A Kisfaludi-termet 1976-ban adták át a Göcseji Múzeumban, az eltelt évtizedekben jelentős felújítás nem történt, az állandó kiállítás már nem felel meg jelenkor elvárásainak, művészeti törekvéseinek - indokolta a beruházást Zalaegerszeg polgármestere a Kisfaludi-év eseményeiről szerdán, a zalai megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón.
Gyutai Csaba elmondta, hogy az állandó kiállítás felújítására a város és a múzeum közösen nyújtott be pályázatot. A nyertes projekt keretében lehetőség nyílik a kiállítótér felújítására, hogy Kisfaludi Strobl Zsigmond (1884-1975) életművét méltó körülmények között mutathassák be. A polgármester szerint a megújult kiállítás a város kulturális és turisztikai kínálatának egyik meghatározó eleme lehet, a közeljövőben megjelenő monográfia pedig tudományos hátteret biztosít az állandó tárlatnak.
Kaján Imre múzeumigazgató kiemelte, hogy az építkezés már a jövő héten elkezdődik, a kiállítással párhuzamosan megújul a múzeum földszinti része is. A beruházás összköltsége mintegy 28 millió forint, amelyhez 20 millió forintot az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) múzeumfejlesztési pályázatán nyert el az intézmény, az önerőt a város biztosította, a múzeum pedig további, csaknem 10 millió forinttal járul hozzá a projekthez.
Kostyál László művészettörténész arról számolt be, hogy az év elején a múzeum megvásárolta a Kévekötő című bronz kisplasztikát. Az alkotás 1924-ben szerepelt a Nemzeti Szalon egy kiállításán. Kisfaludi kévekötő parasztot ábrázoló kisplasztikája azért is ritkaságnak számít, mert a művész korai időszakában ritkán ábrázolt dolgozó földművest.
A művészettörténész - aki egyben a monográfia szerzője is - elmondta, hogy a művész ismert alkotásainak a jegyzékét is összeállították. A most készülő katalógus 810 alkotást - ebből 570-et fényképes illusztrációval - tartalmaz.
Beszámolt arról is, hogy a megújuló állandó kiállításon a jelenlegi 41 alkotásból 24-et mutatnak be. Markánsabb, az alkotásokat térben jobban megjelenítő, impozánsabb tárlatra lesz majd lehetőség és a jelenleginél sokkal több információ jelenik meg a szobrokról is - tette hozzá.
A monográfiát a múzeumok éjszakáján (június 21-én) mutatják be, és a tervek szerint erre az időpontra befejeződik a Kisfaludi-terem átalakítása is.
Forrás: MTI