló, zöldövezeti fekvésű, mediterrán jellegű városi szálloda 158 szobával, két markáns szolgáltatási körrel, 800-800 négyzetméteres konferencia- és wellnessterülettel áll majd a vendégek rendelkezésére.
Ugyancsak jelentős a Debrecentől 7 kilométerre, arborétumi környezetben megvalósuló Hotel Arborétum- komplexum. A mintegy bruttó 12 milliárdos beruházású, emelt szintű négycsillagos létesítmény 203 szobás hotelszárnnyal, hat épületben 60 apartmannal,konferenciateremmel, kontinentális étteremmel, élő- és elektronikus kaszinóval, külső-belső gyógymedencével, fizikoterápiás és bőrgyógyászati részleggel, továbbá élményfürdővel, sportcentrummal és teniszcsarnokkal rendelkezik majd. Az átadása 2008 szilveszterére várható.
A debreceni strand területén a régi Strand Hotel helyére tervezi a Debreceni Gyógyfürdő Kft. új, négycsillagos szálloda felépítését. A 130 szobás létesítmény rekreációs és rehabilitációs célokat is szolgálna majd a Debreceni Egyetem technikai és orvosi hátterére támaszkodva. Emellett szerves részét képezné az épületet körülölelő strandnak is. Az új hotel építési munkálatai a tervek szerint 2008- ban kezdődnek, és az azt követő évben átadják.
Mintegy 1,4 milliárd forintos beruházással rövidesen megkezdődik a debreceni Cívis Grand Hotel Aranybika átfogó rekonstrukciója. A Cívis-hotellánc gyöngyszeme, a Hajós Alfréd tervei alapján 1914–15-ben épült hotel többéves felújítási programja során újjászületik a reprezentatív szecessziós homlokzat, ezzel együtt valamennyi nyílászárót kicserélik. A szobák, fürdőszobák és folyosók már korábban megkezdett felújítása folytatódik. A belső átalakítást megelőzően a szálloda teljes gépészeti felújítását elvégzik. „Intelligens ház” megvalósítása a cél, ennek keretében kiépül az elektromos beléptető és hotelzárrendszer, hotel IPTV- és CCTV-rendszerek, aktív informatikai és telekommunikációs hálózat. A belsőépítészeti munkák a kapcsolódó nemzetközi szállodalánc standardjai szerint készülnek.
A történelmi belvárosban 2008 végén 120 kétágyas szobával, négycsillagos besorolással nyílik szálloda, amelyben 100 fős konferenciatermet, konditermet, két éttermet, wellnessrészleget is kialakítanak. A 2007. év végén megnyíló négycsillagos Panoráma Wellness Apartmanhotel új színfolt Hajdúszoboszló szálláskínálatában. A szálloda 6 kétágyas szobát, 27 apartmant, széleskörű gyógy- és wellness-szolgáltatást, család- és gyermekbarát programokat kínál egy fedél alatt. A hotelben többek között óvónői szolgálattal, gyermekjátszóval és színes gyerekprogramokkal várják a családokat.
Szintén Hajdúszoboszlón a négycsillagos Apolló Termál Hotel további 43 szobával, gyógyászati fürdő- és wellnessrészleggel, konyhával és étteremmel bővülhet. A munkálatok várhatóan jövő év tavaszán fejeződnek be, ez idő alatt kizárólag az Apartman szárny üzemel. A mintegy 700 millió forint összköltségű beruházás egy része, 276 millió forint a ROP turisztikai fogadóképesség javítására kiírt pályázatának elnyeréséből származik, amelynek megoszlása 25 százalékban kormányzati, 75 százalékban pedig uniós forrású támogatás.
A Nyíregyházán lévő Pagony Panzió és Étterem négycsillagos szállodával , wellness- és konferencia szolgáltatásokkal bővül ez év végén. A Hotel Pagony**** Wellness & Conference 55 hektáros rekreációs parkjával, ötpatkós lovasbázisával kiemelkedő turisztikai vonzerő. A tulajdonosok a szálloda tervezésénél is a környezettudatosságra törekedtek, szerették volna, ha az épület szerves egységet alkotna környezetével a felhasznált anyagok, az épület mérete, alakja és gondolatisága szempontjából. A ház így az organikus építészet jegyeit hordozza. A bővítés során csaknem 500 négyzetméteres wellnessrészleg és 350 négyzetméteres konferencia-központ tartozik majd a szállóhoz. A hotel kapacitása 44 szoba, köztük kétágyas szobákkal, apartmanokkal, exkluzív lakosztályokkal. A parkban továbbá egy 500 vendéget befogadó szabadtéri színházat is építenek, egyedi, fűzvesszőből készített színpaddal.
Cserkeszőlőn új, négycsillagos konferencia- és wellnessszállodát épít a Szarvas Lux Kft. A hotelben 17 szoba lesz – köztük két, jakuzzis superior lakóegység. A szálloda mögötti egyhektáros területen további 16, 4+2 személyes luxusvendégház épül. Így a komplexum összesen száz vendég fogadására lesz alkalmas. A 380 milliós beruházás kapcsán a kft. birtokában lévő háromcsillagos Aqua- Lux Wellness Hotel is fejlődött: valamennyi szobájába mágneskártyás zárrendszert telepítettek. A két hotel egyetlen számítógépes rendszerbe lesz kapcsolva, a házak értékesítését is közösen végzik majd. Az új szálloda nyitása jövő év elejére várható.
Még ebben az évben megnyitja kapuit Szolnok legújabb háromcsillagos belvárosi szállodája. A 19 szobás, 56 ágyas Hotel Semiramisnak étterme, különtermei és mélygarázsa is lesz. Egy éven belül elkészül a wellnessrészleg – ennek, valamint a szolgáltatások további bővülésének köszönhetően így a szálloda átkerül majd a négycsillagos kategóriába.
Tisza-tó
A Tisza-tavi régióban jelenleg két hotelberuházás zajlik. Az egyik még az elején tart, a másik viszont átadás előtt áll.
A Tisza Balneum Thermál Hotel várhatóan ez év novembertől fogadhatja vendégeit. A minőségi szálloda hiánypótló a régióban, kapacitását tekintve is: 44 szobával, hét lakosztállyal, valamint kilenc kisházzal rendelkezik. Ez utóbbiak mindegyikében 2-2 lakosztályt alakítottak ki. A hotel közvetlenül a tóparton fekszik, és mintegy 1,8 hektáros kert öleli körül.
Az 5,4 milliárd forint összberuházású Mária Parkot Mezőnagymihályon, közvetlenül az M3-as autópálya mellett, 20 hektáros területen alakítják ki. Ennek a projektnek jelenti egyik részét a négycsillagos kalandhotel, Hotel Mária Park néven, amelynek építkezési munkálatai jövő év elején indulhatnak, a várható nyitás pedig 2010 elejére tehető. A szállodában 120 szoba és négy apartman kap helyet, továbbá rendezvény- és konferencia-helyszínként is szolgál majd, wellness- és fitneszszolgáltatásokkal.
Dél-Alföld
A dél-alföldi régióban hamarosan megnövekedhet a hotelberuházás, szálláshelybővítések száma, miután megtörténnek a 2007–08-as pályázati kiírások. A térség szálláshely- kapacitása jelenleg alacsony, mind mennyiségben, mind minőségben bőven vannak még kiaknázatlan lehetőségek.
Gyulán két fejlesztési lehetőség kínálkozik, amely nagyságrendekkel megnövelhetné a város vonzerejét. Az 52 hektáros területen elhelyezkedő Gyulai Termálpark – Világfürdő egyedi projekt lehet. A 25-30 milliárdos beruházásokhoz az önkormányzat befektetőket keres. A fürdő mellé 1500-2000 férőhelyes szálloda épülne. További nagy fontosságú beruházás a város életében a Szigeterőd komplexum kialakítása – ennek keretében alakítanák ki az Almásy-Wenckheim- kastély és Vigadó épületét. A jövő év első negyedévében nyit meg a négycsillagos Elizabeth Hotel, 55 szobával. A névválasztás nem véletlen – a szálloda műemlékjellegű egykori épületét a szájhagyomány szerint Sissi királynéról nevezték el. A hotelben étterem, bár és wellnessközpont is helyet kap, a későbbiekben pedig – részben pályázati forrásból – 200 férőhelyes konferencia- és rendezvénytermekkel bővülhet a szálló. Gyulán a jelenleg háromcsillagos Hunguest Hotel Erkel, valamint a Hotel Agro is fejlesztéseket tervez, konkrét információk csak a pályázati kiírások után várhatóak.
Bővül a Ramada-lánc
A Ramada International Hotels & Resorts Hungary több új projektet is tervez az elkövetkező években hazánkban. Deluxe kategóriában Alsópáhok-Hévízen épülhet majd konferencia- és wellnessszálloda, 296 szobával. Hasonló jellegű ötcsillagos szálloda építése várható Zalakaroson is Ramada Resort Zalakaros néven, 243 szobával. Dobogókőn „négycsillag plusz” kategóriájú szállodaberuházást terveznek. A 120 szobás gyógyszálló a Ramada Resort Dobogókő nevet viseli majd.
Határtalan hagyományőrzés az asztaltól az ágyig
Magyar–szlovák együttműködésen alapuló projekt az Európa-falu, amelyben a fő érintettek a magyarországi Neszmély és a szlovák Búcs települések. A határon innen 14, míg a szomszédos oldalon 13 nemzeti épületet terveznek, amelyek az unió 1-1 tagországát, népének gyökereit, hagyományait, kultúráját és gasztronómiáját mutatnák be. A skanzenszerű épületek természetesen nemcsak látványként, szálláshelyként is szolgálnának, amelyekkel a településeken már most is zajló programokat, konferenciákat is kiszolgálnák. Az Európa-falu mintegy 2 milliárd forintos beruházást jelentene, amelyet nagyrészt pályázatokból szeretnének megvalósítani. A kezdeményezés célja, hogy ha az egyes országok népeit jobban megismerjük, könnyebben el is tudjuk egymást fogadni – tájékoztatott Benkő Ferenc, Neszmély polgármestere.