A 2006. óta húzódó felülvizsgálatot a tervek szerint egy kérdőívekre alapozott hatásvizsgálat előzi meg, mely várhatóan 2010 júliusában zárul. Jóllehet, a szakmai vélemények 2007-es kérdőívek általi összegyűjtése és 2008-as kiértékelése óta lelassultak a folyamatok egyéb, a fogyasztóvédelemmel szintén összefüggő irányelvek - légi személyszállítás és time share - újragondolása miatt.
Az új kérdőíveket 2009 novemberében megkapják a tagállamok, az üzleti szereplők, az üzleti szereplők érdekvédelmi szervezetei, maguk a fogyasztók valamint a fogyasztói érdekvédelmi szervezetek. Még a hatásvizsgálat júniusi lezárultát megelőzően egy jövő év március-április fordulóján megrendezésre kerülő konferencián vitatják meg az utazási piac szereplői, szakmai szervezetek és a kormányzatok képviselőinek részvétele mellett az észrevételeit, javaslatokat.
Ezek után 2010 októberében születhet meg az új direktívára vonatkozó javaslattervezet melynek a keddi workshop során elhangzottak értelmében négy fő irányvonala a következő:
- a szabályozandó területek pontos meghatározása különös tekintettel az internet korában az idegenforgalmat is érintő technikai változásokra, mint az utas által online összeállított csomag; dymamic packaging
- az utazásszervezők tájékoztatási kötelezettsége és felelőssége, valamint az utazási szerződés módosítását érintő kérdések
- az új szabályozás uniós harmonizációjának szintje
- a fizetésképtelenség és a vagyoni kaució kérdésköre